Regulovatelný zdroj 0-30V 0-2A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

Regulovatelný zdroj 0-30V 0-2A

#1 Příspěvek od Romisek »

Ahoj Všem,

Začal postavil jsem si po dlouhé době tento zdroj.

https://www.hadex.cz/w083-zdroj-stabili ... gKZ3fD_BwE

Jistě jej půlka z vás máte doma. S oživením mám trošku problém. Respektive - zapojení chodí na první dobrou. Po připojení na trafo lze napětí regulovat od 0 - 33,5V. Ale po chvíli se zdroj dle mého rozkmitá - na výstupu se objeví pila a napětí na výstupu vyletí na 33,5V. když se to pokusím shodit proudovou ochranou, tak napětí klesne pouze o pár voltů. Pomůže jen odpojení od sítě, nechám "schládnout" a pak je zase vše OK. Nevíte jak tento problém potlačit ?

Předem všem děkuji za pomoc.
Romisek

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#2 Příspěvek od teufel »

Stavebnici tohoto zdroje jsem koupil od číńana asi za 4USD ze studijních důvodů, ale ještě jsem desku neosadil. Co se zapojení týká, je to jen další variace na zdroj G400. Jako první bych zkusil vyměnit operační zesilovače, jsou to jistě čínské kopie a mám zkušenost, že ne vždy se jim podaří. Taky bych zkontroloval elektrolyt na výstupu zdroje. Pokud nemá kapacitu, může to způsobit oscilace.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#3 Příspěvek od Milan_F »

Jaký mají operáky napájecí napětí? Neni náhodou vyšší, než maximální katalogový hodnoty? Podle hodnot napětí který uvádíš, je nap. napětí OZ minimálně 3,5V přes limit.

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od geograf »

Romisek: msar tu dával příspěvek před pár dny - http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 77#1068877

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Milan_F píše:Jaký mají operáky napájecí napětí? Neni náhodou vyšší, než maximální katalogový hodnoty? Podle hodnot napětí který uvádíš, je nap. napětí OZ minimálně 3,5V přes limit.
Vůbec nemusí bejt. Stabilizační větev napětí může bejt zapojená tak, že operáky v roli chybovejch zešilovačů vůbec nepotřebujou napájet napětím vyšším, než je nejvyšší výstupní, pokud jsou napájený vůči výstupnímu napětí plovoucím zdrojem. Nejobvyklejší operáky mají maximální napájení ±18V neboli absolutně 36V, některý typy mají maximum ±22V neboli 44V absolutně a jsou i typy s napájecím napětím ještě vyšším (drahý a blbě dostupný).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
msar
Příspěvky: 253
Registrován: 22 dub 2006, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#6 Příspěvek od msar »

Problém jsem měl s tím, že ony operáky napájené +36V na výstupu nedaly víc než asi 21V a byly v limitaci. S TL081 koupenými v GM to funguje.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

EKKAR píše:Vůbec nemusí bejt...
Coby kdyby... Viděls někdy schema tý stavebnice???

Návod ke stavebnici, kterej číňan okopčil odsud:
0-30 VDC STABILIZED POWER SUPPLY WITH CURRENT CONTROL 0.002-3 A, kde připisují copyright Smart kit electronics. Takže žádná G400 z elektroinzertu.
Přílohy
Screenshot_1.jpg

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

G400 je prakticky to samé, jen vylepšeno o stabilizaci napájení OZ.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#9 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, já jsem měl u této čínské stavebnice všechny tři operační zesilovače vadné, taky výkonový odpor pro snímání proudu měl 10x větší hodnotu než má být.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Ten odpor asi byl preventivní opatření proti upálení pajcovaného výkoňáku.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#11 Příspěvek od ACDC »

Ten výkonový tranzistor použili recyklovaný, nebyl nový, tak snad lepší než ty rýžové.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

A kolik to teda stálo?
Když výkoňák je recyklovaný, OZ jsou úplně naprd a musí se osadit nové - a vyžaduje to teda další náklady?
Recyklovaný součástky ve stavebnicích nepoužívali v 90.letech ani ti největší česko-slovenští šmejdi...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Já už si cenu nepamatuji, ale vycházelo to za cenu DPS, za jakou by ti to tady vyrobili v malé sérii.
Výkoňák jsem hodil pryč, nasadil KD502 (používám to jako druhý zdroj, nepotřebuju 30 V), 2SD882 jsem vyměnil za stejný typ, ale ze starých dobrých zásob. Zdroj běžel na první dobrou.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Romisek
Příspěvky: 277
Registrován: 26 úno 2008, 01:00
Bydliště: Borkovany
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Romisek »

Všem děkuji za reakce :-), ale teď zpět ke zdroji. Na výstupu jsem zvětšil kapacitu a ještě jsem tam pověsil 10nF kondík. zdá se že je to OK. Zdroj už se nerozkmital.

Bohužel jsem narazil na jiný problém. neměl jsem po ruce žádnou zátěž, tak jsem na výstup napojil 1m led pásku. nastavil jsem 12V. V momentě kdy pásek připojím napětí poklesne na 10,5V odběr 0,6A a s napětím se nedá nijak vyjet nahoru. Limit proudu mám nastavený na MAX a stejně z toho více nevymáčknu. Limitace ochranou nejspíše nenastává, jelikož se nerozsvítí LED. I když nastavím např. 20V a připojím pásek tak opět napětí padne na 10,5V.

Tarafo na vstupu je 24V 160VA čiže tam problém nejspíše nebude.
Romisek

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od lesana87 »

Tak měřák do ruky a začít měřit. Jaké napětí je při té připojené zátěži na výstupu operáku U2?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“