DC-DC snižovač s MC34063 - velký úbytek?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

DC-DC snižovač s MC34063 - velký úbytek?

#1 Příspěvek od Osmdesat »

Stavím si proudový zdroj pro napájení led 13 V/1 A pomocí obvodu 34063.
Používám ho v standardní topologii "step-down" s tím, že do zpětné vazby přivádím úbytkové napětí z odporového bočníku připojeného sériově k leddiodě.
Zaráží mě vysoký úbytek na měniči - pro dosažení cca 0,7 A na leddiodě potřebuji na vstupu cca 20 V. Na vlastní leddiodě mám cca 12,5 V. 1,25 V požere bočník, ale stále tu mám úbytek téměř 7 V. Je to normální?
Zkoušel jsem různé tlumivky, měnit kmitočet, ale bezvýsledně.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Zkus jen tak ze srandy spočítat účinnost, napětí a proud na LEDce změř radši osciloskopem, nebo TrueRMS měřákem. Možná měříš s chybou.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

asi to není normální . . . něco tam máš špatně
zkus to tady

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#4 Příspěvek od Osmdesat »

Ta kalkulačka mě upozornila, že moje hodnoty překračují max. dovolený spínací proud 1500 mA.
Mám tam Rsc (bočník proudové ochrany) 0,33 R. Osciloskop ukázal, že napětí na něm určitou část pracovního cyklu dosahuje hodnoty 0,3 V, tzn. že tam musí reagovat nadproudová ochrana. I kdybych ten Rsc ještě snížil, aby bylo omezení na 1,5 A spínacího proudu, stejně to nebude stačit na 1 A výstupní proud.
Co s tím? Dá se změnou cívky snížit spínací proud? Nebo to prostě přesahuje možnosti toho integráče a je potřeba tam dát vnější tranzistor?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

s tím trandem navíc to bude rozhodně bezpečnější,
chtělo by to alespoň trojnásobnou rezervu.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#6 Příspěvek od bdn »

jj. MC34063A max. proud 1500mA, DC proud za induktorem cca. 700mA.

Tady je schéma s MC34063A jako zdroj konstantního proudu pro LED. Minimum součástek: 1xR, 2xC, 1xL, 1xD
https://www.mikrocontroller.net/article ... _Power_LED

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Snížení Rsc tak, aby se omezoval vstupní proud při 1500 mA, opravdu dává silnější výstup při nižším vstupním napětí, dokonce se mi daří jíž až na 1 A výstupního proudu, pokud dostatečně zvýším vstupní napětí.

Předpokládal jsem ale, že pokud jde o snižující měnič, budu mít na vstupu vždy nižší proud než na výstupu. Tady je to ale přesně naopak. Průměrný vstupní proud je sice nižší než výstupní, to je fakt, ale mám tam krátkodobé vstupní spínací špičky o proudu přesahujícím proud zátěže na výstupu.
Není něco špatně? Tyto vysoké spínací špičky možná způsobuje filtrační kondenzátor na výstupu. Ten mám aktuálně 47 u. Možná je tato kapacita příliš vysoká. Přece jen kmitací kmitočet mám kolem 60 kHz. Nebo naopak mám možná příliš nízkou indukčnost tlumivky. Něco se mi na tom každopádně nezdá.
Měnič s tak vysokými spínacími proudy klade pak vysoké nároky na usměrňovač a trafo.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#8 Příspěvek od misocko »

robi Ti to pekne PWM , alebo len kmita ?
pozri skopom na spetnu vazbu, musi tam byt rovna ciara , v pripade ze mas kmitanie na spetnej vezbe , ide to chvilu naplno a chvilu nerobi nic. Minuly tyzden som to riesil len s inym svabom

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#9 Příspěvek od Osmdesat »

Na ZV napětí je pravidelné malé pilovité zvlnění, zcela rovné to není. To ale podle mě ani rovné být nemůže, není to lineární zdroj. Vždy je tam jemný překmit a jemný pokles.
Zvlnění výstupního napětí je cca 100 mV šš, při cca 12,75 V a 1 A.
Snížil jsem výstupní filtrační kapacitu na 10 u a zvedl indukčnost, proudové omezení vstupu 1,5 A.
Proudu 0,7 A při cca 12,5 V se mi daří dosáhnout při 18 V na vstupu, proudu 1 A při 12,75 V se mi daří dosáhnout při 20 V na vstupu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Osmdesat píše:Průměrný vstupní proud je sice nižší než výstupní, to je fakt, ale mám tam krátkodobé vstupní spínací špičky o proudu přesahujícím proud zátěže na výstupu.
To je přece v pořádku, takto snižující měnič funguje, cívka se musí dostatečně nabudit ze zdroje. V druhé fázi pak ten proud teče do kondu a zátěže.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Standa33 »

Místo MC34063 + externí tranzistor, je lepší např. LM2576(3A).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“