Výstupní tlumivka spínaného zdroje.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

Výstupní tlumivka spínaného zdroje.

#1 Příspěvek od DavidChlup »

Ahoj, už pár dní si lámu hlavu, jak navrhnout pokud možno skoro ideální tlumivku ke spínanému zdroji.

Jde mi o to, že mám polomůstek s TL494 a na výstupu zdroje požaduji 59Vss. Trafo při současném primáru pracuje od 59-67V na prázdno. Při zátěži napětí logicky klesne a tak zpětná vazba přidá na střídě. Na výstupu je usměrňovač a pak by měla přijít na řadu tlumivka ale jak ji do současného zdroje navrhnout...

Četl jsem nějaká fóra jak v CZ tka v EN a moc jsem se toho nedozvěděl. Resp všude bylo něco jiného a takové jen polopostupy, kde si člověk polovinu informací někde vycucal asi.

Jediný co znám je požadované napětí, max proud, topologii měniče, frekvenci.

Díky za jakoukoliv radu :)
D.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

"Skoro ideální tlumivka" bude problém. Vždycky budou kompromisy.

Tohle znáš? http://schmidt-walter-schaltnetzteile.d ... mps_e.html

Vidíš tam vliv jednotlivých změn parametrů na zvlnění proudu apod.

Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#3 Příspěvek od DavidChlup »

To neznám. To je pěkná stránka. Jen tam nevidím, dvojčinný paralelní zapojení. To by se mi taky dost hodilo :)

Jdu tam zkoumat tlumivky. Díky :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Co je za topologii "dvojčinný paralelní zapojení"? Dej schéma.

Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#5 Příspěvek od DavidChlup »

Obrázek

Obrázek B

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

To je dvojčinný měnič typu push-pull. Pro návrh tlumivky je obecně rozhodující velikost výstupního proudu, požadované zvlnění proudu, pracovní frekvence a velikost výstupního napětí měniče (přesněji rozdíl mezi výškou usměrněných sekundárních pulsů a konstantním napětím na kondenzátoru). Z pohledu sekundárního vinutí, usměrňovače a LC filtru jsou všechna 3 vyobrazená zapojení rovnocenná.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Hodně dobrá kniha na toto téma je Transformátory a tlumivky pro spínané napájecí zdroje od Zdeňka Faktora (BEN 2002). Najdeš tam vzorečky pro výpočet a návrh tlumivek pro zdroje různých topologií.
Já mám nafocených jen pár stránek, ale možná je někde na uložtu nebo v ji budou mít v nějaké tech. knihovně.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od voitano »

Dost často se při vývoji doporučuje metoda pokus - omyl :D Neboli máš vzorník tlumivek a zkoušíš...
Ten odkaz na www výpočet můžeš použít polomůstek , nebo můstek , primární část nemusíš řešit, jen se podíváš na doporučení tlumivky, pokud to nevyjde jako nějaká potvora, tak tam bude standardní doporučené jádro a počet závitů.
Problém je, že už más asi udělané trafo, které tam nebude s těmi výsledky korespondovat.

Tu knížku od Faktora mám, má tam praktické výpočty, ale přiznám se, že se tam v určitém místě ztrácím......

A vždycky mě vytáčí, když chce někdo pomoct a místo aby uvedl veškeré konkrétní udaje, tak si to syslí pro sebe.....
Naposledy upravil(a) voitano dne 12 bře 2020, 10:36, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#9 Příspěvek od Osmdesat »

Možná by to šlo taky odsimulovat.

Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#10 Příspěvek od DavidChlup »

Simulace jsem zkoušel v ltspice. Ještě jich Pár vyzkouším.

Voitano: pokus omyl bude pravděpodobně i tak, jen potřebuju nějaký startovní bod. Pro sebe si nic nesyslim, popsal jsem topologii, známé parametry... Nechci aby to někdo počítal za mne, chci si to vypočítat sám. Jestli tě to tak zajímá, tak je to stabilizovaný zdroj symetrického napětí 59V s maximálním proudem 12A (ano je to pro zesilovač, ne klasické trafo nelze použít).

Všem děkuji za užitečné názory, díky kterým jsem se dopátral nějakých výsledků :)

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od voitano »

Samozřejmě , že se na nás nemusíš dívat a spočítáš si to sám. Jde o to, že budem vědět zamýšlený druh provozu a další podstatné detajly, které můžou mít vliv na výpočet. A třeba proměnná zátěž ve velkém roszahu je u sp. zdroje komplikace, protože když si spočítáš tlumivku na 12A, tak to při 1A nemusí být to pravé ořechové ( zvlnění proudu v tlumivce, jiná velikost indukčnosti).

Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#12 Příspěvek od DavidChlup »

Jo aha, to jsem netušil, tlumivky ve zdrojích jsem takhle hluboce ještě neřešil... Moje chyba. Nicméně způsob užití už je jasný. Frekvenci zdroje sám ještě nevím, něco mezi 25-35kHz. Možná k 50kHz bych se taky nechal přemluvit, kdyby to mělo nějaký přínosný vliv na výsledek.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Na toho Faktora je odkaz v sekci Nabídka knih ke stažení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od voitano »

DavidChlup píše:Frekvenci zdroje sám ještě nevím, něco mezi 25-35kHz. Možná k 50kHz bych se taky nechal přemluvit, kdyby to mělo nějaký přínosný vliv na výsledek.
Jaké máš jádro, podle čeho to budeš stavět?

Uživatelský avatar
DavidChlup
Příspěvky: 69
Registrován: 03 zář 2019, 02:00
Bydliště: Karlovy Vary

#15 Příspěvek od DavidChlup »

jádro mám Lj T 4919C-CF196 a topologie je ten paralelní polomústek (B).

https://www.semic.cz/lj-t-4919c-cf196-1/

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“