Ozvučení autokina

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Ozvučení autokina

#1 Příspěvek od mi-ro »

Autokina rostou jako houby po dešti. To sice není můj citát ale je pravdivý. Zvuk prý (jak jinak) distribují pomocí FM transmittérů do autorádií. DTTO i ojedinělé live koncerty pro autonávštěvníky. By mě zajímalo, jak mají řešené vysílání. Ani ne tak HW jako spíše legislativně. Nemáte někdo bližší info? I do SZ. Dík.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

mají to podobně povolené jako obce BMIS . . .

https://www.audiopro.cz/reseni/ozvuceni-autokina/

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Tak to budu razantně nesouhlasit. Zatímco BMIS se pouze na ČTU nahlásí a je bez poplatku, tak FM vysílání ČTU následně povoluje za úplatu a poplatek za použití spektra a navíc po výše zmíněných procedurách, viz audiopro:
Analýza kmitočtového spektra FM rozhlasového pásma v dané lokalitě a navržení vhodného vysílacího kmitočtu.
Podání žádosti ze strany provozovatele o krátkodobé oprávnění k provozu rozhlasového vysílacího zařízení - obsahuje předpokládaný kmitočet, zeměpisné souřadnice vysílacího systému, vč. výšky anténního systému nad zemí, vyzářený výkon a vyzařovací diagram a polarizaci.
ČTÚ může nařídit tzv. leteckou koordinaci kmitočtu, z důvodu vyloučení rušení letecké navigační služby. Tento administrativní proces trvá minimálně dva měsíce, je nutné s tím při realizaci počítat.
PS+Homologace nebo homologované vysílací zařízení.
A tento legislativní proces může- bude koštovat několik desítek tisíc.
Když pominu finanční stránku věci, proces trvá minimálně dva měsíce. Tak proto můj dotaz na tak rychlý vznik autokin.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#4 Příspěvek od Osmdesat »

Nedostali na to náhodou od ČTÚ nějaký pardon, když máme ten koroňák?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:BMIS se pouze na ČTU nahlásí
tak s tímto názorem, zase razantně nesouhlasím já.
taky je potřeba o to dopředu požádat a dostanou konkrétní kmitočet.
celá procedůra taky trvá nějakou dobu, obvykle dva měsíce . . .
. . . ostatně jako každá žádost o kmitočet na ČTÚ.
v příhraničních oblastech je to jestě delší o případnou kmitočtovou koordinaci se sousedními státy.
a co se týká poplatků, tak za všechno se platí, ale možná jsou obce od toho poplatku osvobozeny.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

BMIS jsem dával několik. Podle apky ČTÚ si najdeš v perimetru 15km volný kmitočet (nebo už taky nenajdeš). Po té vyplníš ohlašovací formulář, který pošleš ČTÚ. Vyplníš nadm. výšku, kmitočet, zřizovatele, provozovatele, souřadnice. ČTÚ potvrdí a od této chvíle do okruhu 15km nikdo se stejným kmitočtem nesmí. Vyzářený výkon je max 2W. BMIS nesmí být použitý ke komerčním účelům. Toť vše. Poplatek za povrzení neznám, žádá obec. Další provoz je ale zdarma páč BMIS.
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 16 kvě 2020, 19:10, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

mi-ro píše:BMIS nesmí být použitý ke komerčním účelům.
To je u autokina trochu problém, ne?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Však právě proto provoz BMIS a autokina rozporuji, narozdíl od Vládi. Nehledě na to, že BMIS jede úzkou FMkou na 70 MHz. To by jsi asi na autorádio chytil blbě. PS pokud má OIRT tak ano!! Ale modulace je díky úzké FM slabá.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:BMIS jsem dával několik. Podle apky ČTÚ si najdeš v perimetru 15km volný kmitočet (nebo už taky nenajdeš). Po té vyplníš ohlašovací formulář, který pošleš ČTÚ. Vyplníš nadm. výšku, kmitočet, zřizovatele, provozovatele, souřadnice. ČTÚ potvrdí a od této chvíle do okruhu 15km nikdo se stejným kmitočtem nesmí. Vyzářený výkon je max 2W. BMIS nesmí být použitý ke komerčním účelům. Toť vše. Poplatek za povrzení neznám, žádá obec. Další provoz je ale zdarma páč BMIS.
ale vždyť jsi ten postup popsal velmi podobně jako to popisuje Audiopro . . .
rozdíl je jen v poplatcích a výkonu vysílače.

https://www.ctu.cz/podani-zadosti-o-ind ... -opravneni

https://www.rrtv.cz/cz/files/memo/z%C3%A1pis_10_17.pdf
  • 31. RRTV/2017/530/cun: žádost ČTÚ o udělení souhlasu - autokina
    - Rada na žádost Českého telekomunikačního úřadu vydává v souladu s ustanovením §
    17 odst. 8 zákona č. 127/2005 Sb. souhlas s udělováním oprávnění k využívání rádiových
    kmitočtů pro jiné radiokomunikační služby v části rádiového spektra vyhrazené pro
    rozhlasovou službu, na období až dvou měsíců, za účelem zajištění zvukového
    doprovodu autokin
    9-0-0

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Teď mě napadlo že by mohl být dobrý kšeft zařídit si u autokina u stánků s pivem a buřtama taky půjčovnu startovacích kabelů.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#11 Příspěvek od piCZus »

Některá autokina jsou zaregistrovaná.
Přílohy
autokina.png

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

A výkon pod 1W se uvádí jako nula ERP?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pocitujlasku »

to bude skor do 100w. naco je autokinu 1kw, ved my sme s 2kw mali dosah niekolko km
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

. . . i s 1W ERP je dosah několik kilometrů !
odzkoušeno . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Hlavní je, že na FM nezáleží hlasitost na přijímací straně na výkonu vyzářeným anténou, jako je tomu u AM. Hlasitost u FM (úroveň signálu po demodulaci) je určená kmitočtovým zdvihem - a ten je pro FM rozhlasy normovanej na ±75kHz, nevím, kolik mají povolený autokina, ale nejspíš kdyby měly povolený víc, asi by to minimálně znamenalo hrozící limitaci v některým nf stupni v přijímači ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“