Zapojení 3f motorů

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Zapojení 3f motorů

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny přítomné. Byl jsem požádán z rodiny o pomoc se zapojením dvou motorů na 380/400V. Jelikož v tomto nejsem až tak zběhlý tak se obracím zde na odborníky.
První motor je na zakoupeném amatérském bubnovém šrotovníku. Majitel jim tvrdil že je tam vadný přepínač "Hvězda/Trojúhelník" (nešlo s ním otáčet, při násilném otočení motor v obou polohách bzučel). Sehnali jiný přepínač Hvězda/Trojúhelník a zkusmo zapojili (předem si nepoznačili kde který drát jde jenom konce káblů odcvakli). V poloze "Hvězda" motor ani nezabzučel a v poloze "Trojúhelník" se normálně rozeběhl. Nakonec jsme svorkovnici propojili trvale do "Trojúhelníka" (motor má 6 vývodů) a nechali tak s tím že se zde ujistím že to takto může být.
Mají ještě jeden šrotovník svůj ale na něm je něco s motorem (zatím nebyl čas se na něj podívat, tvrdí že začal vyrážet pojistky ale pak se rozběhnul a jel pouze na dvě fáze neboť zjistili že jedna fáze chybí tak nevím :nevim: ), proto sehnali ten druhý. Do toho svého sehnali jiný motor a poslali mi fotky jak štítku tak i původního zapojení svorkovnice, která byla zapojena do "Hvězdy" oni jej ale hned přepojili do "Trojúhelníka" a začal jim vyrážet pojistky (motor ležel dlouhé roky na půdě). Když jsem se díval na štítek tak si myslím že má být trvale zapojen pro připojení na 380/400V do "Hvězdy".
Budu vděčný za každé odborné posouzení, předem všem děkuji.
Přílohy
Štítek motoru pro další šrotovník
Štítek motoru pro další šrotovník
Propojení svorkovnice motoru pro další šrotovník
Propojení svorkovnice motoru pro další šrotovník
Štítek motoru toho koupeného amaterského šrotovníku
Štítek motoru toho koupeného amaterského šrotovníku
Propojení svorkovnice po nezdařeném zapojení přepínače "Hvězda/Trojúhelník" na koupeném šrotovníku (obrázek použitý z netu)
Propojení svorkovnice po nezdařeném zapojení přepínače "Hvězda/Trojúhelník" na koupeném šrotovníku (obrázek použitý z netu)

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Do trojúhelníku může být ten 5.5kW zapojenej bez problému stále, pokud není problém s proudovým nárazem. Motor 5,5kW by se měl bez problému spustit rovnou do trojúhelníku na jistič 25A B. Do hvězdy ho v žádnym případě neprovozovat ve šroťáku na trvalo. Motor má omezenej výkon a spálil by se přetížením.
Při zapojování přepínače hvězda-trojúhelník se v přepínači musí dodržet sled fází.

Ten motor 2,2kW není možné připojit do trojúhelníku ale pouze do hvězdy.
Naposledy upravil(a) Sandal dne 07 kvě 2020, 08:23, celkem upraveno 1 x.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

otakarv píše: zapojení svorkovnice, která byla zapojena do "Hvězdy" oni jej ale hned přepojili do "Trojúhelníka" a začal jim vyrážet pojistky
...
Budu vděčný za každé odborné posouzení, předem všem děkuji.
Můj otec říkával na takové situace něco o nasrání do dlaní.
na dálku nic posoudit nejde, po takových divokých manévrech je nutné přeměření vinutí, je dost možné že je poškozené. Zapínat to rozlámaným přepínačem, o kterém vím že má poškozené pakety a nespíná všechny fáze, ani nevím jak to pojmenovat aby to tu prošlo cenzurou výrazů
Motor na 220/380 jde přepínat jen v síti 3x120/220, taková tu už není. V případě těžkého rozběhu a nedostatečné rezervy v jištění nutno použít softstart.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#4 Příspěvek od Sandal »

Jestli jsem to dobře pochopil, oni na tom svém šroťáku nahradili ten 5.5kW motor za 2.2kW? Jestli jo, tak je to blbost. Ten motor 2.2kW by za chvíli shořel. Co já mám zkušenosti, tak motory 2900ot velice rádi rychle shořej při přetížení.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Mají dva šroťáky. U kupovaného s 5,5kW motorem nejde přepínač Y/D, u dalšího chtějí vyměnit motor. 2,2 kW nemusí být málo, záleží, jak je ten stroj velký a jaký výkon má stávající motor. Amatérský bubnový znamená co? Podle otáček předpokládám kladívkový.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Pokud měli na motoru 5,5kW přepínač hvězda/trojúhelník (Y/D), tak tomu neodpovídá zapojení na motoru.
Při zapojení jakéhokoli přepínače Y/D musí být vymontovány ty propojky (klemy) v motoru. Motor se pak připojí kabelem s 6 fázovými vodiči (+ samozřejmě vodič PE). A elektromechanika v přepínači se pak postará o to, aby při rozběhu (Y) byly propojeny jiné svorky motoru, než při běhu (D). Pokud ten přepínač koupili, tak k němu musí být zapojení.

Motor 2,2kW lze provozovat na klasické elektrorozvodné síty pouze do Y.

