Zubní RTG

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

Zubní RTG

#1 Příspěvek od Olchor »

Tak jsem byl nucen navštívit zubaře. Dělal mi rentgen jednoho zubu, přidržel jsem si u něj takový plastový čtvereček, namířil na mě RTG zářič, odešel za plentu, cvak a bylo hotovo. Do 5 min. měl ten snímek na obrazovce počítače. Jak to tak rychle fachá? Samovyvolávací film? Instantní film? Nějaká elektronika?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Pres filmy se to ut davno nedela.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

jestli byl ten čtvereček s káblíkem, tak je v tom nějaký CCD snímač a pak není problém on-line přenos, když pominu expozici RTG zářením.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#4 Příspěvek od Pikofarad »


Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Tak mne ked zrengenuje zub tak má snímok na obrazovke do cca 5 sekund.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Přesně tak, ten snímek je tam hned.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Aby při chybně nastaveném zobrazení pacient nedopadl jako Mr. Bean... :)

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Měl jsi na krku olověnou zástěrku?
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Náš zubař zástěru dává a používá nepřímou digitalizaci. Snímek má na monitoru dřív, než přejde od skeneru.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Když mi nedávno rengenovali zuby, tak mi dali skoustout mezi přední zuby takovej jazýček alá dřívko od nanuku. Hned to bylo hotový a doktor měl na obrazovce panoramatickej 3D snímek mojí celý tlamy.
Jak to maká netuším, asi nějakej scaner s paprskem. Když mi dělali tenhle panoramatickej snímek před asi 30 lety, jezdila mi kolem hlavy do kruhu něco jako kamera. U tohodle novýho nebylo kolem naprosto nic a nebo to bylo schovaný ve stěnách tý budky v který jsem seděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#11 Příspěvek od Jodr »

Máme mladého a šikovného MDDr (naštěstí). Vystřídal zubařku důchodkyni, zařídil nově celou ordinaci. RTG zubů (celé ozubení) s olověným bryndákem na krku a otáčejícím se aparátem jako ve SciFi filmu každý rok. Když vytrhne stoličku, hned na křesle dělá snímek kosti, zda tam nezůstal zbytek kořene. Snímek má hned na monitoru nad křeslem. Technika v ordinaci je dnes diametrálně někde jinde. Pamatuju ještě jako vojcl ordinaci zubaře ve vétřiesce, kde měl zubař - četař absolvent, šlapací zubní vrtačku... 8O
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#12 Příspěvek od Olchor »

Káblík to nemělo, to by bylo jasný.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

U těch malejch ďubafskejch pfístvojů, co vypadají jako UFO s objektivem na rameni upevněným na stěnu je vyzařovací diagram tak úzkej, že olověnej bryndák (kvůli štítný žláze) pro jednorázový snímkování není potřeba. Můj ďubaf ale jednou za čas vyžaduje celodržkový snímkování pomocí na stěně upevněnýho aparátu v extra kamrlíku, kde RTG zářič opisuje kolem hlavy část kruhu - a vy jako pacoš jste zakousnutí přes cosi připomínající minišprcku do plastovýho zobáčku (kvůli udržení stabilní pozice lebky a čelistí). Detektor je pravděpodobně někde poblíž toho "zakusovacího" zobáčku - a pro snímek si musíte sundat všecko kovový včetně řetízků, náušnic, brejlí a dostanete od sestry celotělovou přehazovací olověnou vestu. Požadavek sundání všech kovovejch částí mi byl odůvodněnej minimalizací interference RTG záření s kovem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#14 Příspěvek od kejki »

Tak to pak šoupnul do té čtečky - skeneru.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#15 Příspěvek od Olchor »

Tak jsem si přečetl link od Pikofarad, nejspíš to bude ta paměťová folie.
Má někdo šajn co to je a fyzikální princip?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“