stupnica pre MP80

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

stupnica pre MP80

#1 Příspěvek od samec »

Mám nejaký asi MP80 a potrebujem mu zmeniť stupnicu na 5A. Je už niekde nejká hotová, ktorú len stiahnem a vytlačím, alebo si ju musím pracne kresliť?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Nemusíš jí pracně kreslit, je na to program.
http://www.tonnesoftware.com/meterbasicdownload.html

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

V AutoCADu to neni takový problém to nakreslit.

PF

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Super kompaktný je ten programček z dôb dávno minulých, nie ako moderné aplikácie, čo potrebujú 2GB miesta na disku. Ale zdokumentovný je úplne príšerne. Asi skôr nakreslím stupnicu v maľovaní, než prídem na to, ktorým parametrom sa čo nastavuje. Napríklad ako nastaviť kruhovú stupnicu, lebo zatiaľ z toho lezú elipsy.

Samozrejme, že v AutoCADe sa dá nakreliť stupnica, len ja nemám toľko peňazí, aby som si ho kúpil, ani toľko času, aby som sa v ňom aspoň zorientoval. Ani pôvodnú stupnicu zaňa nepomerá.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Já kreslím stupnice ve Front Designer 3.0.

Uživatelský avatar
wirerobot
Příspěvky: 13
Registrován: 12 čer 2019, 02:00

#6 Příspěvek od wirerobot »

Stupnice kreslím v Libreoffice Draw a je potřeba stáhnout podobný font. Přikládám přímo MP80 25V, bohužel originál vektor již nemám, ale snad by šly přepsat číslice. Tisknout přímo z Libre, neexportovat do PDF (mrší rozměr).
Přílohy
MP80_25V_stupnice.png

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

samec píše: Asi skôr nakreslím stupnicu v maľovaní, než prídem na to, ktorým parametrom sa čo nastavuje. Napríklad ako nastaviť kruhovú stupnicu, lebo zatiaľ z toho lezú elipsy.
Před tažením myší zmáčkni a drž Shift.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

petrfilipi píše:V AutoCADu to neni takový problém to nakreslit.
Ovšem tam je to brnkačka, ale autocad neni zrovna zadarmo, pokud člověk neni student školy, která ho studentům poskytuje (třeba čvut). V AC jsem to také kdysi dělal, a určitě bych to našel (stupnice 100 dílků). Provizorní výtisk z jehličkové tiskárny mám na tom měřáku dosud (přesně podle hesla dočasné = trvalé); normální papír přilepený lepenkou, plánoval jsem tisk lazerovkou na samolepku. Stejně jako provizorní bočníky a předřadníky (měl to být původně elektronický měřák, toto bylo jen na vyzkoušení).

Jinak bych na to šel ve wordu, což jsem tehdy taky dělal, respektive začal (přecejenom k autocadu jsem měl přístup "z boží vůle" a jen do konce studií). Z té doby mám také skripty (makra) inspirovaná funkcí pole, ale asi jen obdélníkové, na kruhové nedošlo, na ty čárky na stupnici jsem si udělal jednoúčelový skript, obdélníkové ovšem využívám velmi často (třeba na vytvoření mřížky). Pak přišla řada studijních povinností, takže zůstalo u té provizorní (vůbec studium znamenalo na 10-15 let konec s bastlením takže za tu dobu jsem udělal opravdové minimum). Tak jako stupnici nakreslenou v AC najdu lehce, tak příslušné jednoúčelové skripty asi dost obtížně (pokud jdem je nezařadil do normal.dot, není reálná šance je najít), ale neni to nic obtížného, jen aplikace analytické geometrie (to co si většina lidí myslí, že se ve škole učí jen tak pro legraci) pro výpočet souřadnic, řekl bych tak práce maximálně na jedno odpoledne. Mohlo by to jít i v open office, ale tam mám zkušenosti s makry minimální (jazyk (či jeden z jazyků) je stejný, ale spousta věcí se jmenuje jinak a neni tam makrokamera jako ve wordu, abych zjistil jak).

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Skúsil som Libre Office, ale chýbaú tam vhodné geometrické tvary a možnosť s nimi rozmne pracovať. Napríklad kružnica definovaná stredom a polomerom, alebo kruhový výsek...

Ešte CorelDraw je na to dobrý, ale tiež nie zadarmo.
Ja kreslím drobnosti v TigerCad. Je zadarmo a jednoduchý, len tlač je dosť komplikovaná.

A ešte SVG je zaujimavý. To sa dá kresliť v poznámkovom bloku.
Naposledy upravil(a) samec dne 17 čer 2020, 18:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Stáhni si 30 denní Free verzi Corel Draw X7, v něm to celkem intuitivně zvládneš za 2 hodiny namalovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#11 Příspěvek od JoDiK »

Zoner Callisto 5 je free a kromě pár chybek použitelný mimo jiné i na takovéhle stupnice - už jsem si jich pár kreslil. Nemám rozměry tak jen narychlo od oka:
Přílohy
Export1.png

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#12 Příspěvek od josek »

samec, keď mi pošleš mailom obrázok s tvojou ideou stupnice, pošlem ti ju poštou vytlačenú na samolepke. Alebo keď si ju vytlačíš sám tak ti pošlem iba pdf na vytlačenie.

Ideálne je poslať starú stupnicu, ktorú si oskenujem a pošlem naspäť

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

"Stupnicu" na hodiny IKEA RUSCH som kreslil v Inkscape.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

>>Samec:
doplňující otázka zní jaký měřicí systém má ta "asi MP80"?
Na tom totiž záleží linearita stupnice.
Můžeš dát fotku, podle které to snad identifikujeme.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

Rozmer meraku je 8cm x 8cm,
rozmer plechu stupnice je 73,4mm x 47,7mm,
polomer od ložiska po spodný okraj delenia stupnice je 40mm,
krátke dieliky majú 2mm, dlhé 4mm,
uhol od 0 po 20 je 80°,
od ložiska po horný okraj plechu je 53mm,
polomer vykrojenia v spodnej časti je 11mm,
stred skrutiek je 2,5mm od spodného okraju plechu,
vzájomná vzdialenosť stredu skrutiek je 45,8mm,
diery pre skrutky majú priemer 2mm,
stupnica je naskenovaná v rozlíšení 300dpi.

Už to mám takmer nakreslené v TigerCADe. Najviac času som strávil meraním pôvodnej stupnice.

Nebolo by od veci mať na bastlírne jednu rubriku, kde by boli všelijaké stupnice na rôzne panelové prístroje. Bežne používaných typov nie je až tak veľa a ušetrilo by to do budúcna mnoho času pri basltení. Najlepšie 300dpi, čierno-biele .png, nezaberá veľa miesta a vytlačiť sa dá jednoducho 1:1 cez IrfanView.
Přílohy
300dpi
300dpi
merak.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“