ThinkPad R61 15,4" - výměna ventilátoru

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

ThinkPad R61 15,4" - výměna ventilátoru

#1 Příspěvek od GeXeS »

Naznal jsem, že zvuky vycházející z větráku mého R61i (T7500, 4GB RAM, Win 7HP 64bit) už vypovídají o destrukci materiálu a pořídil v e-shopu ventilátor náhradní. Minulé úterý jsem ho vyměnil. Při výměně mi přišlo, že nový kus má menší počet lopatek, ale vzhledem k tomu, že to byl oficiální náhradní díl výslovně určený pro širokoúhlý model R61, odmávnul jsem to s přesvědčením, že se třeba technologie zlepšily, nový větrák má lepší tvar lopatek a tak jich potřebuje míň, nebo tak něco. Pastu jsem měl od posledního čištění čerstvou a dost řídkou, tak jsem ji ani neměnil a plácnul to rovnou na to. Počítač se tiše rozjel, já na něm celý den dělal, těšil jsem se z dobře provedené výměny a cestou domů jsem starý větrák s lehkostí vyhodil do kontejneru na elektroodpad.
Druhý den začal počítač zamrzat při spouštění Windows. Startoval nahodile, cca v 70 % případů jsem se do Win ani nedostal. Konzultoval jsem to s e-shopem, odkud jsem pořídil větrák, a ti mi doporučili vyměnit disk. Uznal jsem, že disk je opravdu starý a na posledním screeningu v CrystalDisku hlásil rizikový stav, tak jsem počkal na víkend, udělal jsem si na stolním počítači klon a vrazil tam novější, jetý disk. Potíže přetrvávaly.
Pustil jsem se do instalace nových, čistých Win 7. Následovala obligátní instalace 90 aktualizací, uprostřed níž počítač usnul. Probudil jsem ho, instalaci dokončil a provedl základní benchmarking s kontrolou teploty CPU. Výsledky překvapivě mizerné. Teplota... nad 90°C! Pustil jsem na pozadí 1080p video - procesor vyletěl na 92 stupňů, větrák na max. Teplota neklesala a po dvou minutách trápení se počítač uspal. Aha.
Rozebral jsem počítač, odstranil starou pastu, dal novou (Pactum PT-2) a provedl stejný test. Stejná teplota.
Rozebral jsem počítač, zkontroloval rozprostření pasty, přidal kapičku do míst, kam se neroztáhla (zanedbatelné, ale tonoucí se stébla chytá) a provedl zase test. Stejná teplota.
(Podotýkám, že na nulovou zátěž v tuhle chvíli jel počítač na 60°C. Tolik jsem před výměnou nemíval ani v parném letním dni po hodině kódování videa.)
Dospěl jsem k závěru, že větrák nejede naplno. Stáhnul jsem si tpfancontrol a manuálně mu nastavil maximum. Bez efektu na teplotu.
Dospěl jsem k závěru, že větrák byl určen pro slabší modely a že mi těch pár lopatek fakt chybí, zvlášť, když jsem si tam namísto původního procesoru T2390 už dávno dal T7500. Ostatně je to patrné i z obrázků:
původní větrák MCF-218pam05:
https://www.ipc-computer.de/largeimage/ ... 0614_2.jpg
náhradní díl MCF-219pam05:
https://www.sema-for.cz/shop/52747-thic ... 4-3pin.jpg
Bil jsem se do hlavy, že jsem si neschoval aspoň rotor starého větráku a usoudil, že dokud neseženu ten lepší kus, budu se muset spokojit s kancelářskou prací a vyřizováním mailů a na hry nebo filmy můžu zapomenout. Depresivní závěr víkendu.

Po víkendu jsem počítač zapnul v práci a Windows si vzpomněl, že by ještě rád nainstaloval dalších 140 aktualizací. Nechal jsem ho pracoval na 70 stupních a šel dělat něco po areálu, doufaje, že se mezitím neuvaří.
Když jsem se za hodinu vrátil, procesor měl 35°C. Pustil jsem video - teplota vylezla na 43 a dál ani ťuk. Pustil jsem pět aplikací najednou... nic. Ani 45°C to nedalo. Ventilátor klidně hučel a teplota hezky držela. Celý den jsem na počítači dělal a většinu času jsem nepřesáhl 40°C. Zázrak.

Další den jsem ho ráno zapnul. Doinstaloval aktualizace a zahřál se na 70°C. Otevřel jsem prohlížeč - 80°C, video - 90°C.
Nechápu nic. Pastou to není, procesorem taky ne (zkusil jsem vyměnit za slabší T7100 a rozdíl kvalitativně žádný, akorát mu trvalo trochu déle, než se na těch 90°C vyšplhal). Tak že by opravdu ty lopatky rotoru? Ale proč tedy ten jeden den bylo všechno v pořádku?
Napadá někoho něco?
Přílohy
Stav v pondělí po víkendu - abnormáně normální
Stav v pondělí po víkendu - abnormáně normální
Aktuálně běžný stav
Aktuálně běžný stav

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Odpoj ventilator, zapni to a skus rukou, ci sa zohrieva chladic pri ventilatore. Pripadne porovnaj s teplotou na procesore. Ak je chladic pri ventilatore studeny a pri procesore horuci, tak je vadny (vyfucal ti obsah heatpipe).

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »

Zkontroluj teplotu na obou koncích heatpipe. Nebylo by to poprvé co jsem ji viděl vadnou

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#4 Příspěvek od GeXeS »

A jo, to mě nenapadlo. (Ale stejně - proč by pak ten jeden den běžel normálně? Vadu měření bych vyloučil, běžel na vysoký výkon několik hodin, průběžně jsem to sledoval.)
Každopádně díky, aspoň mám nový směr úvah.
EDIT: Našel jsem si o tom něco víc po netu a asi to fakt bude ono. Odpovídá tomu i fakt, že přestože má procesor 90°C, z větráku jde jen mírně vlažný vzduch. Takže díky za nasměrování!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“