Jak pájet ručně malý SMD pouzdra?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Jak pájet ručně malý SMD pouzdra?

#1 Příspěvek od forbidden »

Nemáte někdo tip na práci s ultra malýma SMD pouzdrama? Včera jsem měnil kond v transceiveru bezdrátové myši, takovým tom USB špuntu. Kond byl velikosti 0201, matlal jsem se s tím snad 15 minut, než se mi ho podařilo zapájet na místo. Pinzetou to vzít nešlo, hrot pájky je čtyřikrát tlustší. Měl jsem tam docela dost fluxu, aby se cín neoxidoval a byla vůbec šance, že to chytne. Jenže flux zase lepil, tak se to dělalo dost blbě, přidržoval jsem kond jehlou na místě a snažil zapájet, no peklo. Pájecí pastu jsem radši nezkoušel, bál jsem se, že by slila plošky po přetavení, je to fakt miniaturní. 0603 mi problémy nedělá, jak to jde přidržet pinzetou, je to v pohodě, ale toto teda už asi radši ne.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

takovéhle drobotiny snad jen IR ohřevem . . .
. . . přilepit pastou a ohřát.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mikras »

Používám tuto pinzetu. Plošky očistím odsávacím lankem, na jednu plošku dám trošku pájky a fluxu (kalafuna rozpuštěná v C6000), ohřeju tenkým hrotem mikropáječky a pinzetou součástku nastrčím. A pak kapičku fluxu na druhý vývod, naberu pájku na hrot a "ťuknu" na součástku. Někdy tak ale dělám obě strany. Záleží na okolí součástky, jaký tam mám manipulační prostor.

Edit: Na blízko už moc dobře nevidím, tak používám na práci brýle 3,5 dioptrie a pak to po sobě ještě kontroluju pod osvětlenou lupou. Ta má asi 5 dpt.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Taky mě to potkalo, houby vidím, práce pod lupou z jevišťního reflektoru, přidělanou na světle z průmyslového šicího stroje vybaveného LEDkami. Zahnutou pinzetou od číňana a pájkou jako kopyto v poměru k SMD. Taky jsem to chvíli honil semtam po tišťáku, ale povedlo se. Ještě že se tím živit nemusím... :D
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Asi si budu muset koupit nějakou fakt ostrou a přesnou pinzetu.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Kup si obyčejnou a zabrus je do špičky. Odpory 2x0,5 mm jdou pak v pohodě.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

no jo, jenže to by se mi nesměly klepat ruce a musel bych lépe vidět . . .

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od pavel16 »

Pinzeta musí být ostrá a zahlá,abys si mohl položit ruku na desku-v luftě to nedáš.Co do pájení,já používám bezoplachovou vodu do pájecí vlny a na pájku mám upravený starý hrot-provrtaný s šroubkem,do kterého vkládám měděný drát,který si nabrousím jak potřebuju.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

ok1hga píše:no jo, jenže to by se mi nesměly klepat ruce a musel bych lépe vidět . . .
No, pravda je to, že to každý dělat nemůže.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#10 Příspěvek od Mysteri »

Očistiť od starého cínu plôšky odsávacím pásikom. Mikropájkou (dávnejšie som to dokázal aj trafopájkou, ale nechcem sa blbo chváliť.... :lol: ) ,,mžikovo", ,,veľmi rýchlo", neviem, ako inak to opísať, ,,bodnúť" kvakpu cínu na jednu plôšku. Pinzetou posunúť súčiastku k tej plôške, priložiť na sekundu hrot mikropájky k tej kvapke cínu na plôške a v momente, keď sa cín roztaví, posunúť súčiastku k roztavenému cínu. Potom iba zaspájkovať tiež ,,mžikovo" druhý koniec. Nepoužívam celý život žiadný Flux a ani iné hovadiny. Toto robím v práci denne (a ,,bezolovo"). Ja viem, opísal som ten postup ako dement, ale video nemám.... :lol: Základ je, neprehrievať dlhšie, ako 1 - 2 sekundy. Z pastou a horkovzduchom by to šlo lepšie, ale tam by si už musel mať prax (aby sa nerozutekalo to všetko okolo...).
P.S. Samozrejme, tiež to všetko robím pod tou veľkou lupou...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Dělám to jak popisuje Mysteri, akorát s tím fluxem. Pod lupou jsem to měl taky, ale já prostě neměl po ruce nic, co by to pouzdro dokázalo udržet na pozici, než tu jehlu. Jen pro inlustraci obrázek, je to ta druhá nejmenší velikost. Honil jsem to páječkou okolo plošek, než se mi podařilo to jehlou přimáčknout na správné pozici. Jehla od fluxu už lepila, takže jsem to měl v jednom kuse na hrotu přilepený, ale většinou nastojato. :D
Přílohy
SMD velikosti
SMD velikosti

