Staré krásné stroje

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Staré krásné stroje

#1 Příspěvek od Crifodo »

Když ještě bytová elektronika nebyla ani spotřební, ani čínská, ani levná.
https://www.youtube.com/watch?v=DXIexizRw1g

Ohledně pusté hádky v jiném vlákně o historii, toto je přesně případ kdy je obrázek lepší než text a video lepší než obrázek...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

A ještě ani japonská :-)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Na tom se mi líbí taková ta poctivá "kovářská" práce. Ty relé Potter & Brumfield tu snad někde i mám. :)

Uživatelský avatar
ADUS46
Příspěvky: 135
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od ADUS46 »

To je veliká krása a já byl tenkrát mladý.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Pěkné, akorát se mi to nezdá jako "bytová elektronika", ale spíš něco studiovýho.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Je to sice zachovalý, ale necitlivě restaurovaný a blbě seštelovaný, čtyřstopý studiový stroj na čtvrtpalec. Ten modrý kondenzátor tam je jako pěst na oku /ostatní černé/ a stroj nemá seřízené, resp. aktuálně nefunkční protitahy pásu při převíjení.
Má štěstí, že jde o stroj s čelovými NAB cívkami. Být to návin na IEC středovku, tak ji ze stroje nesundá.
Crown je v USA pořád renomovanou, byť dnes zpola čínskou firmou. Některá profi zařízení pro Ameriku později vyráběl pod názvem Amcron.
Woodstock byl na PA ozvučen převážně prvními verzemi zesilovačů Crown DC300, ještě kvazikomplementárními. Firma si tam jimi udělala úžasné PR a renomé, neboť to všecky kusy přežily.
Tento stroj je asi konec padesátých let minulého století. Evropa už dávno používala IEC středovky, nadčasové stroje Sander&Jansen, velmi rozšířené stroje Telefunken a i mimo Švýcarsko už nastupoval precizní Studer.
Japonci se v té době teprve učili pozorně dívat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:...
Tento stroj je asi konec padesátých let minulého století. ...
V popisu videa je "... early 60´s ..." neboli "raná šedesátá". Tož asi tak.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Já neměl zvuk puštěný, ale moc jsem asi neminul, že? :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

já napsal "V POPISU" - je to tam pod videem, jen si musíš kliknout na "Zobrazit více".
See inside this machine https://youtu.be/F0Ew_aty1ng
The Crown 800 BX Demonstration showing the front and the back of the unit in full operation. Play/ Record/ Fast Forward/ Rewind/

Crown 800 Supra 824 4-track stereo Tube reel to reel player recorder

This video might be useful for parts identification and repair of a Crown 800 reel to reel with tube amplifiers. and perhaps interesting as a demonstration of one of the finest reel to reel functional mechanical art pieces of the early 1960's - The Crown 800BX reel to reel recorder
A zvuk je od začátku až do času 3:09 tenhle song: https://www.youtube.com/watch?v=I3W1-Pco9Uk
Potom už jen svištění pásku a šum převodů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#10 Příspěvek od Osmdesat »

Na to, že je to z počátku 60. let, to na devítku rychlost a ve čtvrtstopém stereu zní velice pěkně. Ale tak možná tam nejspíš už namontoval novější hlavu a ten přednahraný pásek bude tak ze 70. let, tj. už lepší kvality než jaké byly k mání počátkem 60. let.
Ten stroj určitě nebude studiový, vždyť to má rychlosti 9 a 19. Tohle bude opravdu domácí hifi té doby.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

je pěkný, zvuk nemohu posoudit ponivač hraji přes sluchátka "špunty" od mobilu... vždycky jsem chtěl mít aspoň jeden pořádný poloprofi cívkač Φ265mm klasy ReVoX, Teac nebo Akai - nejlépe 1/2 stopý ale, kdo by to živil že, zůstalo u představ, plánů
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Na devítku dobrý, říkáš. :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

konosuke píše:je pěkný, zvuk nemohu posoudit ponivač hraji přes sluchátka "špunty" od mobilu...
Nebreč, o nic jsi nepřišel, stejně je zvuk u toho videa Z K R I P L O V A N E J zmetkovou komprimačnou TyTrubky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#14 Příspěvek od Osmdesat »

konosuke píše:vždycky jsem chtěl mít aspoň jeden pořádný poloprofi cívkač Φ265mm klasy ReVoX, Teac nebo Akai - nejlépe 1/2 stopý ale, kdo by to živil že, zůstalo u představ, plánů
Tak si je splň. Ve srovnání s tím, do čeho všeho dnes lidi cpou nesmyslné peníze, je tohle ušlechtilá investice. (Kterou beztak ale před manželkou snadno neobhájíš :D)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hubert_79 »

80 píše:do čeho všeho dnes lidi cpou nesmyslné peníze, je tohle ušlechtilá investice. (Kterou beztak ale před manželkou snadno neobhájíš
Nakonec to skončí u nějakého překupníka (to v lepším případě), nebo v odpadu.
Nebudeme tady věčně.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“