Air Brush

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Air Brush

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, je tu někdo kdo má osobní reálnou zkušenost s pistolema na Air Brush?
Nezajímá mě "umělecká stránka" tvorby ale technický záležitosti kolem výběru a nastavení pistole.
Potřeboval bych něco zkonzultovat.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pošlu ti kontakt na člověka, kterej maluje air-brushem. Jen mu musím za světla zavolat, že někomu dávám jeho číslo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#3 Příspěvek od witt »

záleží, co a jak chceš chceš barvit. Dá se tím třeba udělat i milimetrová čára.... Chtělo by to upřesnit zadání

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Pořídil jsem sadu Fengda - 134 a mám s ní kupu problémů. Nevím, jestli mám smolík a na pistoli je nějakej problém, nebo jsem měl "velký voči," co by to mělo umět.
Včera jsem s tím chtěl stříkat asi 3 metry pruhů šířky 12 mm. Použil jsem trysku a jehlu 0,5 mm a spodní nádobku. Stříkal jsem Celoxem naředěným asi jak mlíko. Bohužel, i když jsem zkoušel vstupní tlak v rozsahu 1,5-3,5 barů, pistole nestříkala, prostě si nedokázala ze spodní nádobky nasát. Tak jsem vzal druhou spodní nádobku s nitroředidlem že pistoli propláchnu. A nic, ani samotný ředidlo si nedokáže nasát. To je nějaký hodně divný.

Tak jsem vzal horní nádobku a zkusil stříkat z ní. Taky se nic nedělo a tak jsem začal zkoušet stříkání na papír a laborovat s nastavením.
Zjistil jsem, že z trysky jde strašně málo barvy i když trysku otvírám na doraz a pokud je stříkanej předmět od trysky dál než cca 8 cm, tak Celox za letu zaschne na prach. Pokud je stříkanej předmět do cca 3 cm, tak dělá asi 5 mm širokou stopu, kterou tlak vzduchu rozfoukává na stříkaným předmětu do stran. Jestli jde něčím stříkanej paprsek roztáhnout, na to jsem nepřišel. Jestli je před tryskou deflektor nebo ne nemá žádnej vliv.
Zkusil jsem osadit trysku a jehlu 0,3 mm a ještě horší, hustotu mlíka to nezvládá, maximálně trochu obarvený ředidlo. Trysku 0,2 mm jsem radši nezkoušel vůbec.
Zkusil jsem vodový Unikolky barvy abych vyloučil to zasychání barvy za letu. Barva musí být jak voda, jinak to vůbec nestříká. Ve vzdálenosti cca 10 cm je paprsek průměr asi 12 mm ale jen to tak "pudruje", hrozně dlouho se musí stříkat do jednoho místa aby se plocha probarvila. Nastříkání půlky listu A4 trvalo asi 5 minut až mě bolí ukazováček. Takhle moc naředěný barvy skoro vůbec nekryjou...
Nevím co je špatně a proč ta tryska 0,5 mm dává tak málo barvy. Mám malou klasickou lakýrnickou stříkací pistoli s tryskou 0,6 mm a ta dokáže dávat tolik barvy a ta může být mnohem hustější, že se stačí jen chvilku zapomenout a už to na stříkaným povrchu stejká.
Smutný je, že jsem před koupí zavolal prodejci Fengda ať mi doporučí typ pistole na konkrétní použití co jsem mu vyjmenoval a zatím je to totálně nepoužitelný....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#5 Příspěvek od witt »

Tuhle konkrétně neznám - ovládá se zmáčknutím vzduch, táhnutí dozadu barva? Nebo první poloha dozadu vzduch, druhá barva?
Otázkou je jestli pistolka dobře otevírá barvu.
Vzduch fouká dobře? Nejdou bublinky do barvy? Když dáš jen ředidlo, případně vodu, udělá to mlhu?
Otázkou je, jestli jsi ji při experimentování někde nezalepil.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Nakadah »

Něco je v ní špatně složené nebo přicpané. Chtělo by to komplet rozebrat. 134ku mám doma a stříká se s ní naprosto bez problémů. Jak spodní nádobka tak i horní. Lihové barvy, nitrobarvy, pohoda. Tlak jedu na 1.6-2bar podle potřeby.

Když se budeš snažit, tak se s tím dá i celkem slušně podepsat jak fixem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Sláva, někdo ji má. :aplause:
Mohl bych Tě poprosit o zodpovězení pár dotazů?
Množství barvy je jasný, smáčkneš čudlu dolů, tím pustíš vzduch, tahem dozadu se řídí množství.
Množství vzduchu se řídí jen vstupním tlakem z kompresoru? A hlavně čím seřídím šířku paprsku? Má to umět linky snad 2 mm široký a taky širokou čáru na krajích do ztracena. Mě to dělá na vzdálenost cca 5 cm 5 mm dost ostře ohraničenej lívanec a ničím to nejde změnit. Ten šroubovací deflektor před tryskou na šířku žádnej vliv nemá.
A propo, kolik Ti koukaj jehly z jednotlivých trysek v zavřený poloze? Mě asi tak 2-2,5 mm ze všech tří.

to witt: Zalepený nic není, pořádně jsem ji vyčistil acetonem, mám na to ty jejich čistící "štětináče" různých průměrů. Tryska je taky čistá, zkoušel jsem ji tím čistícím břitovým kalibrem, co je na to určený.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#8 Příspěvek od witt »

Šíře paprsku se ovlivňuje přibližováním/oddalováním pistolky od povrchu + ubrání/přidání vzduchu a barvy.

Na nitkové linky sundavám difusor, vznikají v něm nějaké turbulence a pak to není ono.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“