Výroba DPS pomocí 3D tiskárny

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

Výroba DPS pomocí 3D tiskárny

#1 Příspěvek od Zmije »

Ahoj, narazil jsem na video s návodem jak vyrobit PCB 3D tiskárnou s nástavcem na fix. V časopise DPS byla už v roce 2016 popsaná inverzní metoda při které se deska nejdříve začárá fixou a tiskárna potom ryje obrazec. Existují další varianty, například se může nanášet materiál (maska) přímo na desku, ale to asi nebude moc přesné.

Zajímavá je metoda výroby fotocestou využívající pro osvit UV display z MSLA / DLP tiskárny. Vzhledem k tiskovým plochám MSLA / DLP tiskáren to je pro menší desky.

Uvažoval někdo o výrobě DPS podobným způsobem, nebo to už zkoušel?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Tohle uděláš i obyčejným XY plotterem (a bez hyperprecizních a především pomalých Z onanií (nevím, na co tam má zdvih jak kráva), ale ani tak kvůli lihovce, která se umí na tenkejch místech podleptat, nečekej profi výstup.
Spíš jsem čekal tisk jedný leptuvzdorný vrstvy (i kdyby voskový, asfaltový), která se po vyleptání smeje ředidlem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#3 Příspěvek od PCmaniac99 »

V Liberci DEXIC Fablab (laborka pro studenty a nadšence) má tiskárnu na DPS Voltera V-one

Uživatelský avatar
rkozeluh
Příspěvky: 261
Registrován: 17 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od rkozeluh »

A už jsi tam něco dělal?

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#5 Příspěvek od pajaentr »

Už nějakou dobu používám pro tento účel úspěšně 3D tiskárnu s přidělaným laserem (kupoval jsem ho kvůli jinému účelu, ale proč ho nevyužít i zde).

Na DPS nanesu sprejem barvu a pak ji laserem odstraním v místech, kde se má měď vyleptat.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Tak se trochu víc rozepiš. Jaký laser atd. :wink:

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od eleferner »

Kdyz uz je rec o XY plotrech, tak mam doma funkcni Aritma Colorgraf, ktery jsem nekdy do roku 2002 pouzival prave pro kresleni DPS lihovkou. Kdyby mel nekdo zajem, tak se ozvete pres SZ, mam ho vcetne kompletniho puvodniho prislusenstvi a manualu.

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#8 Příspěvek od pajaentr »

p32 píše:Tak se trochu víc rozepiš. Jaký laser atd. :wink:
Mám tiskárnu Anycubic i3 Mega a 5w laser https://1url.cz/3zsYj připevněný na hotendu.
Na následujícím odkazu je hodně z propojení popsáno: https://www.thingiverse.com/thing:4050536

Laser je ovládán signálem pro ventilátor hotendu, takže není třeba tahat nějaké nadbytečné dráty.
Pro generování kodu pro laser používám buďto Inkscape s doplňkem J Tech Photonics Laser Tool (hlavně pro generování obrysů - vektorové obrázky), nebo program ImageToGcode (pro rastrové obrázky).

Na odkazu z Thingiverse je vidět i výsledek vyleptané DPS.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Radim »

[A zkušel jste někdo místo lihovek použít lakový značkovací fix s rychleschnoucí barvou?

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“