Gmail - Odeslaná pošta

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Gmail - Odeslaná pošta

#1 Příspěvek od Mikras »

Ahoj. Mám dva účty na Gmailu, oba jsou pracovní s firemní doménou. Jako poštovního klienta používám v PC Thunderbird. Před nějakou dobou jsem po kolegovi přebíral ten druhý účet a Google mě vyzval k zabezpečení obou účtů zadáním adresy jiného mailu, pro případ potřeby, plus zabezpečení číslem telefonu. A tak jsem to udělal u obou účtů navzájem.
Do té doby, když jsem něco odeslal z Thunderbirdu a pak jsem se, třeba doma, podíval na poštu přes mail web Gmail, tak jsem tuto zprávu viděl v odeslané poště.
Od teď se mi ale odeslaná pošta z obou účtů ukládá jen do "Odeslané pošty" v tom "nově" přidaném účtu, takže v tom mám maglais, a nevím, co je co, protože i když si pošlu poštu navzájem z jednoho účtu na druhý, vidím vždy jako odesílatele "Já". Prostě jako by mi to ty účty spojilo v jeden s aliasem, ale jen částečně...
Dokonce, když jsem měl problém z Thunderbirdem coby aplikací třetí strany, tak mě bezpečnostní mail od Gmailu naváděl k funkci, kde to lze povolit a v jednom kroku skočil na ten druhý účet, taklže jsme se k tomu musel dokousat přes nastavení účtu.
A teď nevím, jak se z toho vybabrat.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#2 Příspěvek od vrky »

Nezáleží ke kterému účtu jsi přihlášený?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Mikras píše:A tak jsem to udělal u obou účtů navzájem.
To bylo zvlášť chytré. To už se nemusíš dostat vůbec nikam.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mikras »

vrky píše:Nezáleží ke kterému účtu jsi přihlášený?
V Thunderbirdu k oběma. Pošlu zprávu z obou účtů a vše dorazí v pořádku. Pak Thunderbird vypnu a přihlásím se přes web mail. Kouknu do Odeslané pošty a obě zprávy jsou v tom "novém" účtu.

To serviceman: Oni mají to zabezpečení neskutečně překombinované a komplikovaně. Jakékoliv nové přihlášení vygeneruje Bezpečnostní mail, který mě vede k ověření uživatele. Neustále to otravovalo slabým zabezpečením. No, přece si nebudu dělat třetí účet a kdoví, kdybych ho použil pro oba účty, jestli by mě to stále nepovažovalo za jednu osobu. To abych měl kvůli každěmu Gmail účtu jiný "bezpečnostní mail" u jiného poskytovatele a pro jistotu i jiné číslo mobilu. To opravdu ne :-D Navíc když jsem přihlášený přes web a prohlížeč vypnu, pak i PC a pak přijdu za týden a pozapínám to, jsem stále přihlášený a můžu do mailu bez ověření. To je ta jejich bezpečnost, že mě to odhlásí cca po 10 dech. Bojím se, že se někde zapomenu odhlásit. :-)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Máš v Thunderbirdu správně nastavené odesílání, neposíláš to z obou účtů přes jeden smtp server s jedním jménem a heslem? Zkonfiguruj si v thunderbirdu nastavení pro dva servery odchozí pošty a ty pak správně přiřaď těm dvěma účtům a předpokládám, že by to mělo chodit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mikras »

Smtp je pro oba účty stejný. Odesílací adresa je jiná a heslo má každý účet taky jiné. Zkusil jsem v nastavení obou účtů na stránkách Google odstranit "propojení" na druhý účet, a pak mi přišla bezpečnostní zpráva na jeden z mailů, že sekundární adresa byla změněna. Stejně je ale v záhlaví té zprávy napsáno:

Váš e-mail aaa@xxx.cz je veden jako sekundární adresa účtu bbb@xxx.cz

Tak už mi dochází nápady, kde to ještě nastavit...

Edit: A když si pošlu zase zprávu z účtu aaa na účet bbb, tak vidím, že odesílatel je"
aaa <bbb@xxx.cz>
a příjemce:
bbb <bbb@xxx.cz>

totéž i naopak.

