Vlhká plesnivá zeď - co s ní?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

Vlhká plesnivá zeď - co s ní?

#1 Příspěvek od Osmdesat »

V kuchyni máme takový vlhký plesnivý kout. Je více činitelů, které to způsobily - je tam kuchyňská linka, takže tam nemůže dobře proudit vzduch, dále je na dům zrovna v tomto místě napojena zvenku velmi tlustá kamenná zeď. Je i na omak cítit, že tato část zdi je o poznání chladnější. Dům má cca 70 cm tlusté kamennocihelné zdi, ale jinde vlhkost vůbec není problém, jen tady. Jde tedy o konstrukční nedostatek. Ale to nelze stavitelům zazlívat, když původní určení této místnosti byl pravděpodobně chlév, kde případná vlhkost nebyla na závadu.

Vzhledem k tomu, že nemohu mezi dům a tu kamennou zeď dát izolaci, se chci zeptat, jestli existuje nějaké provizorní řešení, jak tu vlhkost nějak odstínit zevnitř? Napadlo mě na zeď plácnout nějakou fólii nebo něco, co izoluje, ale někdo mi řekl, že ta vlhkost pak vystoupá výš.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Brácha stavař vlhkej sklep omlátil až na cihlu, vyškrábal spáry asi 3 cm hluboko a naházel na to sanační omítku. Už nevím, jestli ji měl pytlovanou a nebo jestli si ji míchal sám z písku, perlitu, cementu a nějaký vodičky, nevím jistě ale možná se to jmenovalo Horp. Když to házel na zeď tak nadával, že to je jako kdyby hrách na stěnu házel. Ale nyní je to na dotek suchý a dokonce i pocitově teplý. Ale nesmí se to uzavřít vápnem a i malby jsou na to nutný speciál.
Je to dělaný kolem roku 2000, dnes jsou asi jiný srágory se stejným efektem.
Doma jsem měl před 10 lety v jednom místě stěny porušenou izolaci proti vlhkosti a tak se tam navrtaly do jedný řady díry šikmo dolů asi 20 st. do cca 3/4 tloušťky zdi s rastrem asi 10 cm. Vyfoukalo se to vzduchem a nalila nějaká srágora a ono se to vcuclo a vytvořilo nepropustnou vrstvu. Vlhký místo zmizelo a je od toho pokoj.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od taz »

Ta srágora se menuje vodní sklo

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Když jsem měl podobný problém na baráku v Českém Dubu o potoka tak jsem ze zoufalství zkusil aktivní elektroosmózu. Kupodivu za půl roku klesla vlhkost ze tří metrů pod hranici navrtaných děr. Problémem bylo, že když jsem systém zdemontoval, tak za měsít to bylo úplně stejné, jako před zásahem.
Několik domů v mém nynějším bydlišti řešilo zemní vlhkost navrtáním šikmých děr těsně nad základy a natlakováním nějakou hustou emulzí (prováděla firma). Ty domy jsou evidentně aspoň zvenčí suché.
Sousedovi v řaďáku zhavarovalo odvodnění na úrovni základové spáry a problém jsme měli oba, protože odvodnění je společné. Napřed jsme zkoušeli sanační omítky ve sklepních prostorách, ale marně. Po třech letech dokonce začala prosakovat izolace nad základy. Skončilo to odkopáním základů (3 m pod úrovní terénu), opravením odvodňovacího systému, novými izolacemi atd.
Izolaci z vnitřní strany nedoporučuje ani jedna firma, která se tím zabývá.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Tohle se nedá vyřešit na fóru, chce to vidět a posoudit v reálu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:... nevím jistě ale možná se to jmenovalo Horp. ...
HORP se jmenoval nátěr, kterej měl vysoušet respektive usnadňovat vysoušení omítek - prodával se v 90. letech. Podle dobovejch recenzí byl účinnej. Jestli to ještě jde koupit, nebo jestli to jako každou i jen trochu dobře fungující věc zahubily "doporučení €uropský komise" (chápej Z BRUSELE ad hoc NADIKTOVANÝ PŘÍKAZY) nemám tušáka ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#7 Příspěvek od witt »

Jde o to jestli to plesniví jen v zimě, nebo i v létě.

Primárním problémem totiž může být celková vlhkost objektu a v tomto rohu to jen kondenzuje. Tedy kombinace dvou problémů.

