Akai cs-f9 SM opraven

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

Akai cs-f9 SM opraven

#1 Příspěvek od kentan »

Dobrý den, měl bych prosbu. Neměl by jste někdo servisní manuál na tento tape deck? Mám ho na půdě ve velmi špatném nefunčním stavu a chtěl ho vyhodit. Ale pak si říkam, že si tahle technika zaslouží alespoň pokus o opravu.

Chtěl bych se podívat proč u něj nefunguje kromě mechaniky i elektrika. Nereaguje převíjecí motor, nemá napětí. Ovládací elektromagnetické cívky mechaniky nemají téměř žádnou sílu přitáhnout kotvičku, potřeboval bych zjistit proč, nevím jaké má být jejich napětí.. Vypadá to, jako by zdroj vyměknul. Ovládací tlačítka, zda se, reagují. A točí se hlavní motor.
Naposledy upravil(a) kentan dne 28 bře 2020, 13:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »


Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#3 Příspěvek od kentan »

Jeee mockrát děkuju :)

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#4 Příspěvek od kentan »

Tak díky manuálu. Jsem zjistli, že ovládací el. mag. cívky jsou napájeny 2. napětími. A to přítah cca 30V. Poté se napětí sníží na 12V, které je udržuje přitažené. Docela mi dalo zabrat pochopit princip zapojení. Díky schémě jsem šel po cestě 30V linky a našel zákeřně uhnilej klemovací vodič. To byl důvod, proč nepřitáhly cívky. Jenže po opravě se zblázdnila ovládací logika mechaniky. Cívky mlátily jako samopal náhodně.
Zjistil jsem hrozně rozkolísané napájení hradel logiky. Což nakonec způsoboval vadný filtrační kondenzátor 12V před stabilizátorem. Potom se mechanika uklidnila. A začal reagovat i motor přetáčení.
Po vložení kazety mi ji to namotalo a rozžvejkalo.
Problém byl v silně prokluzujících pogumovaných kolečkách, které navíjejí pásku. Vyndal jsem je, sundal, ale nevymyslel provizorní náhradu. Tak jsem je vyčistil isopropanolem, důkladně očistil a vrátil. Guma krásně změkla.
Po složení a zapnutí se ozvalo jen EEEBLEEEMLEEE anic, kazeta se zastavila. Začal klouzat hlavní řemínek. A jelikož nemam náhradní a ani neznam jaký rozměr tam patří. Tak jsem hnací motorek uchytil ,,trošku,, jinak, aby byl řemínek víc napnutej a neklouzal, povedlo se...
Po zapnutí kazety sice nějak hrála, ale zmuchlalo mi ji to u vodící kladky. Kladka byla velmi vyjetá po stranách a nepomohlo ani čištění. No .. při zjištění za kolik se prodávají náhradní kladky, nebo opravují, jsem to chtěl zabalit. Nakonec mi to nedalo a kladku jsem vzal do práce, napasoval do soustruhu a zarovnal.
Po složení a zapnutí, kazeta hrála překvapivě dobře. Ale pro jistotu jsem vyčistil hlavu, zkusil demagnetizaci trafopájkou. A zkusil hejbnout s centrovacim šroubkem hlavy ,,ano je ktomu potřeba speciální kazeta - nemam,, dal tam nejlepší kazetu a jemně pohnul šroubkem. Nakonec jsem poslechově zjistil, že nejčistčí zvuk je tak jak to bylo :).
Dále mě štvalo, že nejde přetáčení kazety. Motor běžel na prázdno.
Bylo špatný kolečko, které pohání trny, co otáčí kolečkama v kazetě. Bylo na něm prasklé gumové obložení. Naštěstí tam pasoval gumový těsnící kroužek, který se po chvíly prokluzování zaběhl a funguje perfektně.
Potom bylo potřeba mechaniku kompletně promazat, protože začla dělat strašný zvuky při přetáčení.
Nakonec jsem zkusil srovnat rychlost motoru. Jelikož nemam testovací kazetu. Vzal jsem nejlepší originálku co tu je. A pustil zároveň s tou samou skladbou na pc. A seřizoval tak dlouho, dokuď nešly obě skladby součastně bez rozjíždění.

Nyní kazeťák funguje perfektně a má super zvuk. Jen by to chtělo novej řemínek, a nemám k němu horní kryt. Ale byli to nervy, asi 10X jsem myslel, že ho rošlapu. Hlavně když člověk složil mechaniku, jen proto aby zjistil, že ji může zase rozebrat. Tady se vyndává hodně složitě.
Přílohy
20200328_134811-1536x864.jpg
20200328_135213-1536x864.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Jo, tak takhle má vypadat PAN opravář. :potlesk:
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Také chválím, tak by měla systemarická diagnostika příčin potíží vypadat vždy. Zachránilo by to spoustu skvělých přístrojů, jako je tento.

Uživatelský avatar
Koloman
Příspěvky: 87
Registrován: 20 dub 2019, 02:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od Koloman »

Tak to už ano to je Pán fachman !!!!!! :potlesk:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“