Řídící jednotka elektrokoloběžky

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mikysedliste
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2020, 02:00

Řídící jednotka elektrokoloběžky

#1 Příspěvek od Mikysedliste »

Zdravím v koloběžce Chopper CE50 IV mi odešla řídící jednotka,závada je taková že jednotka neustále ukazuje že koloběžka jede 55-60km/h ihned po zapnutí klíčku tím pádem nepustí štávu do motoru a kolobrnda vlastně nejede,od jednotky sem odpojil motor ovládání plynu atd a na tacho stále vysílá signál že jede,takže chyba je jedině v jednotce,věřím že odešla nějaká součástka za pár kaček a asi bych jí zvládl i vyměnit,ale vůbec nevím na co se zaměřit,nebo nemá cenu se v tom štourat a mám jí rovnou vyhodit? Díky za info
Přílohy
20200419_115939.jpg
20200419_115837.jpg
20200419_115748.jpg

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Zdar
začal bych zjištěním, který drát a kam vede od čidla snímání impulsů měření rychlosti. Tam bude (možná?) převodník F/U a je otázka jestli je integrovaný v nějakém broukovi či jak je provedený. Tady nezbývá než bádat....

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

vidim tam jeden MCU. Preverit teda snimace (pravdepodobne hall) ako pise jarda. Ak su snimace OK tak vyhodit, ak nie tak vymenit snimace.
Miky , zanes to niekomu kto to pozre :D

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »

1. Kde to ukazazjje že to jede 55km/h?
2. Máš někde zobrazení rychlosti?
3. Pokud by byl špatný hall tak to nejede a jen motorem cukne a zůstane stát. Co to dělá s motorem když přidáš plyn?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

Mikysedliste píše: kolobrnda vlastně nejede
nejede :D

Uživatelský avatar
Mikysedliste
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2020, 02:00

#6 Příspěvek od Mikysedliste »

Z jednotky vede drát do tachometru po kterým de signál o rychlosti, pokud je připojen tachometr ukazuje že jede cca 55 km/h pokud odpojím 0 km/h, když přidám plyn s motorem to neudělá vůbec nic, ikdyž vše od jednotky odpojím a nechám zapojený jen napájení tak pořád na tacho 55km/h. Dnes se mi povedlo překecat kámoše který má podobnou koloběžku jestli by jsme na zkoušku neprohodili jednotky, když dám jeho jednotku do mojí kokolobrndy tak funguje jak má (jede), moje jednotka v jeho kolobrndě a ten samí problém co u mě, takže jednotka kaput. Nová stojí cca 2500 Kč asi jí tedy budu muset koupit, ale pořád si myslím že odešlo jen něco za pár halířů a je mi líto jí vyhodit.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#7 Příspěvek od vrky »

Kupoval jsem 2kW za 1650,-

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Si ji schovej, až odpálíš mosfety, bude se ti hodit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#9 Příspěvek od vrky »

Mám 15ks SSF7509

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#10 Příspěvek od misocko »

Mikysedliste píše:odešlo jen něco za pár halířů a je mi líto jí vyhodit.
no haliere to nebudu , ale par korun, akurat ze je to MCU do ktoreho nezozenies program ...

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#11 Příspěvek od jardafiala »

[quote="Mikysedliste"]Z jednotky vede drát do tachometru po kterým de signál o rychlosti, pokud je připojen tachometr ukazuje že jede cca 55 km/h pokud odpojím 0 km/h, když přidám plyn s motorem to neudělá vůbec nic, ikdyž vše od jednotky odpojím a nechám zapojený jen napájení tak pořád na tacho 55km/h.
Odpojit výstup pro tacho nepomůže, chtělo by to zjistit vstup od čidla pro měření rychlosti a prohlídnout jak je ošetřený, tam stačí chcíplá drobnost. Nevidím odkud jsi, v české lípě a okolí bych na to kouknul...

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#12 Příspěvek od vrky »

Třeba by to šlo porovnávací metodou.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#13 Příspěvek od misocko »

Tak predstava ze zariadenie musi byt vybuchnute aby bolo pokazene je zla, vedsinou nevidno na suciastkach ziadnu zmenu, a musi sa merat. Ak vsak meranim prides na to ze po vstup do MCU je to OK, tak je to vecsinou konecna. V kazdom zariadeni je totiz iny program .....

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

Vzhledem k tomu, že mám v pohonech mezery a toto jsem nikdy na stole neměl tak čistě teoreticky: Je to poháněno BLDC motorem který nemá Hallovy snímače ->regulátor pochází z konkrétního kusu koloběžky -> výrobce znal obvod kola jenž je přímo spojeno s motorem -> elektronika dokáže z indukce ve vinutí poznat otáčky motoru a tedy rychlost stroje. (vychází to z principu řízení elektricky komutovaného motoru kde se hlídá napětí uprostřed uzlu). Takže suma sumárum dle mě stačí když bude něco na konci špatně (tranzistory, motor) a ona si myslí, že jede. Dále se mi zdá hned na druhé fotce nafouklý kondenzátor - vpravo pod dráty.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Mikysedliste
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2020, 02:00

#15 Příspěvek od Mikysedliste »

Děkuji všem za reakce,sice nejsem žádnej odborník na elektroniku ale myslím si že hall sensor v motoru je,na ali sem našel jednotku co by mě mohla pasovat do koloběžky a tam je v popisu na jednom konektoru Hall line a přesně ten konektor mám i já.
Přílohy
Výstřižek.PNG

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“