Napájení RTC STMicroelectronic M41T00S v termostatu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Napájení RTC STMicroelectronic M41T00S v termostatu

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tady tři Termostaty TFT-2, výrobce francouzskej Watts. Ještě v záruce se na nich začal čas zpoďovat asi 2 hodiny za den i když je RTC pod napájením ze zdroje. Při odpojení napájení termostatu se čas zcela zastaví.
Na plošáku jsem našel výše zmíněnej RTC.
Ubat je realizovaný nějakou 3V hnidou, prý nabíjecí LiIon průměru 6,8 mm, viz fotka. Baterka má ve dvou kusech kolem 1,5V a při připojení multimetru napětí klesá asi o 0,08V za minutu.
Ti frantíci jsou naprostí de bili, v datašítu je doporučení: STMicroelectronics recommends the RAYOVAC BR1225 or BR1632 (or equivalent) as the battery supply
1225 má 50mAh, 1632 má 130mAh a navíc to jsou primáry. A oni tam dají něco hnidoidního nabíjecího, co má určitě míň než 10mAh. Porovnával jsem velikost s dvojnásobně velkou ML1220, ta má snad jen 15mAh. Jak znáno, čím menší kapacita, tím dřív baterka shnije.
Netušíte prosím někdo, co to je za baterku ta hnida?
Jo a ještě jeden baterkový dotaz, v jednom zařízení je origo baterka ML1220, což je 3V LiIon akumulátor. Naprosto v česku nesehnatelnej. Co se bude dít, pokud se na jeho pozici osadí primární CR1220, kterej se dá koupit bez problémů? Co s CR1220 bude dělat ten dobíjecí proud, odhadem 1-2uA? Nevyteče baterka?
Přílohy
baterka.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Pripomina mi to zaloznu bateriu z mobilov Nokia, tie su asi vsetky uz nefunkcne.

Odpojil by som nabijanie a dal tam CR2032 (v oboch pripadoch).

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Změřil bych napětí na svorkách pro baterku s odpojenou baterkou, pokud nepřevýší cca 3.3V, tak bych tam s kllidem narouboval primární lithiovku. Ona je i ta primární lithiovka tak trochu regenerovatelná nabíjením a pár mikroampér, pokud je to napětí zalimitovalé, baterce nic neudělá. Mám to roky ověřené, ve veškerých našich produktech je použita záložka CR2430 takto nepatrně dobíjená a pokud není zařízení roky bez napájení, tak jsou ty baterky po více než deseti letech pořád s napětím a úspěšně zálohují.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
vlado5
Příspěvky: 153
Registrován: 19 črc 2011, 02:00
Bydliště: Trenčín

#4 Příspěvek od vlado5 »

Nie je to náhodou zálohovací kondenzátor ? Už som taký istý akože aku menil u seba v termostate. Keď som tam dal NiCd, napájacie napätie kleslo skoro na nulu. Článok to vyskratoval, lebo nebol v obvode obmedzovací rezistor. Keď som pôvodný kond rozpitval, skladal sa z dvoch za sebou zapojených akože článkov, vyzeral ako miniatúrny aku článok. Ak jeden z nich vyhnije, napätie padne na polovicu a potom sa to správa tak, ako uvádzaš. Po zakúpení kapacitorov 0,33F/5V a ich výmene termostaty pracujú a čas držia.
U Teba to vyzerá tiež tak, že ten akože článok je zapojený cez diodu priamo na napájanie...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Mas pravdu, bude to asi nieco na sposob XH414H. Nieco podobne je aj v tych Nokiach.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Supercap to není, ten znám z jinýho termostatu, vypadá trochu jinak.
Navíc, ten termostat se dá resetem uvést do skladovacího módu, kdy RTC nezatěžuje baterku ale nabíjet jde. RTC se nastartuje až prvním nastavením datumu a času. U supercapu je tahle funkce zbytečná.
Když jsem tu hnidu odpojil a připojil místo ní CR2032, tak termostat začal makat naprosto správně. Pokud jsem připojil hnidu zpět, tak napětí CR2032 pokleslo jen o pár setin voltu. Když jsem zase tu hnidu asi po půlhodině "nabíjení" odpojil, tak její napětí bylo jen 1,8V. Supercap by se dávno z tý paralelní CR2032 nabil. Tohle opravdu vypadá na shnilou 3V LiIon baterku kapacity cca do 10 mAh.
A propo, u těch nabíjecích knoflíkových baterek ML xxxx, je u nich taky jako u 18650 či obecně LiPol polštářků nějaký minimální napětí, pod kterým dochází k nevratným procesům v baterce?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“