CB vysílačky - zákaz v Německu.

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

CB vysílačky - zákaz v Německu.

#1 Příspěvek od MiraSt »

Zde jsem narazil na zajímavý článek o konci používání CB v motorových vozidlech. Použití bude možné jenom s hansfree sadou. Tak rád bych věděl jak něco takového sehnat pro kamioňáka který má například Formelu nebo podobnou s pětikolíkem DIN coby přípojné místo pro mikrofon.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pro CB vždycky existovaly doplňky, který obsahovaly i zařízení realizující funkci "vox" neboli funkci suplující stlačení hovorovýho tlačítka PTT ("push-to-talk") při zachycení silnějšího zvuku mikrofonem - prostě se takovej "voxík" zapojil mezi stávající "majk" a stanici a bylo to. Že to štráspolicajti v Rajchu doposavad nevyžadovali je druhá věc - a jak známo, vždycky když zavedou nějakej novej postih, šlápnou do toho s razancí Skopčákům vlastní, takže bych na jednu stranu nijak nepanikařil, titulek "Zákaz CB" je opět jako obvykle klasickou novinářskou vějičkou alias click-baitem a dokázal bych si i představit situaci, kdy bych autora takovýho článku protáhnul soudní cestou za trestnej čin šíření poplašný zprávy, a na druhou stranu bych zase neriskoval a ten "voxík" bych k "rádiu" dal - už jen proto, že i u nás platí zákonná úprava, zakazující řidiči při řízení "... držet v ruce mobilní telefon nebo jiné hovorové zařízení..." - neboli podle zákona by řidič neměl za jízdy ani držet v ruce "krofátko" neboli na šňůře visící mikrofon. A platí to i pro záchranný a ozbrojený složky, takže i pro policajty - tudíž nevím, proč by to někomu z našich lidí mělo vadit při cestách po Rajchu - pokud jsou zvyklí respektovat požadavek na hands-free provoz u nás ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#3 Příspěvek od doktor365 »

Však tady to už nějakou dobu taky platí
§ 7
(1) Řidič nesmí
c) při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

a nemusí to ani být "vox" jako takový,
ale stačí mít mikrofon v kabině a ptt tlačítko někde u volantu.
ono totiž používání "voxu" v náklaďáku, v rámusu,
není tak úplně jednoduché . . .
jinak u nás tohle nařízení platí už několik let . . .
ale "telefonistů" je mnohonásobně víc,
tak "vysílačky" zatím asi nikdo moc neřešil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Samozřejmě. A třeba PMR malý ručky už většinou mají funkci "vox" přímo v sobě, stačí jen dokoupit za pár pětek externí "klopovej" mikrofónek a jede to jak z praku (což třeba paintbalisti und air-sofťáci znají a používají už dávno).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Slušnej kamioňák je snad jeden z deseti.

Nebudu raději psát, že s tím zákazem souhlasím, že zarušenej kanál topením, když na sebe řvou 50W na pár set metrů s utaženým squelchem je fakt svinstvo. Když k tomu přidám jejich slovík, nepatří tihle lidi vůbec na pásmo. Chtělo by to, aby si mezi sebou udělali pořádek.

V Brně na desítce byl Michal 2 (Hani Baloush), udělal hromadu dobré práce pro kamioňáky, ale to byla navigace. Ani nevím, kde je mu konec.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

ZdenekHQ píše:V Brně na desítce byl Michal 2 (Hani Baloush), udělal hromadu dobré práce pro kamioňáky, ale to byla navigace. Ani nevím, kde je mu konec.
našel jsem nějaký kontakt tady:
https://www.cbradio.cz/prodej/view.php3?id=28
ale už jsem ho několik let nikde neslyšel a ani neviděl . . .
a jeho stránka taky nefunguje.
. . . ikdyž dříve býval pravidelně i v Holicích.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tím, co dělal, se nedá uživit. Nakonec taky už nebude nejmladší.

Nakonec já jsem na CB něco málo přes 20 let a znám ho snad od začátku, dneska jsem se bavil s chlapem, co to už dotáhl na 30 let (Honza Obřany).

Ale i když si občas vynadáme, pořád dodržujeme nějakou slušnost a respekt k okolí. A to ti topiči neznají.

Jinak Formelka je dobrá stanička.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Nedávno jsem 28 let starou Danitu 440 připojil na metrovou magnetku anténu zda je ještě po cca 25 letech v regálu funkční. Proti jsem zkusil dvě starý OR27 a kupodivu vše makalo. Ale na pásmu na všech 30 kanálech naprosto mrtvo, jen sem tam nějaký rušení. V okolí už na CB asi nikdo není. Bez půlky nebo pětiosminy se něco z větší dálky prostě nechytne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:...
Nebudu raději psát, že s tím zákazem souhlasím, že zarušenej kanál topením, když na sebe řvou 50W na pár set metrů s utaženým squelchem je fakt svinstvo.
....
Kdyby jen 50W. Naprosto běžně cpou do metrovýho nebo jen o málo delšího prutu 200W a často ještě víc ... S takovýma výkonama se NASA naprosto běžně dovolávala na Měsíc, ale tihleti magoři nepoužívají mozky, oni jdou na všecko brutální silou. Já bych se nachechtal, kdyby ČTÚ udělal opravdickou razii na silnicích a za provozuschopnou CB stanici s nehomologovaným příslušenstvím ve vozidle ve spolupráci s PČR takový vozidlo prohlásil za neschopný provozu na komunikacích ČR až do odstranění závady s povinností následnýho absolvování kompletní STK včetně opakovaný kontroly vf vyzařování - kolik z nich by prošlo na poprvé a kolik z nich by se dočkalo vynucený odstávky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pětiosmina je dneska peklo, navíc na kopci. Dneska Anglie, Španělsko, Itálie, Německo tady bylo jak za rohem. Ten Thomas z Birgminghamu (GB) je tady jak doma, toho znají už všichni z okolí Brna. Párkrát jsem s ním pokecal, ale to je už o ničem, jenom se rušíme.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

@EKKAR: Co si pamatuju, byly doby, že na hranicích jsi tu stanici musel vymontovat a přejet kolem. Ale to už asi dnes nefunguje...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Jako že by někdo řidiče nutil přejíždět kamiónem přes vymontovanou vysílačku jsem nezažil, ale následky vymontování z palubovky stylem cikánskýho nákupu autorádia (a následnýho zabavení vyrvaný stanice) plus zlomení antény na střeše budky jsem viděl na vlastní oči ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#14 Příspěvek od kovka »

Jo, Michal22 a Hanka Kohoutovice... to byla doba, strávil jsem na cimbálu moc času, ale už zbyla jenom stavebnice selektivky a zdroj. 5/8 a půlka šly do světa
a Formela taky.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#15 Příspěvek od vrky »

Pokud montuju do náklaďáku CBčko nebo jen slaďuju anténu nesetkal jsem se s tím že by někdo chtěl topení. To před dvaceti lety to bylo jiný. Pár kamioňáků mě požádalo o topení. Protože to měl každý taxikář. Kamioňákům jsem vysvětlil že to topení je k prdu když on nebude slyšet to protistanici.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“