Elektrocentrála vs akunářadí

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

Elektrocentrála vs akunářadí

#1 Příspěvek od Guvis »

Mám dilema a jdu si pro radu ke zkušenějším.
Mám starší chatku, kerou budu bourat, něco ručně, pár kousků dřev, nějaká cihla, malá chatka cca 10m2. Budu na stejném místě stavět celou ze dřeva, takže potom převážně práce se dřevem a mám nachytsaný malý solární systém 260W panel a malá li-ion baterie.
Při přestavbě budu potřebovat nějaké elektrické nářadí a teď nastává to dilema. Mám kromě horní frézky snad vše, od flexy, přes příklepovou vrtačku, pneumatický malý 3J kladivo, přímočarku, mafla, akuvrtačku, brusku a vibrační multitool, ale vše, krom akuvrtačky na 230V a vše buď modrej, nebo zelenej Bosch.
Balancuji mezi dvěma variantami. Buď pořídím na tyhle víkendový práce elektrocentrálu, kdy jsem narazil na dva adepty, buď Zipper ZI-STE1200IV a nebo Hecht GG 1300 a nebo přejít kompletně na akunářadí, ale tam se dostanu do cenový relace jen ke značce Parkside s jejich 20V systémem s tím, že bych nařadí co mám aktuálně poprodával a přešel čistě jen na aku. Doma by mě to nevadilo, protože krom akučky, která jede obden, tak většinu využívám jen párkrát do roka, ale na stavbě chaty by nářadí dostalo trošku zabrat.
Když se dívám na různá fóra, tak co se týče centrály, tak kromě značky Honda nemá cenu nic jinýho pořizovat, že se to rozsype a nevydrží (opravdu nemám desítky tisíc na centrálu) a co se týče Parkside, tak je to levnej šunt a radši jít aspoň do Makity, kde mě ale zase akuset výjde na aspoň 20 litrů, což je pro mě hodně. U Parkside koupím pár baterek s nabíječkou kolem 2 tisíc a pak jen po tisícovce jednotlivý kousky nářadí.
Aku nářadí můžu dobíjet ze solárního panelu, pro centrálu mě zase stačí jen kanystr s benzínem.
Pokud jste někdo řešili něco podobnýho, tak mě dejte vědět, jak jste se nakonec rozhodli a jestli za sebe můžete říct, že rozhodnutí nelitujete.
Díky moc všem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Guvis píše:U Parkside koupím pár baterek s nabíjeèkou kolem 2 tisíc a pak jen po tisícovce jednotlivý kousky náøadí.
Myslis, ze sa to nerozsype?

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Guvis »

rnbw:To je právě to, co nevím. To co chci vědět od lidí, co maj s tímhle nářadím zkušenosti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Rozhodně centrálu - a kvůli rozběhovýmu proudu motorků elektrickýho nářadí dimenzovanou aspoň na 2,5násobek největšího používanýho TRVALÝHO příkonu, aby ti při každým zapnutí vrtačky nebo pily nevylítla ochrana na centrále. Vyjde to lacinějc než vyměnit celej nářaďovej park za akuvarianty, navíc abys měl všecko kompatibilní s jedním druhem akuček, musel bys nakoupit všecko naráz respektive ve velice krátký době. A to se mohutně prodraží ... Z centrály totiž můžeš klidně i napájet nabíječku akunářadí - ale pohánět 230V nářadí z baterky solársystému znamená pořizovat měnič zase s dostatečnou výkonovou rezervou pro rozběh. Solár si nech pro svícení (LEDkama) případně nějakou tu audiovizuální post-pracovní produkci a pracovní nářadí poháněj radši centrálou, daleko míň závislou na počasí než solár (de facto absolutně nezávislou).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#5 Příspěvek od Guvis »

EKKAR: Je pravda, že s tou centrálou je pak použití univerzálnější a dá se použít lecos na 230V.
Každopádně s výkonem to zas tak přehánět nebudu, protože všechno nářadí co mám, tak má plynulou regulaci, takže rázový proudy řešit nemusím.
Nejvíc se mě líbí ten Zipper ZI-STE1200IV, ale je to úplně stejná škatule, ajk dělal elektrocentrálu parkside, jen jiný polepy a recenze byly různý. Jedni ju schválili, že za tu cenu výbornáa druzí, jak nadávali, jak nejede a jsou s ní stále nějaký problémy.
Každopádně počítám, že na chalupě s ní "nalítám" tak 50-100 motohodin ročně. Spíše méně ne více, protože na práci nebude tolik času. Takže žádný profi využití.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Taky je možnost si výkonnější centrálu půjčit na těch pár víkendů v půjčovně nářadí a nastálo pak buď vystačíš s tím solárem, nebo s něčím menším případně bazarovým.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1163865 ... gx-160.php

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#7 Příspěvek od milosak »

Určitě centrálu, EKKAR to popsal naprosto přesně !

