Čištění výtisků z SLA (DLP) tiskárny.

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

Čištění výtisků z SLA (DLP) tiskárny.

#1 Příspěvek od Darthy »

Nedávno jsem pořídil LCD resinovou tiskárnu (Anycubic Photon), na čistění používám isopropyl, ale nejsem s výsledkem spokojený. Po "UV curing", ještě nacházím zbytky resinu. Na YT je mnoho alternativ ale dost z nich je na US nebo UK trhu a nevím jaké ekvivalenty koupit u nás.
Navíc jsem pořídil utrasonic cleaner, který je celkem nebezpečné kombinovat s IPA..tak se ptám co použít na čištění a jde koupit u nás?
Naposledy upravil(a) Darthy dne 16 úno 2020, 20:31, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Try nějakej thinner nebo gasoline, nebo write, o jakej materiál se specifically jedná.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od Darthy »

Ředidlo je hořlavina stejně jako isopropanol, takže do ultrasonic cleaneru bych to asi neriskoval, navíc myslím že zrovna ředidlo by to rospustilo úplně.
Co to je za látku se nedočtu bohužel ani na etiketě láhve. Jedná se ale o fotopolymer.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

No a jaký rozpouštědlo čekáš? Vodu? Saponát? Ani jedno nehoří, zbytek ale jo.
Nejdřív si zopakujeme slovíčka, ať nepíšeme pražskou angličtinou:
Ultrasonic cleaner = ultrazvuková čistička
Resin = pryskyřice
UV curing = zřejmě vytvrzování UV světlem
Jestliže vytvrzená pryskyřice s IPA nereaguje, zatímco nevytvrzená jo, a mermomocí chceš použít čističku, nalej do ní dejme tomu 60% vody a 40% IPA, taková směs by měla bejt nehořlavá (stejně jako u chlastu). Udělej si pár ml týhle směsi a vyzkoušej, jestli to čistí.
Taky můžeš zkusit vodu se saponátem (do čističky leda s odpěňovačem), případně alkalickou lázeň (NaOH, KOH), marný by nemusely bejt tuky. Ale fakt těžko říct něco konkrétního, když není známo složení. Holt budeš muset laborovat.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Co mas za problem s ultrazvulem a IPA? Normalne se to tak pouziva a vyrobci cisticek to v navodech uvadeji, jen to nesmis moc zahrivat. Ale to ty topeni v levnych cistickach stejne moc nesvedou.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Což takhle podívat se do bezpečnostního listu (MSDS) té pryskyřice?
Mohlo by tam být o jejím složení alespoň něco.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od Darthy »

Hm vypadá to že to je na bázi akrylátu, to ale hádám moc neřekne. IPA má nejhorší výsledky přestože je to téměř čistý alkohol. Co se YT týká vyhledal jsem látky které používají tam a co jsou efektivnější no a podle bezpečnostních listů většina byla stejně na bázi alkoholu. (Mr. Clean, Simple green a Mean green) Možná, že to jsou čistící saponáty, tak mají jiné aktivní látky...?
termit256 píše:Co mas za problem s ultrazvulem a IPA? Normalne se to tak pouziva a vyrobci cisticek to v navodech uvadeji, jen to nesmis moc zahrivat. Ale to ty topeni v levnych cistickach stejne moc nesvedou.
Podle mnoha článků na netu, nedoporučují používat IPA, vytváří to při čisštění hořlavé plyny, které může zapálit i statická elektřina.
Habesan píše:Což takhle podívat se do bezpečnostního listu (MSDS) té pryskyřice?
Mohlo by tam být o jejím složení alespoň něco.
Hm napadlo mě to až později, když jsem vyhledal ty ostatní saponáty...
Polyurethane acrylate (30-60%), Acrylate Monomer (10-40%)

Teda Polyuretanový akrylát, Akrylátový Monomer a fotoiniciátor....pro ty co jsou alergičtí na angličtinu.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

https://www.hitechcontrols.com/pdf-cabl ... ce-PUR.pdf
Jen nevím, jestli je to PUR vytvrzenej, nebo ještě ne. Osobně bych zkusil kyselinu mlíčnou, nebo fosforečnou, taky by šla ředěná brzdovka, i když ta je jedovatá.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od Darthy »

V té tabulce je dole i isopropanol, a má tam že polyuretan není odolný, avšak když namáčím hotové výtisky v čistém isopropanolu, tak se nerozpouští, to může být ovšem závislé i na době že... Eventuálně by se rozpustil i hotový výtisk, nechat to tam pár dní.

Je tam i kyselina chlorovodíková ale koncentrovaná, mám doma 31%... Navíc nevím jak by se na to tvářila nerezová nádoba... Kyselinu mléčnou bych možná vyzkoušel pokud se mi ji podaří sehnat. O fosforečné jsem četl, že je dost nebezpečná na poleptání kůže (myslím v souvislosti s leptáním DPS, pokud si ji teď nepletu s jinou, na bázi fosforu).

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Nepleteš si ji s dusičnou? Fosforečnou máš v docela slušný koncentraci v cole.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“