Tajemný kabel

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Tajemný kabel

#1 Příspěvek od workhard »

K čemu je to dobré? USB standardní, všechno jsou pepíci.
Přílohy
USB
USB
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

K externímu disku, kterej potřebuje vyšší proud, než dá jedno USBčko.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Zahodit. Disk, ktory ma na sebe USB A konektor by nemal existovat, ale napriek tomu sa takyto smejd predaval.

Kabel je nebezpecny, lebo pri prepojeni dvoch PC moze poskodit napajanie USB portov.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Souhlas, viděl už jsem na nějakým .ru webu i verzi se 4 samečkama na jednom konci a USB samičkou na druhým. Napájecí "fousy" mají zapojený všecky, datový ale jen jeden sameček a samička. Jednodušší je přitom použít USB hubík s externím napájením, kterej nemá kontrolu odběru na jednotlivejch portech - ale pro moment, kdy ho nemáte k dispozici, je takovejhle "slučovač" dobrej.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Disk na sobě nemá USB-A konektor, ale USB-B mini. Toto je jen příklad jednoho case 2,5" co tu mám. FireWire myslím napájení ani nemá. Mám někde i jinej s extra souosým konektorem na napájení a k němu byla právě takováto rozbočka.
Přílohy
case
case

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Čistě hypoteticky - kdyby se takovým kabelem propojily dvě PC, třeba s odpojeným +, jen GND a DATA, mohla by proběhnout nějaká komunikace?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teoreticky by ani GND nebylo potřeba, USB je symetrická linka, jenže by se museli dohodnout, kdo bude master a kdo slave (omlouvám se za rasistický výrok). Pro tento účel slouží pátý pin OTG, kterej tady chybí.

Takže se nedomluví.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Ne, to by se to dělalo. Dvě USB lze propojit aktivním "transformátorem", nebo říkejme tomu redukce, a obslužným programem. Systém si s tím sám neporadí. Časem mě ale dvě takové redukce stejně odešly.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#9 Příspěvek od dreamer »

Kdysi v dávných dobách kdy se PC propojovaly i laplinkem přes LPT port začala jedna firma vyrábět MB s USB kde to pomocí příslušného software fungovalo i pro přenos souborů. Ale musely mít oba PC kompatabilní MB. USB tehdy tuším ještě pouze verze 1.1 Neujalo se to a dnes si už ani nevzpomenu který to byl výrobce.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Teoreticky by ani GND nebylo potřeba, USB je symetrická linka, jenže by se museli dohodnout, kdo bude master a kdo slave
Jak je to s gnd u symetrického RS485? viděl jsem linku, kde byly propojeny jen A a B, přes co se uzavírala referenční zem, radši si nepředstavovat.
ZdenekHQ píše:(omlouvám se za rasistický výrok)..
Co je na otrokářství rasistického?
Provozovaly ho snad všechny kultury i "kultury", včetně černých navzájem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Bez GND odpalis USB porty. Staci mat na jednej strane notebook so zdrojom bez PE.

USB nie je ethernet, ten je oddeleny trafom.

A fungovat to nemoze. PC je vzdy USB host a je mozne k nemu pripojit iba USB device. Preto su USB konektory rozdelene na nezamenitelne typy A a B.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#12 Příspěvek od judeware »

Kdysi se skutečně plánovalo cosi jako "PC to PC over USB" (ve stylu přímého připojení přes paralel), jenže se to neujalo, anžto to přebil ethernet a nová efektivně/rychle připojitelná externí média. A na riziko amatérského spojení dvou strojů kabelem A-A bez "bezpečnostního oddělovače" zřejmě návrháři nemysleli. :)

Vhodný nedestruktivní/nekolidující kabel probírali např. tady:
https://www.czc.cz/kouwell-kw-585-usb-l ... dd/diskuse


Ten kabel z prvního příspěvku skutečně připomíná příslušenství k ext. HDD, než si v detailu fota uvědomíte, že ten osmocený konec není USB-B mini. Osadit by tam shell, ale kdo by se s tím patlal...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Já si ten původní obrázek rozklikl a on to fakt není souosej nap. konektor, jak se prvně zdálo. :D Tak to pak nevím, k čemu toto může být. USB kabel na přenos mezi dvěma PC jsem kdysi dávno viděl v Chipu snad, když jsem ho ještě kupoval. Nikdy jsem to ale v ruce neměl.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Niektore smejdove externe disky skutocne maju na sebe USB A konektor. Tento kabel je od takeho smejdu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Ja jsem videl takovy kabel u rotopedu nebo nejakeho podobneho bazmeku. Tam zadna komunikace ani neprobihala, jen se pustenim napeti/propojenim obou zasuvek dalo vejit do nejakeho servisniho rezimu nebo co. Do tech zasuvek se strkaly takove "flesky" s ruznyma barvama ktere lidem co to pouzivali provadely nejake nastaveni tech stroju, protoze typicky uzivatel podobnych veci to nespis nezvladal natukat tlacitky. Ani v tech "fleskach" nebyla prilis sofistikovana elektronika, uvnitr byly jen odpory ruznych hodnot, se strojem to nijak nekomunikovalo.
Cele to nejspis fachalo tak, ze mala hlava velka taska prisel do fitka, dostal dva tokeny s papirem s cislem stroje a povelem kam ma ktery strcit a borec pak slapal dokud se stroj nevypnul.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“