Provizorní řešení je zvýšit větrání místnosti, do problémového místa se může dát nějaký příhřev. Hlavně v žádném případě nepoužívat Savo. Zeď se jím zasolí a pak více váže vodu. Opakovaně savované zdi pak plesniví při sebemeším zvýšení vlhkosti vzduchu. Pak pomůže jen kompletní výměna omítky.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#8 Příspěvek od kovar »

Tohle jsem řešil dvakrát a zatím úspěšně.Kamarád koupil starý dům a za linkou mu to taky vlhlo.Nainstaloval jsem mu za ní malý větráček a bylo po problému.A druhý případ jsem řešil u nás na internátě.Stále vlhká zeď za skříněmi.Po obvodu zdi jsem na podlahu položil (viz foto) a z jedné strany do něj umístil malý ventilátor na 12V. Otvory jsou směrem ke zdi a tak tam proudí vzduch.Opravdu je to bez vlhkosti už dva roky!
Přílohy
Elektroinstalační+lišta+s+krytem+OBO+Bettermann,+6191142,+40+x+90+mm,+2+m,+bílá.jpg
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Pokud není možnost tepelný můstek přerušit ve směru zvenčí dovnitř, tak každé řešení typu zakrývání čímkoliv jen zhorší stávající stav.
Pokud je to místo skryté (za kuchyňskou linkou?), tak bych zde očistil zeď až na zdivo, nebo alespoň na hrubou omítku.
Potom se vznik plísně hodně zmenší.
A každopádně bych řešil odvětrávání, minimálně nějakými průduchy.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

Musíš zariadiť aby povrchová teplota tej steny - zdi bola vyššia ako 13,5°C. Potom to nebude plesnivieť.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

řešil jsem vlhkost a vzlínání solí v bývalém chlévě. Okolo vnitřních obvodových zdí jsem dal lepenku a přizdil 5cm Ytongem . Předtím jsem do vnějších zdí prorazil ve výšce stropů větrací otvory s mřížkou pro odvětrání prostoru mezi zdí. Už patnáct let to funguje bez problémů a hlavně jsem se zbavil výkvětu solí od hospodářských zvířat kterými byl chlév postavený 1932 promořen.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Teplota není tak důležitá jako spíše odvětrávání. Plesnivět to bude při 15 stupních a víc ještě rychleji.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#13 Příspěvek od sr71 »

witt píše:Hlavnì v žádném pøípadì nepoužívat Savo. Zeï se jím zasolí a pak více váže vodu. Opakovanì savované zdi pak plesniví pøi sebemeším zvýšení vlhkosti vzduchu.
To je zajímavá informace o které jsem nevìdìl, savo proti plísním totiž doma používáme taky. Je tedy nìjaký jiný pøípravek který omítku tolik nezasoluje?

Pøi té souvislost jsem si vzpomnìl na zajímavý jev v naší koupelnì - od doby kdy nás trochu vyplavila sousedka nad námi, tak se na zdech v koupelnì objevují pøi zvýšené vlhkosti (napuštìná vana apod.) na zdi mokré fleky. Pøedtím to nikdy nedìlalo a od toho vyplavení už nìjaký ten rok uplynul.

Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

#14 Příspěvek od Jonapo »

Dobrý deň,
u nás su´firmy, ktoré podrezávajú celú budovu diamantovým lanom a zároveň
do toho rezu za lanom natlačia nejaký asfaltový tmel. Kamarát to da urobiť,
firme to trvalo dva dni aj s murárskymi pracami, cena podrezania baráka o rozmere 10X14m, obvodové múry 3000EUR, barák odvtedy suchý, vlhkosť sa zastavila

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#15 Příspěvek od kejki »

p32 píše:Teplota není tak důležitá jako spíše odvětrávání. Plesnivět to bude při 15 stupních a víc ještě rychleji.
Teplota je důležitá, protože tam bydlí. A rosný bod je taky důležitý, protože při něm kondenzuje voda z ohřátého vzduchu na té chladné zdi. Pro ilustraci - jak musíš vyvětrat, aby ti nekondenzovala voda na pivu z lednice?

Je možné udělat injektáž svépomocí mezi tou venkovní a domovní zdí a také v úrovni podlahy. Prodejce se, tuším, dokonce jmenuje injektáž svépomocí.
Zvýšení povrchové teploty izolační omítkou taky trochu pomůže, ale sucho a teplo je konečné řešení.

Ad Savo - prodává se chytrá plíseň, která žere ty ošklivé plísně a kromě odsmrazení bot to používají i na zdi.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“