Selenový usměrňovač (trafo) - využití

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

Selenový usměrňovač (trafo) - využití

#1 Příspěvek od Denmer »

Zajímalo by mě, jestli by pro toto někdo viděl ještě nějaké využití, než tomu bude konec :?: :)
Přílohy
tr2.jpg
tr1.jpg

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, spousta odboček, 15A, prima stacionární nabíječka, galvanizační zdroj, a mnoho dalšího.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Jestli to má symetrickej sekundár (odbočky vyvedený symetricky kolem středu), tak bych se nebál to trafo použít ani k nějakýmu výkonnějšímu zešilovači - 1110VA už je dost i na nějakej menší "dědinskej" PA systém. Rozhodně pokud má dobrej izolační stav a nemá přerušený vinutí, není zralý na cestu do sběru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#4 Příspěvek od kbulda »

Připadá mi, že trafo pochází z takovéto nabíječky aku baterií.
Přílohy
hiiBy38.jpg
pv2Ba7W.jpg
fFUBa7U.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Toto do šrotu? 8O Veď to má minimálne toľko využití, koľko to má odbočiek.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

Sháním na tuto nabíječku páčku nebo celý přepínač regulace proudu. Děkuji.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Je to taky na čtyřhran? Jaký rozměr? Nejběžnější byl myslím 5x5.

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#8 Příspěvek od Denmer »

kbulda píše:Připadá mi, že trafo pochází z takovéto nabíječky aku baterií.
Ano, trafo pochází přesně z této nabíječky :)

Díky za návrhy, do sběru by ho tedy byla škoda..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli nebudeš sám vyrábět nabíječku , rozdělej ho do šrotu . Nikdo ti víc , než šrotovník nedá .

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

BOBOBO píše:Jestli nebudeš sám vyrábět nabíječku , rozdělej ho do šrotu . Nikdo ti víc , než šrotovník nedá .
Ty degeš, kde kúpiš také trafo? Keby som mal možnosť si ho osobne vyzdvihnúť, tak ho beriem hneď.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Keby boli v prde li ryby .....

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Mám dvě shodná, C-trafa po 950VA každé a pod stolem. Taky mají jeden sekundár bez středu, hafo odboček P i S, celý sekundár dává 85V/11A. Origoš typy ze ZPA, které ty usměrňovače pro ústředny vyráběly.
Jsou to původně trafa z dobíjecích zdrojů pro 60V akumulátory hledačových ústředen USHD60. Oba původní usměrňovače rozebrány, měly velké bedny. Schoval jsem jen původní usměrňovače s chladičem a z diodových tablet ČKD, výborné filtry WN852, výborné 25A keramické přepínače a měřáček MP80 se stupnicemi 60-75V/0-10A.
Teď mají ta dvě céčka předřazený régl RFT ESS110 a softstart, P paralelně, S jsou do série, se středem.
Régl ve svém rozvaděči na stole, je vždy po ruce. Trafa v bedýnce pod stolem, propojený s vrchem oválnými, 7-kolíkovými zástrčkami a zásuvkami z NDR. Kolíky 10A, atest 380V.
Používaly se k jednokabelovému připojení NDR topného agregátu na rozvod autobusů Karosa C a LC.
Trafa krmí zpoza stolu nahoře v bedně umístěný, dobře odrušený usměrňovač z 50A růžových, ruských diod a 2x3ks 10G/100V ruských průmyslových kýblů. Původně to byl taky "šrot" - jeden z mnoha zdrojů SSSR sálového počítače i s chladicí turbínou.
Ta turbína ale chladí hlavně zatěžovací odpory pro výstupy zesilovačů, co jsem do té bedny umístil taky. Různě klemovatelné, 4ks TR645 8R2/100W.
Na výstupu tohoto zdroje, jsou ještě ve dvou rozsazích nastavitelné, proudové pojistky podle A. Krause, od 0,5 do 5A a od 5A do 10A. Osazeny 2x4ks MJ15003/15004, dva voltmetry MP120 a dva ampérmetry MP120. Upravený-přelepený stupnice výprodejních, rozvaděčových kV-metrů a kA-metrů, co jim stačilo doplnit šunt a odpor.
Je to celé i s tím rozvaděčem v provozu už od roku 1995, kdy jsem ty dobíjecí usměrňovače získal za cenu Fe.
Lepší zdroj na výkonové týrání zesilovačů jsem nikdy předtím neměl. Osvědčil se báječně, hlavně při týrání prototypů pro Aldax, ale i pro regulované nájezdy, testování i ochranu opravovaných, továrních výkonových modulů. Mimo QSC a všecky Quilterovy koncepce.