PF

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#7 Příspěvek od elektrosvit »

Přepínač odpojili a spouštějí motor "na tvrdo" do D. Obrázek je ilustrační, potřeboval se ujistit, zda má dobře ty plíšky pro spojení do D, což má.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Nad 3 kW by se měl přepínač použít. Při rozběhu výkonnějších motorů někdy padá i hlavní jistič 25/B, hlavně pokud je zatížen dalším odběrem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

5,5kW nepůjde spustit při jističi 25A/B , do hvězdy může běhat neomezeně dlouho .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

S lehkým rozběhem při málo zatíženém jističi ho spustí. Po rozběhu je proud kolem 11 A. V případě jištění pojistkami se pro 5,5 kW doporučuje hodnota 25 A pro přímý rozběh, 16 A s přepínačem Y/D (pomalé, gL).

Jistič M 24,7 A mě udrží přímý rozběh cirkulárky 7,5 kW, ale je to motorová charakteristika.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#11 Příspěvek od elektrosvit »

Píše, že mu funguje, tak zřejmě problém s rozběhem není. Konstrukci šroťáku neznáme, takže těžko můžeme dělat nějaké závěry. Chodím šrotovat k sousedovi, má pěkně udělaný samodomo kladívkáč ve vodorovném uspořádání, jehož motor se spouští přímo. Výkon neznám. Po otevření násypky otáčky slyšitelně klesnou. A viděl jsem i svislou výklopnou konstrukci (něco jako míchačka), kde byl rotor poháněn řemenovým převodem do rychla.

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#12 Příspěvek od Sadra17 »

mě přijde 5.5kw na šroťák zbytečný, sám mám kamenný šroták kde roztáčim kamen a honí to v klidu 2.2kw motor :oops:
ale v podstatě to má zapojený správně jak bylo řečeno :wink:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

Omlouvám se všem že odpovídám až nyní ale syn dělá na baráku fasádu a tak mu tam pomáhám.
V prvé řadě bych chtěl upřesnit typy těch šrotovníků, jsou to oba bubnové kladívkové provozovány ve svislé poloze. Ten jejich co se na něm něco stalo s motorem (chtějí ten původní motor nahradit tím 2,2kW) je navíc vyklápěcí na způsob míchačky, ten co koupili s 5,5kW motorem je také svislý kladívkový ale je napevno, není vyklápěcí.
Na tom kupovaném co má 5,5kW motor s vadným přepínačem sehnali jiný starší ale totožný vačkový přepínač (viz příloha), ucvakli káble aniž by si poznačili zapojení jednotlivých drátů a pak maturovali. Na svorkovnici toho motoru v té době nebyly žádné propojovací plíšky a bylo zapojeno 6 vodičů které vedly do přepínače. Podle mně by to mělo jít zapojit na ten přepínač a následně přepínat do "Hvězdy" (rozběh) a následně do "Trojúhelníka" (pracovní chod) jenom by se musely ty vodiče správně pozapojovat. Jelikož jsme ale měli jinou nutnou práci tak jsem jim to následně zapojil do "Trojúhelníka" a nyní se to zapíná a vypíná vypínačem "Tahem zapni, Stiskem vypni" (viz příloha). V domě mají klasické pojistky a na přívod se daly 25A. Nyní na něm každý den šrotují směsky pro brojlery a pojistky drží jenom chtějí zprovoznit ten svůj původní neboť ten se dá vyklápět a jednoduše našrotovaná směs se dá vysypat.
Zapoměl jsem zjistit jaký tam mají ten původní motor aby se dalo porovnávat, jak se jim vzpomene tak mi ten štítek (pokud tam na tom motoru je) vyfotí a pošlou.
Přílohy
Tímto nyní zapínají a vypínají šrotovník
Tímto nyní zapínají a vypínají šrotovník
unnamed.jpg
Takovýto přepínač tam byl
(36.2 KiB) Staženo 77 x

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od petrfilipi »

Mrkni sem, je tam zapojení paketového přepínače Y/D případně se podívej na výrobce sousedovic přepínače a najdi jeho zapojení, ale vesměs ti asi výrobci mají podobné.
Na jednom paketů jsou 4 kontakty, takže tak nějak by to mohlo tomu tvému odpovídat.
Nebo tady je katalog Obzor Zlin, na jeho konci je taky zapojení a řazení kontaktů.

PF

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Vypínač nebo přepínač motoru 5,5 kW by měl být dimenzovaný s rezervou, aspoň na 25 A. Jmenovitý proud platí pro činnou zátěž (AC1), pro motory je nižší. Maximální výkon / proud vačkových spínačů SEZ a Obzor při zátěži AC3:

S10 ....... 3,5 kW / 6,3 A
S16 ....... 4 kW / 7,2 A
S25 ....... 7,5 kW / 13,5 A

VS16 ..... 10 A (starší řada)
VSN16 ... 12 A
VSN20 ... 14 A
VSN25 ... 18 A

Na starém SEZ - Sxx není čitelný štítek, ale vypadá na 16A. Ke stiskacímu ABB nemám údaje. VS16 jsem nedávno měnil na cirkulárce 5,5 kW s přímým rozběhem - spečené a upálené kontakty. Majitel ani nevěděl, že do motoru jde fáze i ve vypnutém stavu.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“