Kde to je sakra propojené...
Naposledy upravil(a) Mikras dne 29 dub 2020, 16:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Když se podíváš do Nástroje/Nastavení účtu/server odchozí pošty, tak tam máš jednu, nebo dvě položky?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mikras »

Pro každý účet je to nastaveno zvlášť.
Přílohy
smtp.jpg

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

Problém zúžím jen na Thunderbird.

Smazal jsem ten druhý smtp a oba účty odesílají i přes ten jeden. Když jsem to vrátil, u obou účtů byla adresa odesílatele podle toho, který smtp, a tedy s kterou mail adresou, byl nastaven jako Výchozí. Do Gmailu se to pak správně ukládalo do té složky "Odeslaná pošta".

Jak tedy rozdělit v Thunderbirdu odesílání pro každý účet zvlášť? To, že jsem tam měl dva servery odchozí pošty je pěkné, ale zřejmě to není pro jeden, nebo druhý účet, ale jeden je Výchozí a druhý záložní?
v nastavení účtu jsem zkusil přepnout Odchozí server (SMTP) i na "Použít výchozí server", ale beze změny.

Co kdybych měl každý účet někde jinde? aaa@xxx.cz a bbb@zzz.cz
Připojení mám přes O2, takže by možná fungovalo i odesílání přes jejich smtp, ale bez ukládání kopie na účtu Gmailu. Snad to píšu srozumitelně.

Nastavení účtu mám snad správně, je tam v obou případech přednastavená i Adresa pro odpověď
Přílohy
smtp2.jpg
(66.84 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

Nápad - v Outlooku to tak mám. Když dáš vytvořit nový mail, není u políčka "Od" rozbalovací roletka a v ní nemáš na výběr?
Mám v Outlooku dva účty a v novém mailu právě můžu vybrat, ze kterého to odešlu. No a pak se to klasicky uloží do složky "Odeslaná pošta" dle toho kterého účtu, tedy správně.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mikras »

Ano, roletka tam je. Ale ať vyberu odesílatele jako aaa <aaa@xxx.cz> nebo bbb <bbb@xxx.cz>, příjemce dostane zprávu, kde bude odesílatel buď:
aaa <aaa@xxx.cz> nebo
bbb <aaa@xxx.cz>

případně
aaa <bbb@xxx.cz>
bbb <bbb@xxx.cz>

podle toho, jaká adresa je napsaná v jediném, nebo Výchozím nastavení SMTP, to je v tom prvním obrázku z předminulé zprávy úplně dole pod Místní složky.

Proč je tato věc společná pro oba účty a nejde toto nastavit pro každý účet zvlášť?

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

To je divný; bude to nějaká "funkce" toho Thunderbirda. Haněný Utlouk tohle umí, tam se vše nastavuje "separé", i SMTP u každého účtu.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#13 Příspěvek od pepik9 »

Nepomohla by nápověda ? 2 , 3 . Identity Chooser .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

U každého účtu doručené pošty si přece vybíráš, kterým SMTP serverem se bude pro ten účet odesílat. Přejmenuj si ty dva servery odchozí pošty, ať se nejmenují stejně a dá se v tom vyznat a pak je správně přiřaď účtům příchozí pošty a mělo by to běžet.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#15 Příspěvek od ace_ventura »

Musí to fungovat, mám taky několik účtů i na vlastní doméně a funguje to korektně. Adresy smtp serverů jsou stejné, přihlašováky vždy od daného účtu.
Ohledně zabezpečení: buď si vytvoříš heslo pro aplikaci 3. strany (v případě dvoufaktorového ověření) a přihlašuješ se klasicky přes port 993 a SSL nebo využiješ OAuth2 se stejnými parametry. Pak to nebude řvát, že je slabé zabezpečení.

Když v nastavení TB klikneš na název účtu tak dole je roletka s použitým SMTP serverem. Je u každého jiný? Přejmenovat a rozlišit je základ jak psal Zaky...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“