Měl jsem hodně aku nářadí od Makity, ale neuspokojilo mě, takže byl
přechod na Metabo (stěžejní byla jejich flexa) :) jako havarijní servisák
si s aku nářadim vystačim, ale makat s nim celý den ?? Možná má někdo
jiný názor.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Akunářadí je dobré, když chceš vyrobit krmítko pro ptáky, nebo pověsit poličku. Stavbu chaty si s tím moc neumím představit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

Nedala by se nějaká elektrocentrála sehnat z vojenských výprodejů?
Ale zkušenosti s tím nemám.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

Určitě dala, ale kdo by poslouchal ten kravál dvoutaktu.
Byl tu zmíněn Zipper a Hecht.Oboje jsou sračky ale ten Hecht bych řek že je trochu lepší a bude to asi kus od kusu a můžeš natrefit na blbej kus a neštěstí je na světě...Mám zkušenosti ještě s Hondou ale to ji jinej level.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#11 Příspěvek od Guvis »

Řešil jsem tento problém ještě na jiném fóru a pročítal různý diskuze a často narážím na jednu a tu stejnou věc.
Požadavek je funkční elektrocentrála, kterou využiji pár víkendů v roce. V podstatě hobby. Žádný profesionální nasazení, kdy pojede každý den 2 směny v kuse na plný víkon.
A téměř pokaždé je odpověď, že jakmile si nekoupím Hondu za 20 tisíc, tak je to šunt, kterej ani nemá cenu pořizovat.
To opravdu neexistuje elektrocentrála, která by stála kolem pěti tisíc a stačila by na hobby použití, kdy se občas na pár hodin o víkendu zapne?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Já bych šel do půjčení centrály. Nic neslibuju, ale v práci jednu máme, naposledy jela před roky jen kvůli testu. Můžu se zkusit zeptat. Možná je to i Honda, už fakt nevím.
OT: dřív jsme měli i 30 KW vojenskou, ale ta už je pryč. :D

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#13 Příspěvek od Sandal »

Guvis píše: To opravdu neexistuje elektrocentrála, která by stála kolem pěti tisíc a stačila by na hobby použití, kdy se občas na pár hodin o víkendu zapne?
Tak ten Hecht.Díly na každym rohu a s reklamacema nejsou problémy :wink:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#14 Příspěvek od Guvis »

forbidden: Nad vypůjčením jsem uvažoval, ale pak jsem to zavrhnul. Proto mám i tolik druhů nářadí. Občas jsem potřeboval mafl, občas kango, občas flexu a bylo otravný furt si něco půjčovat a přemýšlet, kdy si pro to zajedu atd. Proto si vždycky radši pořídím vše svoje a vím, že když je potřeba, tak je to doma, prostě lapnu a pracuju :-)

Sandal: Je pravda, že ten servis je důležitej. Ten Zipper/Parkside vím, že co se týče servisu, tka nikde člověk nic nesežene. A invertorový řízení je v podstatě jen další věc, co se tam může posrat. Nepotřebuju zas tak čistej průběh. Četl jsem, že je víc uřvanej, ale hluk je daň, kterou jsem schopnej ještě akceptovat. Stejně zahradu občas potřebuju posekat a na to mám dvoutakt, kterej řve, jak blázen.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#15 Příspěvek od marshal »

Díval jsem se na tvůj výběr a mám pochybnosti jestli bys byl spokojen.
Problém vidím ve výkonu obou centrál.
Byl jsem před podobným dilematem někdy v roce 2012 a zvítězila centrála KIPOR 2000. Je to čínská kopie hondy. Byla sice dražší, něco kolem 14 000 ale nelituji toho. Ty dva kW jsou tak akorát na to co používám - flexa, rotavátor, vrtací kladivo, sekačka, ruční hoblík, kotoučová pila atd. a na nějaký rychlý zásah mám aku vrtačku.
Jediný problém je že na tuto centrálu se nedoporučuje připojit svářečku.
Co se týče údržby občasná výměna oleje a jednou jsem měnil svíčku.
Celkově spokojenost. Má 20 kg což je na mé kosti ještě akceptovatelné.
Proto doporučuji taky centrálu, ale zvážil bych výkon.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“