Tyristor a tranzistor

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

Tyristor a tranzistor

#1 Příspěvek od Miller »

trazistor
···
Tranzistory jsou základní aktivní součástky, které se používají jako zesilovače, spínače a invertory.
Základní vlastností tranzistoru je schopnost zesilovat – malé změny napětí nebo proudu na vstupu mohou vyvolat velké změny napětí nebo proudu na výstupu.
Inventor: Ze vstupu 1 udělá 0, ze vstupu 0 udělá 1.

aktivní součástky – jsou schopny zesilovat elektrický signál - jejich činnost lze ovlivňovat vnějším signálem (jsou řízené) – např. tranzistory, operační zesilovače, tyristory, tunelové diody, vakuové elektronky kromě diody

pasivní součástky – nejsou schopny zesilovat elektrický signál - jejich činnost nelze ovlivňovat vnějším signálem, nejsou řízené – např. rezistory, kondenzátory, cívky, polovodičové i vakuové diody.


tyristor
···
Tyristor je polovodičová součástka sloužící ke spínání elektrického proudu (nejčastěji výkonových obvodů), fungující jako řízený elektronický ventil (průchod).

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Děkujeme za definice. A co dál.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

3. lekce začíná ?
Trazistor - tranzistor
Inventor - invertor

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#4 Příspěvek od Miller »

Eleman píše:Děkujeme za definice. A co dál.
Jsou ty definice dobře?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Miller píše:...
aktivní součástky .... jejich činnost lze ovlivňovat vnějším signálem (jsou řízené) – např. tranzistory ... vakuové elektronky kromě diody

pasivní součástky ... jejich činnost nelze ovlivňovat vnějším signálem, nejsou řízené – např. rezistory ... polovodičové i vakuové diody.
...
A teď mi řekni, když budu měnit úroveň napětí zvnějšku přiváděnýho na (jakoukoliv, vakuovou i polovodičovou) DIODU, myslíš že ta dioda NEBUDE MĚNIT SVOJI FUNKCI? Co třeba taková dioda, o který ty tady tvrdíš, že nelze zvenku ovládat její činnost elektrickým signálem, udělá, když já záměrně a působením vnějšího zásahu změním polaritu napětí, přiloženýho na tu diodu? Bude dál fungovat jako předtím? Anebo co když začnu cíleně VNĚJŠÍM VLIVEM (například indukčně) měnit velikost samotnýho napětí přiváděnýho na diodu? To se taky nebude její činnost měnit?
Miller píše:
Eleman píše:Děkujeme za definice. A co dál.
Jsou ty definice dobře?
Na jednoznačnou otázku jednoznačná odpověď:
NEJSOU!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#6 Příspěvek od Miller »

působením vnějšího zásahu změním polaritu napětí, přiloženýho na tu diodu?
• podle mě ji tím jednoduše odbouchneš, a bude to vyřešeno.

Myslím, že autor tím chtěl naznačit NEDESTRUKTIVNÍ ovlivnění součástky.

Pokud by to udelalo něco jiného, než zničení součástky, tak co?

A v čem jsou ty popisky blbě teda?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Trošku si to rozeberem:
Miller píše:působením vnějšího zásahu změním polaritu napětí, přiloženýho na tu diodu?
• podle mě ji tím jednoduše odbouchneš, a bude to vyřešeno.
Vysvětli mi, PROČ bych ji měl odbouchnout a jakým způsobem by k tomu došlo - POKUD TO VÍŠ. Pokud to nevíš, protože jinak by ses neptal tak, jak se ptáš dál:
Miller píše:Myslím, že autor tím chtěl naznačit NEDESTRUKTIVNÍ ovlivnění součástky.
Pokud by to udelalo něco jiného, než zničení součástky, tak co?
Tak to je právě to vysvětlení, proč jsou tvoje popisy blbě. Vrať se k učebnici a ŠTUDUJ, ŠTUDENTE - tyhle věci se za tebe ke zkouškám NIKDO UČIT NEBUDE.
Miller píše:A v čem jsou ty popisky blbě teda?
Doslova VE VŠEM.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#8 Příspěvek od Miller »

1/ já stejně nemám elektrovzdělání, a ani si jej nedoplňuji, takže o zkoušky mi nejde.

2/ " polaritu napětí, přiloženýho na tu diodu" v tom případě, pokud to bude v závěrném směru, tak tam nepoteče žádnej proud, a bude to "mrtvé" https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... nySmer.jpg

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

Diody jsou aktivní prvky. Např dioda Zenerova. V propustném směru se chová jako běžná dioda, v závěrném také, pokud napětí přivedené nepřekročí napětí zenerovo. Po té diodou začně téci proud a zvyšováním napětí se i hodnota proudu zvyšuje. Pokud je zdroj měkký, nebo je zenerka připojená přes rezistor, napětí se na ní již zvedat nebude a stabilizuje se => použití jako aktivní stabilizátor.
Varikap, dioda u níž se využívá napěťově řízená změna kapacity mezi přechodem P a N vrstvy. Prakticky tak pracuje jakákoliv dioda, jen u nich nemusí být vhodná závislot kapacity na napětí, nebo může do obvodu vnášet šum a pod.
Diody se používají jako usměrňovače, detektory, směšovače, násobiče kmitočtů i napětí.
Jsou to sakra aktivní součástky :-)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

A co třeba takový trasduktor? Je pasivní nebo aktivní?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Kluci, nekrmte tro(t)lla, nemá to cenu - tenhle si bez Wikipedie a bez obrázkovýho návodu na podrážce ani nevyleje chcanky z bot:
Miller píše:1/ já stejně nemám elektrovzdělání, a ani si jej nedoplňuji, takže o zkoušky mi nejde.

2/ " polaritu napětí, přiloženýho na tu diodu" v tom případě, pokud to bude v závěrném směru, tak tam nepoteče žádnej proud, a bude to "mrtvé" https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... nySmer.jpg
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#12 Příspěvek od Miller »

Jakej trotl vole, prostě jdu na odborně zaměřený forum a hledám zde informace. :wink:

Uživatelský avatar
Miller
Příspěvky: 25
Registrován: 21 čer 2020, 02:00

#13 Příspěvek od Miller »

Tyristor je polovodičová součástka sloužící ke spínání elektrického proudu (nejčastěji výkonových obvodů), fungující jako řízený elektronický ventil (průchod).

Tyristor je polovodičová součástka sloužící ke spínání elektrického proudu (nejčastěji výkonových obvodů), fungující jako řízený elektronický ventil (průchod).

A tohle je v pohodě?

Uživatelský avatar
mirku
Příspěvky: 198
Registrován: 15 čer 2006, 02:00

#14 Příspěvek od mirku »

Miller píše: ... jakej trotl vole ...
... tak a to máte za to, že se s ním vůbec bavíte ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Miller píše:1/ já stejně nemám elektrovzdělání, a ani si jej nedoplňuji, takže o zkoušky mi nejde.

...
A tohohle se drž jako veš - VŠÍ silou. Dokud se nenaučíš aspoň základy, do výkladů elektroniky se nemotej. Bastlit můžeš zkoušet i bez toho - akorát to s touhle úrovní znalostí nezkoušej tlačit na veřejnost . ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“