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#12 Příspěvek od Mysteri »

Máš pastu? Ak áno, navrhujem Ti tento postup:
- Vyčisti plôšky pásikom. Nesmie tam zostať žiadna nerovnosť. Bacha, pri týchto rozmeroch to neprehrievaj, labo hrozí delaminácia plôšky.
- Na jednu plôšku daj iba maličkú, mizivú kvapku pasty (napríklad hrotom ihly, špendlíka a pod.)
-prilož súčiastku k tej plôške a prehrej plôšku mikropájkou (na to stačí 1 -2 sekundy). Nerieš, ako ten spoj vizerá, ide o to, že je tam kontaktovanie
-na druhej strane súčiastky prilož cín 0,2 (ak máš) a prispájkuj, alebo, ak takto tenký cín nemáš, tak si iba ocínuj hrot mikropájky a ten hneď prilož k ploche. Cín navzlína na plôšku aj na súčiastku. Hrot OKAMŽITE daj preč.
-potom ,,mžikovo" prespájkuj prvý spoj, ak si myslíš, že nie je O.K. Ak je, tak už ho nenahrievaj.
Ak nemáš pastu, tak postup s cínom je podobný: Očistiť plôšky, avšak na tú prvú plôšku nedáš pastu, ale minimum cínu, ostatné je rovnaké.
P.S. Teraz ma napadlo: Keďže nemáš skúsenosti a tiež Ťa prekvapilo to správanie sa súčiastky ,,stavať sa na zadné" :lol: sprav jedno: Po vyčistení plôšok si prilep maličkou kvapkou sekunďáku tu súčiastku, a potom si ju prispájkuj. Ale bacha, neprehrievaj dlhšie, ako 1 sekundu!
Naposledy upravil(a) Mysteri dne 17 dub 2020, 22:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Chcel by som vidiet, ako tie 0201 suciastky lepis sekundakom. A ako to nasledne prispajkujes bez stipania oci.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Pastu mám a používám, když pájím větší množství naráz. Napatlám na plošky, položím součástky a zafoukám horkovzduchem. Použitý plošky samozřejmě licnou čistím, bez toho to nejde. Asi se mi na toto už moc klepou ruce, nebo co. Zkusím sehnat nějakou desku na praxi. Ten myší transceiver už rozdělávat nebudu, jsem rád, že funguje. Ale je pravda, že donedávna bylo mý maximum (minimum) 0603. Proti tomuhle jsou to doslova cihly.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#15 Příspěvek od Mysteri »

rnbw píše:Chcel by som vidiet, ako tie 0201 suciastky lepis sekundakom. A ako to nasledne prispajkujes bez stipania oci.
Ja to nelepím, ale čo iné poradíš... Mimochod, sekunďák nepáli, keď ho priamo nehreješ. A priamo ho nehreješ, keď súčiastku zafixuješ v strede telesa. Samozrejme, dá sa poradiť lepidlo, ktoré sa používa pri botom pájkovaní SMT cez cínovú vlnu. Ale, asi uznáš, že to málokto tu na webe môže použiť....A, samozrejme, je to všetko iba o praxi (podobne, ako to moje, že v živote som Flux a iné hovadiny nepoužil - okrem kalafúny v časoch socialnyh istôt-) A dnes nemám problém robiť krásne spoje aj s PbFree sračkami.
Snažil som sa iba ,,forbidden"ovi pomôcť. Skús mu pomôcť aj Ty.... O nič iné nejde.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“