Zdroj pro testování autozesilovačů mám vytvořen taky z "odpadního" trafa, taky je pod stolem. Původně to je 1,6kVA trafo ZSE, s jádrem EE60x80, s primárem 210-250V a sekundárem 11-15V pro velký trasy halogenového osvětlení. Bylo demontovaný při rekonstrukci - rozšiřování a přechodu na dílčí menší toroidy.
Na stole je jen další krabice s přepínači, je připojitelná na régl pod ním. Uvnitř grec z těch ruských 50A diod a šesti paralelních průmyslových kondů 100G/25V, 25/50/100A ampérmetr, větrák a svářečkový motýlkový svorníky na 16mm2 lanka s oky.
Některý déčkový monobloky, jako třeba MacAudio Fearless One, si při plným výkonu braly 120A.

Takže tohle a podobný jednoúčelový trafa rozhodně nevyhazovat, kór s takovým výkonem a hafo P/S odboček.
Určitě se brzy povede sehnat mu bráchu-dvojče a vytvořit něco podobného, nebo určitě lepšího. Lze dobře využít i těch nízkých napětí mezi sekundárními odbočkami a pokud má primár postaru 220/120V, lze ho mj. využít jako autotrafo v obou směrech, třeba pro napájení projektorů, od kterých se ztratila původní trafa pro 120V/500W/1000W žárovky. Ale převíjet tyhle druhy traf, třeba na symetrické vinutí, to se nemůže vyplatit už jen cenou mědi.

Za trafa podobných výkonů a vlastností se dnes platí hrozný rakety. Nechával jsem před 5 lety dělat v Tronicu 1,5kVA EI precizní, oddělovací trafo 230/230V a stálo skoro 5 prutů..

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#13 Příspěvek od kutilmil »

Sinclarovu esej sa mi čítať nechce ale prikláňam sa s názoru že v dnešnej dobe je to trafo nevyužiteľné. Neviem si totiž predstaviť nič rozumné kde by sa dalo použiť. A mimochodom kto dneska nabíja baterku v aute? Tá doba je už dávno preč.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

kutilmil píše:Sinclarovu esej sa mi čítať nechce ale prikláňam sa s názoru že v dnešnej dobe je to trafo nevyužiteľné.
Jseš blbej jak daleko vidíš. Za trest za tvoji přezíravost bych ti naordinoval povinný opisování Sinclairova "špalku" 10x před spaním nejmíň měsíc den co den.
kutilmil dál píše:Neviem si totiž predstaviť nič rozumné kde by sa dalo použiť. A mimochodom kto dneska nabíja baterku v aute? Tá doba je už dávno preč.
Právě dnes, když se v autech rozmohly kurwítka typu inteligentní batery managorment (auto kvůli ušetření pár deci paliva jede jen na baterku s odpojeným buzením alternátoru (!!!) a altík se nabuzuje jen v momentě, kdy auto brzdí motorem nebo jinak zpomaluje anebo pokud napětí na baterce klesne pod 11,5V) je totiž skoro nutný mít k dispozici kloudnou nabíječku i doma, protože ta D E B I L N Í elektronika vynucovaná €urochujskýma bruselčíkama je schopná tě nechat přijet domů a vypnout motor s baterkou vybitou na 15-20% nominálního náboje. Druhej den na takovou baterku sotva nastartuješ - a batery managorment do ní okamžitě začne prát plnej výkon altíku, aby ji co nejdřív dobil - samozřejmě pokud to není AGM provedení, za půl roku bez každodenního připojování po zaparkování k nabíječce je na vyhození... Jak to má udělat člověk, parkující na ulici nebo na sídlišti každej den někde jinde, na to už ti ale žádnej z a s r a n e j bruselčík neodpoví ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

A naco ti bude hentake trafo ekkare? To jako budu tahat k autu 50 kilovu nabijačku? A vubec to proste robit nebudu aby sem po zaparkovani nabijal baterku. Kedisi sa to tak robilo a baterka stála polku výplaty. Tá doba je už chvalabohu preč.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“