Shořelá ultrazvuková čistička

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

Shořelá ultrazvuková čistička

#1 Příspěvek od Serifus »

Zdravím! Mám vadnou ultrazvukovou čističku. Po rozebrání jsem na hlavní desce našel dva shořelé FETy - podle všeho se skřípl kabel vedoucí od desky a shořelo to. Co mě ale zaráží, je chybějící integrovaný obvod IC7. Je tam jen patice. Nevím, jestli na deskách bývají jen patice bez osazení. Může mi prosím někdo poradit? Děkuji předem.

Více obrázků v lepším rozlišení zde:



https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Přílohy
IMG_20200422_184139.jpg

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kulikus »

Z obrázku je patrné, že tam není osazena řada součástek a není jasné, které jsi odstranil a které nebyly osazené z výroby. Chybějící IO může sloužit pro nastavení parametrů při testování ve výrobě. Alespoň uveď typ přístroje, třeba půjde dohledat dokumentace.

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Serifus »

Díky za odpověď. Chybí tam šest těch FETů. Ty jsou odpájené. Jedná se o:

Model KS-120
40 kHz
2011/08
Insp. no.: JQC-02
UL. Power 720 W

Na druhé straně desky je nápis: Chuangjiahui

Může to být k tomu testování. To mě nenapadlo... taky kdo by toho švába vyndaval...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Měl jsem tu na opravu dvě ultrazvukovky Silvercrest, co se prodávaly v Lidlu. V jedný probitá jedna IRF840 ve druhý obě. Po výměně jela jedna za příšernýho skřehotání asi 5 minut a pak se naplno rozsvítila sériová 200W ochranná žárovka a jeden IRF840 byl zase v kopru. Prohozením plošáků jsem zjistil, že to dělá piezoelement a tak jsem dal dohromady jen jednu. Ta se ale asi po roce roce zase vrátila a stejnej problém, taky vadnej piezoelement. Prostě šmejd, nejspíš rejžák.
Takže to nemusí být tím skřípnutím kabelu ale piezoelementem, odchází na přehřátí kór když se používá hodně vysoká teplota čistící kapaliny.
Kolik máš v tý pračce na vaně zespoda piezoelementů? A jak jsou zapojený? Jsou odizolovaný od vany nějakým epoxydem? Dej fotku spodku vany.

Myslím, že ty KS ultrazvukový čističky servisuje Acesio v Praze,
http://www.ultrasound.cz
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

No pokud jsi to mel funkcni a shorelo ti to, tak se ten obvod nevyparil :-)

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Celeron píše:Ta se ale asi po roce roce zase vrátila a stejnej problém, taky vadnej piezoelement. Prostě šmejd, nejspíš rejžák.
Asi jo, anebo třeba uživatel neví že se čistička nesmí pouštět bez kapaliny ve vaně. Kapalina působí jako tlumení kmitů a bez ní se může měnič rozletět. To asi ale víš.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Uživatel ví že bez vody to nesmí pouštět. Zas tak blbý zákazníky nemám. :)
Prostě to v půlce čištění začalo podivně skřehotat a pak bum a mrtvola, IRF840..
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Ze zapojení chybějícího IO vyplývá, že měl na starosti spínání toho relátka pravděpodobně s časovou funkcí. Takže by chtělo zjistit, kam kontakty relátka vedou, co spínají a podle toho rozhodnout o jak zásadní činnost se jedná.
Jinak je v pravidlech EB něco o tom, že by tazatel měl uvádět typ zařízení, což tady jaksi chybí a přitom by to mohlo pomoci řešení problému.
:wink:

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#9 Příspěvek od Milan_F »

Já měl zas na stole čističku, kde na jedný desce bylo proseklý trafo.

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Serifus »

termit256 píše:No pokud jsi to mel funkcni a shorelo ti to, tak se ten obvod nevyparil :-)
Chvíli to běželo... Ale pak to najednou začalo vynechávat a pak ticho. :(

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Serifus »

masar píše:Ze zapojení chybějícího IO vyplývá, že měl na starosti spínání toho relátka pravděpodobně s časovou funkcí. Takže by chtělo zjistit, kam kontakty relátka vedou, co spínají a podle toho rozhodnout o jak zásadní činnost se jedná.
Jinak je v pravidlech EB něco o tom, že by tazatel měl uvádět typ zařízení, což tady jaksi chybí a přitom by to mohlo pomoci řešení problému.
:wink:
Díky. Ale typ je v třetím příspěvku. Je tam všechno, co k tomu mám...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Omlouvám se, přehlédl jsem to. :oops:

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Serifus »

Tak jsem to s velkou slávou teď spustil. Už to aspoň nevyhazuje pojistky. Ale když pustím ultrazvuk, tak jen sepne relátko a nebzučí ani prd... Vzalo to dva FETy předtím.. takže asi budou v háji i švábíky :( Chjo...

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Serifus »

Pánové, borci, vyměnil jsem VŠECHNY součástky, které by mohly být poškozené (tranzistory, můstky, integráče), zkontroloval jsem všechny diody. Jsou v pořádku. Když to zapnu, tak je slyšet, že ten obvod bzučí - jako by to dělalo základní signál určitého kmitočtu (v závislosti na potenciometru to bzučí více, či méně), ale na výstupu je jen 6 V. Na to, že ty FETy jsou na 500, resp. 600 V je to opravdu prd. Napájení UDS na ně jde 12 V, ale podle datasheetu FQA24N60 by měly mít 30 V. Nevím, už se do toho motám a asi to vyhodím. Nicméně jsem šel už dlouhou cestu. JE TU NĚKDO, kdo by se na to dokázal podívat??? Nechci zadarmo. Ten obvod není sice tak složitej, ale já jsem v koncích. Jsem úplně v depresi. Můžu poslat, dovézt... Ozvěte se, prosím.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

Kardinální otázka:
Stojí to za to? Jaká byla pořizovací cena?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“