Úhlová bruska Makita 9067S-závada

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Úhlová bruska Makita 9067S-závada

#1 Příspěvek od otakarv »

Hezký den všem přítomným. Obracím se zde na přítomné odborníky s prosbou o pomoc.
Syn sehnal pokaženou tuto flexu, po připojení k síti absolutně nejevila známky života tak jsme jí rozebrali a zjistili jsme poškozený rotor (přerušené vinutí). Syn teda objednal novou kotvu + nové uhlíky. Po složení jsme ji spustili ale na náš velký údiv začaly od komutátoru šlehat blesky viz toto video. Já si byl jistý pouze vadným rotorem ale asi je tam ještě něco více. Je tam v rukojeti velký výkonný odpor a na něm se po této krátké době chodu brusky nedá udržet prst.
Může být ještě ke všemu vadné statorové vinutí? Pak už jenom mě napadá softstart.
Přílohy
Výkonový odpor na kterém nejde po pár vteřinách udržet prst
Výkonový odpor na kterém nejde po pár vteřinách udržet prst
Nové uhlíky
Nové uhlíky
IMG_20200508_105725 – kopie.jpg
IMG_20200508_104225 – kopie.jpg

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#2 Příspěvek od kovka »

Máš asi s jistotou pravdu.
Opravoval jsem jeden komutátorový motor kde jsem měl podezření na rotor.
Po srovnání na soustruhu vyčištění drážek od mědi, už při 30-60V blesky.
Takže stator.Vím, že to není všemocná rada, ale pro tento případ, stačilo změřit indukčnost a jedna cívka byla bez indukčnosti /původně jsem myslel na záviták/ - byl zkrat hned, jak jdou vývody ze statoru, kde byla i tepelná ochrana /klixon/ stačilo zaizolovat a motor ok.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od otakarv »

Mám z Aliexpress tento měřák tak se s ním pokusím změřit indukčnosti jednotlivých cívek statoru což jsem i uvažoval udělat, pak dám vědět co jsem zjistil.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#4 Příspěvek od kovka »

Jo ten je hodně rozšířenej.
Vytáhl jsem jinej stator z motoru ručního hoblíku 900W, pro info, indukčnost 5,6mH, závitak se takto určitě odhalit nedá.
:(

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od otakarv »

Tak už nemusím ani měřit indukčnost, vše je jasné po vytažení statoru, viz příloha. Syn má hlavu v smutku že zbytečně investoval.
Přílohy
IMG_20200508_140856.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Tak nech objedna este stator a uz to musi ist :D

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od otakarv »

Však ano, nic jiného nezbývá. Poučení pro příště. :?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#8 Příspěvek od Jodr »

otakarv píše:Však ano, nic jiného nezbývá. Poučení pro příště. :?
Jsou i dráž zaplacené zkušenosti :D Tohle by šlo snadno převinout...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

Přiznám se že jsem nad tím také uvažoval ale nemám s tím žádné zkušenosti, zkusím něco pohledat na netu.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

Cívce uřízni pilkou na železo čelo, spočítej závity a změř průměr drátu. Drát je poměrně silný, cívka nebude mít moc závitů. Uřízni šablonu z prkýnka a udělej čela. Šablona musí být tak velká, aby jsi cívku dostal do drážek statoru, ale tak akorát, aby cívky moc nepřečnívaly. Nic co by se nedalo udělat téměř na koleně. Čela cívek se musí se vejít do krytu a asi se to nepovede napoprvé. Pokud bude zabandážováno a odzkoušeno, odnesl bych stator zalakovat a vypálit někam do navijárny.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

A může být silný i z důvodu hliníku , v tom případě se ti tam to vinutí v mědi krásně vejde . Motorů komplet v hliníku přibývá .

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#12 Příspěvek od Jodr »

BOBOBO píše:A může být silný i z důvodu hliníku...
Jo to může, akorát bych nedokázal určit průměr drátu Cu. Klidně bych tam nasypal stejný průměr v Cu, nic se nestane a nemusím vinutí až tak klínkovat v drážce. Nesmí mít možnost pohybu :wink: a klidně bych stator nechal lakovat dvakrát. Musí pak majitele přežít :D
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Mám zkušenost s opravou šlehače, jemuž uhnil přívod k jedné cívce. Druhý přívod jsem odpájel a poté jsem musel odvinout cca čtvrtinu počtu závitů, abych se dostal k uhnilému konci. Pak už jej šlo chytit, povytáhnout a odmotat jeden závit a připájet. Vymotaný drát jsem pak navíjel zpátky a část jsem musel opakovat, protože vinutí nevypadalo hezky. Když jsem měřil indukčnost, na opravované cívce byla o necelých 10 % menší než u druhé, takže se mi nepodařilo dosáhnout původního počtu závitů. Nicméně šlehač funguje. Vinutí nebylo nijak impregnováno.

Tím chci říct, že se taková věc dá udělat doma.

Nakonec nejhorší byla zpětná montáž. Ložiska motorku jsou v plechovém rámečku, který byl z obou stran přivařen k statorovému svazku. Při demontáži jsem musel svary odvrtat a rámeček rozehnout. Při zpětné montáži se mi rámeček všelijak kroutil, ale nakonec jsem pomocí svěráku a kombinaček dosáhl volného otáčení rotoru.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

Dívej, vůbec bych se novým rotorem netrápil. Výměnil by jsi stator a za chvíli by odešel rotor.
Bývalý známý mi kdysi poslal dvě brusky Makita GA 9040R 2600W
Komplet motor spálený. Objednal jsem stator, rotor, uhlíky a rozběhovou elektroniku a táta je s ní nadšený a já též. Repas vyšel asi na 80% ceny nové brusky.... 🙄
Je to perfektní mašina a šlape úžasně.
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#15 Příspěvek od Sadra17 »

"repas vyšel na 80%"

to je ono, je potřeba zvážit co má a co už nemá smysl opravovat :wink:

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“