aký XYZ stroj si kúpiť?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

aký XYZ stroj si kúpiť?

#1 Příspěvek od samec »

Snap Maker - 800 USD - 3 in 1 (3D tlač, CNC frézka, LASER)

1610 CNC - 138 EUR - frézka (na PCB) + príprava na LASER

EasyThreed X1 - 140 USD - 3D tlač, 100 x 100 x 100 mm

NEJE - 145 EUR - LASER, 405nm, 3500mW, 150 x 150 mm

Páči sa mi Snap Maker, jeho jednoduchý dizajn a že nezaberá veľa mista. Nevýhodou je pomerne vysoká cena a nie až tak jednoduchá zmena z jednej funkcie do druhej, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Frézovanie chcem hlavne na plošné spoje, čím odpadá špinavá práca s chemikáliami a ich skladovanie. Laser a 3d tlač len na nejaké občasné drobnosti. Čiže tie stroje na seba nikdy nezarobia, ale chcem ich mať.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Frezovani plosnych spoju funguje pekne jen na youtube. Hodne lidi to zkusilo, ale prakticky nikdo tak spoje nedela. Nastroje jsou drahe a rychle se tupi, je to pomale a je u toho mnohem vetsi bordel nez s chemikaliemi. Dska musi byt dokonale rovna nebo musis mit nejak vyresene kopirovani povrchu, ma to spatne detaily apod. Proste spousta problemu. Vsechny ty stroje jsou dost chatrne konstrukce, mozna tak na vrtani by byly pouzitelne, ale v dobe smd uz to ztraci vyznam, priprava zabere vic casu nez vyvrtat tech par der rucne, pokud teda nedelas hodne stejnych desek. Je to asi nejhorsi zpusob jak vyrabet desky.
Na laser nebo 3D tisk je lepsi mit stroj na to delany, jsou tam uplne jine pozadavky na mechaniku nez u frezovani.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Podle těch fotek (Snapmaker) ten spindl obsahuje motoek s jen pár Wattama. Věř že na frézování i poměrně malejch věcí, je potřeba motor v řádu stovek Wattů. Za 800 babek bych se snad i pustil si něco postavit sám. Tohle mi přijde jako hračička.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Nakadah »

Jo dá se DPS frézovat, ale je to na dlouho pokud nemáš Z sondu a neuděláš si mapu povrchu. Protože rovně ten cuprexit nikdy nebude. Můžeš na to prdět a jet rovnou -0,5mm na jeden zátah, ale riskuješ že si zlomíš nástroj. Polámal sem jich několik.

Měl jsem doma nějakou dobu ten CNC1610, fungovalo to dobře. Lineární ložiska jsou nahovno, dycky nějaké bude drhnout. Takže to bylo dodělej doma, vyměnit ložiska a co nejlíp to seštělovat.

Strčit do toho 2,5W laser není problém, ale ta WOODPECKER deska má problém s přímým napojením laseru. Takže jsem 5V PWM bral z gate mosfetu co reguluje motor spindlu. Dneska už bych DPS nefrézoval, to bych to raději stříknul černým sprejem, vypálil laserem a vyleptal.

Mašinu sem vrátil majiteli, kterému sem to dával dohromady. Ten si na tom pálí laserem a je spokojený. S vychytaným nastavením se tím dá celkem slušně vypálit černobílá fotka.

Asi si to letos koupím pro sebe, bylo to celkem fajn si moct něco vyrobit. Ženě jsem z makrolonu dokonce frézoval náušnice a moc se jí to líbilo.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Napríklad tu je ukážka drahšieho stroja za 3000€. https://youtu.be/E8hjARrjyZ0
Oproti lacným má zdá sa len meranie Z a ktomu príslušný softvér. Nemá ani skľučovadlo ER-11, ale len obyčajné na imbus. Žeby to tak bolo lepšie?
Myslím, že na 1mm frézku je 300W motor viac než dosť.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Nakadah »

To co sem měl doma taky mělo jen uchycení frézy na inbus. Nomálně to fungovalo a špička V-frézy viditelně okem nijak neházela.

S tím Wegstrem si v té ceně 3000EUR kupuješ i podporu od výrobce. To u krámu z číny za 3000Kč čekat nemůžeš. Tam nefungovalo ani to přiložené CD se SW. Takže typicky DIY - dodělej doma, oprav, vyměň co je na hovno. SW si sežeň sám (CamBam,Candle,LaserGRBL).

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#7 Příspěvek od Honza_dy »

Frézování PCB jsem také řešil a musím říct, že dost dlouho. Jedna z poměrně funkčních amatérských cest je stavba The Ant PCB Makeru

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“