bazénova filtrácia RCD alebo Trafo

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

bazénova filtrácia RCD alebo Trafo

#1 Příspěvek od Ivan_01 »

Zdravím. Mám filtráciu pre nafukovací bazén viď štítok s klasickou trojvodičovou prívodnou šnúrou a sieť TN-C. Je lepšie použiť len na tento účel vyrobenú cca 3m predlžovačku na konci s krabicou (inštalačná krabica s din lištou) s ističom 6A, chráničom a zásuvkou TN-S používanú pod dozorom a uloženú na suchu, alebo použiť oddeľovací transformátor 230/230 a čerpadlo pripojiť len na pracovné vodiče (nezapojiť kolík) cez chránič ? Alebo chránič zapojiť ešte pred trafo (triedy II)? Samozrejme v bazéne by počas filtrovania nesmel byť nikto ale náhoda je... Zatiaľ som len v rovine úvah, viem že elektrika a voda je smrteľná kombinácia.
Přílohy
filtracia.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Oddelovacie trafo.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#3 Příspěvek od Ivan_01 »

Takže transformátor do siete fáza - nulák, PEN nepripájať nikde a výstup na čerpadlo bez kolíka. Bez chrániča. Správne? Takýto podobný asi nevyhovie z hľadiska el. pevnosti. Musí byť označený takými dvomi krúžkami v štíte ak mám pravdu.
Přílohy
trafo.jpg

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#4 Příspěvek od vicious »

V prípade použitia oddeľovacieho trafa vpodstate vznikne sieť IT. Jedná sa o ochranu oddelením obvodov. Výstup na čerpadlo bez kolíka, "PEN nepripájať nikde" - v akom zmysle? http://www.els.webzdarma.cz/img/oddelenie.gif

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

Takto by to malo byť
Přílohy
zapojenie.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Trafo musi byt vyrobene ako oddelovacie.
Za oddelovacim trafom nie je ziadny PEN, len dva pracovne vodice. Kolik zostane nezapojeny.

[edit]
Presne ako na obrazku.

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#7 Příspěvek od jogi24 »

Treba to pred kupanim vypnut. Lepsiu ochranu este nevymysleli....

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#8 Příspěvek od Sadra17 »

to je i v návodu že na koupání se filtrace vypíná :lol:

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

Ivan_01 píše:Takto by to malo byť
Trváte na tom?
Pak se nedivme, když se stane malér jako v Příbrami!

- ten zž na přívodu má být PEN? Budete to tahat kabelem 2x 10mm2?
- a má to být síť IT, jak bylo napsáno v jednom z předchozích příspěvků? Tam nemůže zůstat ochranný vodič "v luftu", tam se musí uzemnit, a také by tam mělo být nějaké hlídání (HIS, monitor unikajících proudů,...)

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#10 Příspěvek od Ivan_01 »

Napríklad trafo na obrázku má PEN 10mm2 ? A keď uzemním kolík na čerpadle za trafom nestratím výhodu oddelenia siete IT? Práve preto sa pýtam, aby malér nenastal. Nieje to určené na trvalú prevádzku, samozrejme to pri kúpaní bude vypnuté, ale čert nikdy nespí... Počas filtrovania tam dítko strčí ruku, alebo pes ňufák...
Přílohy
trafo.png

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PabloX »

Zaujíma ma, ako ste tento problém vyriešili. Tiež mám nafukovací bazén s pieskovou filtráciou, ktorá je umiestnená pod strieškou mimo bazéna. Pripojený je do zásuvky v TN-S chránenej chráničom.

V návode je síce písané, že sa počas kúpania má filtrácia vypínať, je to ale trošku kontraproduktívne, keď mám k bazénu pripojený solárny ohrev, ktorý tu cirkuláciu vody potrebuje.

Postačuje teda pripojenie cez RCD (predpokladám, že nikto nie je samovrah, aby niečo také pripojil bez RCD) alebo je nutné aj oddeľovacie trafo?

Ďakujem.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

Monterjirka jediny vie o čom píše. Minimálny dovolený prierez vodiča PEN je Cu 10mm. To trafo čo si tu dal foto nemá vodič PEN. Preto nemusí byť 10mm. To oddelovacie trafoo nesmie byť ale také obyčajné. To musí byť špeciálne ( hovorí sa mu medicínske). IT sieť ktorá vznikne musí mať zariadenie na kontrolu izolačného stavu. Čerpadlo sa musí uzemniť. Na výstup trafa hodď ešte aj prúdový chránič.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“