TIG AC/DC Invertor - vyhazování pojistek

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

TIG AC/DC Invertor - vyhazování pojistek

#1 Příspěvek od Michaell0071 »

Milí uživatelé, měl bych na vás otázku ohledně invertoru Welbach Aplha 225.
Tento svařovací zdroj mám asi 5 let a nyní se mi stalo, že invertor po zapnutí hlavního vypínače vyhodí pojistky.
Pokud však invertor zapnu do určité doby, tak se spustí a funguje, ovšem např. další den to samé. Při první spuštění vyhozené pojistky.
Mám podezření na spínaný zdroj (https://www.toolex.com.au/products/597173) ve svářečce. Po odkrytování a odpojení všech kabelů od zdroje a odzkoušení, opět pojistky dole. Na druhý pokus zdroj naskočil.
Zdroj jako náhradní díl jsem našel pouze na jediném eshopu v zahraničí viz. odkaz výše a chtějí za něj v přepočtu cca 3400Kč bez dopravy.
Zkoušel jsem na svorkách zdroje pro svařovací okruh změřit napětí a naměřil jsem cca 330V SS. Po odpojení zdroje ze sítě, jsem i po asi 15ti minutách naměřil něco kolem 115V.
Toto napětí drží čtveřice velkých kondenzátorů s kapacitou 470uF/450V. V okamžiku kdy se invertor zapíná po delší době a kondenzátory jsou plně vybité to vždy vyhodí pojistky.
Do určité doby od prvního pokusu o spuštění, invertor normálně naběhne.

Myslíte, že by to mohly dělat právě tyto kondenzátory (na hraně životnosti)?? Nebo něco jiného ve zdroji?

Díky moc za poznatky.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Elyty asi ne, ale ověř termistor, ten by měl po vychladnutí proudovejm rázům při nabíjení elytů zabránit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#3 Příspěvek od Michaell0071 »

Mám takové tušení, že se na desce žádný termistor nenachází.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Pak tam stejně musí bejt obvod, co omezuje po dobu nabíjení elytů proud, na přímo to bejt nesmí, protože vybitý elyty = zkrat, a nadproudem (vybíjení i nabíjení) se ničej. Hledej mezi můstkem a elytama.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od voitano »

možná slepené kontakty relé , které překlenuje omezovací odpory pro nabíjení hlavních kondenzátorů, nebo ty odpory mají zkrat. Možná tam nefunguje dobře ten zpožďovací obvod a to relé na té desce naskakuje okamžitě . Holt musíme počkat, až budou ve fotolabu vyvolané fotky té desky, abychom mohli poradit dále........

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#6 Příspěvek od ZVUK2000 »

Michaell0071 píše: opět pojistky dole.
A neplete si tazatel pojistky jstičem? Takový vyhřátý jistič vybavuje i na silnější vysavač :D

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#7 Příspěvek od passion »

Mal som už dve tigovačky, ktoré mali soft start cez tyristory a boli šlus.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Kľudne to môže robiť vyschnutý elyt paralelne k cievke preklenovacieho štartovacieho relé, keď nemá kapacitu, relé pritiahne príliš skoro. Mal som takúto závadu pri jednom väčšom oddeľovacom trafáku.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#9 Příspěvek od Michaell0071 »

Půjdu cestou Vašich rad i rad servisáka svářeček, že to pravděpodobně dělá soft start. Doporučení vyměnit relé a ty 2 zelené rezistory.
Jakmile provedu vyzkouším a dám vědět jak to dopadlo.

Díky moc lidi!!

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#10 Příspěvek od voitano »

Spíše bych doporučil, tu desku pěkně ofotit a tady zkonzultovat, budeš měnit součástky, které jsou třeba dobré.

Uživatelský avatar
Michaell0071
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2010, 02:00

#11 Příspěvek od Michaell0071 »

OK, nějaké fotky mám co jsem fotil včera. Není to sice to co bych si představoval, ale dnes musím něco posvařovat a proto mám mašinu složenou. Přikládám tedy alespoň to co mám nafoceno. Případně bych pak dofotil podrobněji.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#12 Příspěvek od Milan_F »

voitano píše: ty odpory mají zkrat
Spíš přerušený, ne? Docela běžná závada u svářeček. Ještě jsem nepotkal odpor, co by se při přetížení zkratoval. Vždy naopak.

Má tam pár dobrejch videí, co se servisu svářeček týče. https://www.youtube.com/user/oldazelenka/videos

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Milan_F píše:Ještě jsem nepotkal odpor, co by se při přetížení zkratoval...
TR191 to uměly. :wink:

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od voitano »

Milan_F píše: Spíš přerušený, ne? Docela běžná závada u svářeček. Ještě jsem nepotkal odpor, co by se při přetížení zkratoval. Vždy naopak.
Pravda, je to spíše pravděpodobnější bude se to chovat ve výsledku stejně, jestli jističe letí, jakmile relé cvakne, tak je to v těch odporech....

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#15 Příspěvek od Milan_F »

Blbě jsem to napsal - myslel jsem výkonový odpor. :oops:
S těma TR191 věřim...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“