LG39LN575 - po hodině přestane fungovat

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JanIII
Příspěvky: 21
Registrován: 04 srp 2012, 02:00

LG39LN575 - po hodině přestane fungovat

#1 Příspěvek od JanIII »

Zdravím všechny zúčastněné.
(Hledal jsem pomocí vyhledávače a ani pro "LG" nenašlo nic. Snad nemáte bojkot LG.:roll: Něco jiného najde.)

U televizoru LG39LN575 po asi hodině normálního fungování začne blikat obraz a kolísat jas a po chvíli přestane obraz úplně. Po vypnutí a zapnutí se zobrazí jen úvodní obrazovka "Live's good" a nic dále. Další den zase běží asi hodinu.
Díval jsem se na plošné spoje, ale ty se zdají být v pořádku. Nevím, kde bych měl co naměřit, ani jsem to nezjišťoval. Jestli někdo neporadí takto, tak asi budu muset.
Jen takovej, asi blbej dotaz: Platí, že na výkonové Shotkyho diodě je spojen prostřední fous z chladičem? U jedné není u dalších asi 5 podobných se zdá, že je.
Moc děkuji
Naposledy upravil(a) JanIII dne 24 čer 2020, 19:50, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Máš trochu zmatený dotaz. Otevři to, nech to běžet a sleduj, co se ti zahřívá nejvíc. Vypadá to na přehřívání, tak to zkus dát na stůl, nechat běžet a chlaď to zezadu nějakým ventilátorem. A změř si, za jak dlouho to něco udělá nebo ne.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Podle toho co píšeš máš urvaný MCU od DPS. Teplotní dilatace je 🤐.
..to bude jen ňákej odpůrek

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

To není tak jisté, když má v nadpisu " LG39LN575 - po hodině přestane nefungovat". Po hodině to tedy jede v pořádku. :lol:

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

p32 píše:To není tak jisté, když má v nadpisu " LG39LN575 - po hodině přestane nefungovat". Po hodině to tedy jede v pořádku. :lol:
V tomto případě bych zkontroloval chlazení procesoru. Bývá tam mrzký chladič, odlepit a nahradit.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

p32 píše:To není tak jisté, když má v nadpisu " LG39LN575 - po hodině přestane nefungovat". Po hodině to tedy jede v pořádku. :lol:
To jsou ty dva matematicky rušící se zápory nebo klady. Lingvisticky je to ale posílení významu. Stejně jako "neděláme nic" :D Ale to už směřujeme od téma.
A Jardo, jo, MCU se přehřívá. Zlepšení chlazení dead oddálí o pá minut. Teď už může (nemusí) pomoci reflow.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#7 Příspěvek od Heno »

Otázka je a o tom autor vlákna nič nepísal, že ako prestane po hodine fungovať.
Ja tipujem, že len prestane fungovať podsvetlenie a TV ako taký ide dalej so zhasnutým podsvetlením. Po vyp. a zap. ešte teplé led idú už len chvílu, po uplnom vychladnutí zase po hodine niektorá z nich preruší retaz, LN rady majú len jednu retaz takže to platí aj pre 39LN575.

Bolo to tu asi 100x písané a s lampou si to snáď dotyčný overí, keď mu to zhasne...

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od jardafiala »

A Jardo, jo, MCU se přehřívá. Zlepšení chlazení dead oddálí o pá minut. Teď už může (nemusí) pomoci reflow.[/quote]

Zdar, nemusí to být nutnost reflow. U asi tří TV jsem udělal úpravu a hrají pořád. Dvě z nich měly na chlazení jakousi měděnou samolepící natvarovanou folii, ta se časem zčásti odlepila, zčásti zasvinila. Spravil to chladič z používaný ve 486ce.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Keby boli popraskane spoje pod BGA, tak to nevydrzi hodinu bezat.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

Ale vydrží.

Uživatelský avatar
JanIII
Příspěvky: 21
Registrován: 04 srp 2012, 02:00

#11 Příspěvek od JanIII »

Děkuji všem za připomínky.
Moc se omlouvám, psal jsem to pozdě v noci a vůbec nevím jak jsem mohl ten nadpis tak blbě napsat. Už jsem to opravil.
@Heno - jak jsem psal, potom co přestane fungovat, se zobrazí to jejich Live's good a na tom to zůstane. Tak to asi není podsvícením, ne?
@mi-ro - díky za správné pochopení mého zblblýho nadpisu. Bohužel nevím co je MCU a reflow (přeformátování?)
@jardafiala - tomu rozumím, zkusil bych napřed jen odlepit, dát novou pastu a přilepit
@rnbw - bohužel nevím co je BGA.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

a) MCU Micro Contoller Unit (řídící procesor)
b) reflow-přepájení horkým vzduchem
c) BGA viz Slovník: Jedná se o typ pouzdra integrovaného obvodu. Zkratka BGA pochází z anglického výrazu Ball Grid Array a jedná se o metodu balení čipů procesorů a pamětí, ale také jiných komponentů počítače.
Hezký večer.
..to bude jen ňákej odpůrek

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Pro zjednodušení, pokud tomu nerozumíš, tak BGA je způsob propojení vývodů pod MCU s deskou - nemá nožičky na bocích. A právě toto propojení mezi ploškami na MCU a desce je tvořeno kuličkami, které se "občas" v některém propojení přeruší. Tím nahřátím na teplotu cínu se dají tyto poškozené spoje spravit, ale ne vždy a ne každému to jde. :wink:

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#14 Příspěvek od Heno »

Ale to boli stalé Vestely s VCT scallerom...
jardafiala píše:A Jardo, jo, MCU se přehřívá. Zlepšení chlazení dead oddálí o pá minut. Teď už může (nemusí) pomoci reflow.
Zdar, nemusí to být nutnost reflow. U asi tří TV jsem udělal úpravu a hrají pořád. Dvě z nich měly na chlazení jakousi měděnou samolepící natvarovanou folii, ta se časem zčásti odlepila, zčásti zasvinila. Spravil to chladič z používaný ve 486ce.[/quote]

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#15 Příspěvek od Heno »

JanIII píše:Děkuji všem za připomínky.
Moc se omlouvám, psal jsem to pozdě v noci a vůbec nevím jak jsem mohl ten nadpis tak blbě napsat. Už jsem to opravil.
@Heno - jak jsem psal, potom co přestane fungovat, se zobrazí to jejich Live's good a na tom to zůstane. Tak to asi není podsvícením, ne?
@mi-ro - díky za správné pochopení mého zblblýho nadpisu. Bohužel nevím co je MCU a reflow (přeformátování?)
@jardafiala - tomu rozumím, zkusil bych napřed jen odlepit, dát novou pastu a přilepit
@rnbw - bohužel nevím co je BGA.
To si napísal až teraz.
Resp. až teraz som mohol pochopiť o čo presne ide.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“