Jak dostat teplotu v bojleru nad 70°C?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

Jak dostat teplotu v bojleru nad 70°C?

#1 Příspěvek od marat »

Zdar chlapi,

asi nevšední otázka, ale fanatická ochrana blbců nedovoluje u nových termostatů zvednout teplotu nad 70°C.
Mám starý bojler OKC 125, kde jsem byl nucen před cca 2ma lety vyměnit termostat za nový. Jenže teď kvůli omezení, nemůžu bojler desinfikovat zvednutím teploty nad 75°C. (U starého termostatu to normálně šlo)

Řešil jste to někdo? Všechny termostaty jsou kapilární, nedá se to nějak obejít?

Díky

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Dal jsem nový bojler a tam to jde normálně. Asi jsi tam dal nevhodný termostat.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od marat »

Dal jsem Dražicemi přímo doporučenou náhradu a když mi to bylo divný, tak mi jejich podpora řekla, že takhle to teď bude na věčné časy. :( Tak nevím.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Jak často tu dezinfekci děláš? Kámoš dezinfikuje bojlér tak, že má spínač na překlenutí termostatu. Bojlér zavře přívod a otevře nejbližší kohoutek s teplou vodou. Pak počká až vypne protivarová pojistka. Je to prasárna co potřebuje kvalifikovanou obsluhu, bouchnout to ale nemůže. I kdyby nevypla varná pojistka, tak to začne prskat z kohoutku vodu s párou. Bojlér má ve sklepě a musí se sundat dekl pro natažení varný pojistky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od marat »

Tak jednou týdně jsem to nechal ohřát a byl klid. Teď mi voda smrdí sirovodíkem a nemůžu s tím nic dělat. Asi zkusím kapiláru trochu povytáhnout z nádoby, aby snímala spíš nižší vrstvu sloupce.

Překlenout termostat mě taky napadlo, ale to už je dost risk.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Jestli není sirovodík přímo ve vodě. Provozuju bojler 30 let při 60°C, čištěný byl jenom dvakrát a nic nesmrdí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odkud bereš vodu? Ze studně? Nebyl by lepší nějakej filtr?

Jinak natočit si čistou páru z kohoutku jsem zažil. Naštěstí je tam ještě pojistnej ventil, tak to ufouklo tudy, exploze žádná.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#8 Příspěvek od marat »

Má hluboký vrt. Sirovodík asi ve vodě je, ale hodně mu pomáhají bakterie v bojleru. Když se jednou za čas uvaří, tak je chvíli klid.

Filtr už mám, ale ta teplotní desinfekce je nutná i kvůli Legionele, když se ohřívá voda na nízké teploty kolem 60°C.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

Zdvihnúť teplotu možno presne tak, ako bolo napísané - povytiahnutím z jímky - trvalé riešenie (tým sa ale dvihne aj vypínacia teplota poistky, ak sú spojené spolu v jednej jímke, potom by podľa nastavenia vypínacej teploty poistky blízko hranice 99°C hrozilo prekročenie tejto teploty), ďalej preklenutím termostatu a ohrievaním až do vypnutia tepelnej poistky - jednorázové riešenie. Teroeticky by sa to nemuselo ohrievať až do vypnutia poistky, ale nechať bojler nahriať na maximum s termostatom, a následne chvíľu ohrievať pri vyskratovanom termostate, aby teplota vzrástla cca o 10 - 15°C (čas odhadnúť z krivky ohrevu). Najlepším riešením by bolo mať iný termostat s vyšším nastavením max. teploty, napr. KT-165 AVB je na rozsah teploty 7-80°C. Tuším tento typ bude použitý aj u užívateľa p32. Iným typom je napr. Cotherm GTLH 0435, na teplotu 77°C ±3K. Ešte by sa mohlo na snímaciu trubičku termostatu natiahnúť silikónová hadička s cca 1mm hrubou stenou, aby sa zmenšil prestup tepla, čím by termostat vypínal vyššie.
EDIT: pri pokuse s vypnutím tepelnej poistky sa táto môže zresetovať až po ochladení, inak sa to buď ani nepodarí alebo sa môže poškodiť mechanizmus a až to náhodou bude skutočne potrebné tak nevypne a ....

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Teď jsem dával dva a píšou 80°C
https://www.elima.cz/obchod/eika-v01-64 ... 21605.html

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

Hele, případnej var by s tím nic neměl udělat, když jde přetlak zpátky do vodovodního potrubí, ne?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#12 Příspěvek od marat »

Zkusím ten trik s kapilárou termostatu. Dám jí níž. Tepelná pojistka má vlastní kapiláru, takže ochrana proti přehřátí by měla fungovat bez problémů. Pojistka je většinou na 90°C.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

MetalGod píše:Hele, případnej var by s tím nic neměl udělat, když jde přetlak zpátky do vodovodního potrubí, ne?
Nejde, kape Ti to na podlahu. Teda pokud to máš košer. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Ne, přes pojistný ventil a hadičku teče hezky do odpadu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty abys nebyl v opozici, že?

Takže jak kde. Ne všude mají bojler na úrovni kanalizace. V mém případě naštěstí teče do 70 let starého odtokového kanálku směr zahrada.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“