LED kontrolka EATON

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

LED kontrolka EATON

#1 Příspěvek od Celeron »

Včera jsem vytahal z několika regulačních rozváděčů LED kontrolkový moduly EATON M22-LED230-W. Je na nich napsáno 85-264V AC 5-15mA.
Přestaly svítit po 2-5 letech. Myslel jsem, že bude jen vyblikaná ledka a i když nejdou rozebrat jinak než odvrtáním plastových čepů, rozebral jsem je. A nestačil jsem se divit. Uvnitř kupa součástek z toho půlka zkarbonizovaná, viz fotka. A v podstatě neopravitelný. Není v tom totiž plošáček ale přímo do plastu bočnice jsou zatavený nebo napařený cestičky spojů a na tom SMD součástky. Část spojů je odpařených a zcela zmizelých.
V tom stavu se nedá vpodstatě zjistit zapojení a hodnoty.
Kromě těch zkarbonizovaných součástek je přerušená LED, ta hnědá kostka vlevo není keramickej kondík ale odpor 380R a ta černá kostka vedle se taky nechová jako elyt. Nápis na něm K275 a RU (asi Rutronic) vypadá spíš na varistor. Zdravej je pouze gréc. Vypadá to, že se ty moduly časem upečou.
Koukal jsem na ceny, 150-300 kaček kus. Při 5 ks vadnejch to zase není tak málo.
Kdybych tam dal originály, asi by to chtělo změřit kolik žerou při 240V co tu běžně je v síti a přidat sériovej odpor a stáhnout proud na deklarovanej minimální proud 5mA.
Nebo se vykašlat na nový moduly a do těhle vykuchanejch modulů k Ledce sériovej odpor a diodu a kašlat na blikání? Jen nevím jak dlouho Ledka vydrží tohle půlvlný napájení. Nemáte to někdo dlouhodobě odzkoušený?
Přílohy
LED_Eaton.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Díky za "pitvu" :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Kdybych tam dal originály, asi by to chtělo změřit kolik žerou při 240V co tu běžně je v síti a přidat sériovej odpor a stáhnout proud na deklarovanej minimální proud 5mA.
ono to s tím proudem bude trochu jinak . . .
při 85V to nejspíš bude cca 5mA
při 264V to už je cca 15mA
to odpovídá seriovému odporu 18k, tak bych tam přidal asi 27k/1W a vymalováno . . .
Přílohy
kontrolka LED.jpg

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#4 Příspěvek od kovka »

Ten varistor je výrobce Epcos /po rozdělěním Siemense na Epcos - pasíva a
Infineon -aktiva /, bych určitě vytěžil,muže se hodit.
https://www.tme.eu/en/details/b72650m30 ... m0301k072/
Rutronik - je distributor součástek ,má v shodou Epcos i Infineon v porfoliu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem se s tím moc nematlal. Lepší by byla bílá vysocesvítivka ale jak to tak bývá, ve čtvrtek jsem jich kupu věnoval, viz vlákno: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight= :roll:
Teče tam cca 5mA a metalizáky jsou přijatelně teplý.

Našel jsem jeden modul funkční a tak ho zkusím rozpůlit a zreverzovat. Trochu mě zajímá, k čemu tam má originál takovýho smetí navíc. :)
Přílohy
led_celeron.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

kovka píše:Ten varistor je výrobce Epcos
Rutronik - je distributor součástek ,má v shodou Epcos i Infineon v porfoliu.
Dík za info. Myslel jsem si že to obrácený R a za ním U je značka Rutronicu.
Z vytěžení asi nic nebude, sice má multimetrem odpor nekonečno ale když mu změřím odpor na 500V PU182-kou, tak má odpor kolem 390K. Když jsem stejně zkusil jinej vývodovej varistor 275V tak měl na 500V jen kolem 1K.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#7 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak DS k tomu lze najít snadno CU typ

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od lesana87 »

RU je desítky let profláklý logo Recognized by Underwriters Laboratories.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#9 Příspěvek od kovka »

Dík Lesana, tak to jsem zase nevěděl já :D
Vadnej podle mně nebude, je na max 275 RMS a 350 DC dle DS

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Celeron píše:...Našel jsem jeden modul funkční a tak ho zkusím rozpůlit a zreverzovat. ...
Tak se podívej, jestli ten kondenzátor, co není kondenzátor, ale odpor 280Ohmů, přece jenom není kondenzátor. Připadá mi krajně neobvyklé vyrábět odpor co vypadá přeně jako kondenzátor. Jestli to spíš nebude proražený kondík. Ale pokud mají všechny vadné odpory stejnou hodnotu, tak mlčím.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

Taky se mi to jeví jako kapacitní zdroj, kór, jestli za provozu skoro netopil.
Moje první indikace na 230V~, kterou jsem jako malej postavil, sestávala z teslácký LEDky, diody v sérii a sovětskýho 15kΩ/2W МЛТ odporu, a jak ten topil! Jenže oproti nejzákladnějšímu kapacitnímu zdroji je tenhle docela bombenfest, zvláště je imunní vůči napěťovejm špičkám, kór se starou poctivou LEDečkou, která impulsně zvládne až 2A.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:Přestaly svítit po 2-5 letech...
LED kontrolky z roku 1989-90 co vyráběla nějaká STS fungují dodnes. Je v nich pouze usměrňovací dioda, odpor a kondenzátor, standardní THT součástky Tesla na DPS. Nevýhodou je horší viditelnost na přímém světle (běžná LED 5mm), ale rozměry jsou menší než u kontrolky T6 s trafem. Takže bez požadavků na přílišnou miniaturizaci dosáhli delší životnosti i jezeďáci.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#13 Příspěvek od Milan_F »

Celeron píše:Tak jsem se s tím moc nematlal.
Proč zbytečně na odporech protápíš ještě druhou půlvlnu, kdy ledka nesvítí a proud teče antiparalení diodou? Nebude lepší jí tou diodou uříznout...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

MetalGod píše:Taky se mi to jeví jako kapacitní zdroj, kór, jestli za provozu skoro netopil.
Topí, prst na tom ale udržíš, takže odhad kolem 50 st. Zkusil jsem červenou 5 mm ledku připojit přes diodu, odpor 220R a kondík 47N/250V/X2. Téměř nesvítí, proud kolem 2mA. Slušně to svítí při 120N/250V/X2 proud kolem 7mA. Jenže ten kondík má velikost srovnatelnou s celým Eaton modulem. Původní hnědá "keramika?" je velikost 5x4x2 mm, pochybuju, že do takový velikosti se nacpe podobná kapacita na 250V AC.
Zítra zkusím pitvu zdravýho modulu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Na 2mA ti skoro nesvítí? Tak musíš použít pořádnou vysoce svítivou LED. Do tý se při 2mA nepodíváš. Takový používám jako kontrolky s 0,5mA!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“