zosilovac 120W

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

zosilovac 120W

#1 Příspěvek od valla »

robim si tento zesilovac http://img180.imageshack.us/my.php?image=zosikic2.gif
potrebujem poradid ohladom koncovych tranyistorov je tom MJ15003 zamenim za KD503 a MJ15004mozem zamenit za KD617 ale mam doma iba KD615 mozem to zameni :?: a mam znizit napajanie alebo ako :?: :roll:

Uživatelský avatar
pejoma
Příspěvky: 109
Registrován: 01 říj 2004, 02:00
Bydliště: Pøerov

tranziwat

#2 Příspěvek od pejoma »

zkuz tuhle adresu.http://www.elektronika.czechian.net/main.htm
Jedná se o zapojení Tranziwatu,nebo aury a7.Pokud použiješ slabší tranzistory,tak musíš zmenšit napájecí napìtí a zmmìnit odpor z výstupu do báze,protože jinak by jsi nemìl polovinu napìtí na výstupu a mìl by jsi nesoumìrnou limitaci.
Zkus se ještì podívat sem: http://engel.ic.cz/audio.htm

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Čóveče, docela dlouho tady řešíš jeden jednoduchej zesilovač a furt nic.
Vypadá to, že Ti teorie nic moc neříká a že tohle jednoduchý zapojení je pro Tebe až moc velký sousto, jinak bys to už měl dááávno hotový!
Vypadá to, že jseš obyčejnej zesíkář, kterej nic moc neví, jak to funguje, hlavně, že to funguje.
Ale aby sis nemyslel, že jsem na Tebe zlej, tak tady máš fakt jednoduchý schéma zesíku 80W, ale to je poctivejch 80W (a dělá pořádnej rámus :wink:)!
Má to symetrický napájení +/-25V a pár součástek kolem jednoho IO a nikde se nic nenastavuje.
Doporučuju Ti se víc učit, než stavět.

To mi připomíná, jak v mě v prváku otravovali, ať jim vymyslím 100W zesík, tak jsem jim řek, ať mi přinesou reprák, do kterýho to chtěj pouštět. Přinesli Tesláckej ARExxxx 8 ohmů, 5 wattů :lol:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

Re: tranziwat

#4 Příspěvek od valla »

pejoma píše:zkuz tuhle adresu.http://www.elektronika.czechian.net/main.htm
Jedná se o zapojení Tranziwatu,nebo aury a7.Pokud použiješ slabší tranzistory,tak musíš zmenšit napájecí napětí a zmměnit odpor z výstupu do báze,protože jinak by jsi neměl polovinu napětí na výstupu a měl by jsi nesouměrnou limitaci.
Zkus se ještě podívat sem: http://engel.ic.cz/audio.htm
ako ho mam znizit?som amater tak so nemozete divit :!:

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#5 Příspěvek od kybl »

Je otázka,kde a za kolik ten LM12 seženeš.....
Roman

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#6 Příspěvek od valla »

to LM12 stoji 2000skk 8O
ale bol som si kupit suciasky na ten zosik tranziwatt a v obchde my povedali na 8200uF na100v to je ten na vystupe ze my sibe ze to este nevideli na zosilovaci ze nemaju taky a co maju tak je 10000uF a ze je velky ako pohar na pivo a ja co som videl foto toho zosika tak tam ziadny taky kondik neni iba co su v usmernovaci :!: tak co to je za kondik :?:

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#7 Příspěvek od paveltl »

Ten 8 200 je právì v usmìròovaèi. Klidnì místo nich dej 10 000 to bude i trochu lepší. Jako pohár na pivo velkej nebude, spíš tak jako decka. Ale kvalitní bude stát pìkných pár stovek.
Na co ten zesík chceš používat? Tohle schéma je jen upravený Transiwatt a nestaèil by TW120 z pøedchozích pøíspìvkù (pravda, má jen 60W).

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#8 Příspěvek od valla »

chcem si stoho spravit hybridnu hlavu na basu :!: :wink: ale stale nechapem na co je na tom konci taky silny kondenzator :?:
mal som par zosilovacov rozobratych a v ziadnom som to nevidel :!: :?:
mozem tam dat5000uF ??????
a chcem sa opytat ze co je za kapacitu ked tam je napisane 12000MFD?

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#9 Příspěvek od paveltl »

Tak zrovna na basu TW a jeho klony urèitì neee .... Víc by Ti o tom øekl Sinclair.
Ten velký kondík na výstupu je tam kvùli oddìlení stejnosmìrné a støídavé složky. Protože zesík pracuje s nesymetrickým napájením je na výstupu 1/2 napájecího napìtí. To by Ti znièilo reprák, proto je na výstupu ten kondík aby toto napìtí blokoval a propustil jen støídavou složku - užiteèný signál. Pokud bude kvalitní (s nízkou impedancí) pak úplnì staèí 1000uF aby pøenesl i nízké frekvence, jeho vyšší hodnota už zpùsobí jen vìtší lupanec po zapnutí. Takže urèitì tohle zapojení doplnit o zpoždìné pøipojení repro (ochranu nepoptøebuješ, to Ti zajistí ten kondík).
Jenže právì na basu se jakákoliv konstrukce s kondíkem na výstupu vùbec nehodí. Tyto zesíky mají mìkké až nevýrazné basy a hùøe kontrolují reprák.
Poohlídni se po nìjakém zesilovaèi se symetrickám napájením. Ten má na výstupu nulu (1/2 z +50V a -50V je 0V) a tudíž tento kondík nepotøebuje. Tím má zesík menší vnitøní odpor a lépe kotroluje reprák a basy jsou výraznìjší. Pokud máš dražší repro tak jej urèitì doplò ochranou repro (tìch pár korun za ní je nic oproti jednomu znièenému repru).
Doporuèil bych Ti tøeba LEACH, což je výborný zesilovaè. Najdeš jej tøeba na www.aldax.cz - vlevo "stavebnice a ceník" - položka "LeachSet" - v popisu je odkaz na stažení èlánku o tomto zesilovaèi.

Jaký je ten kondík? Nevím co znaèí MFD. Pokud je to elektrolit pak 12 000 uF a pokud je to svitek pak 12 000 pF. To MFD znamená jeho druh (urèení).

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Re: tranziwat

#10 Příspěvek od MetalGod »

valla píše:som amater tak so nemozete divit :!:
A myslíš si snad, že např. já jsem nějakej profík :?: :!:
OMYL!!!
Jsem obyčejnej bastlíř, kterej občas zaleze do sklepa a s retkem v hubě něco vytvoří, ale mám snahu se učit jak teoreticky, tak i prakticky, protože elektrikařina je jedno z mála řemesel, který nikdy nevymře, ba naopak se rychle vyvíjí, tak se podle toho chovej a važ si toho a uč se!
Když něco stavím, tak musím taky mít představu o tom, co a jak tam funguje a to je důležitý, poněvadž bez toho se v tomhle neobejdeš!!!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“