Anténa na 80Mhz

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1-35986
Příspěvky: 14
Registrován: 16 srp 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Anténa na 80Mhz

#1 Příspěvek od ok1-35986 »

Nazdar chtěl bych se zeptat. Mám doma radio stanici bulhar 80 ale bez antény a chtěl bych si kní něco postavit nejlíp něco směrovího. Tak prosím poraťe. A ještě bych se chtěl zeptat jestli nevíte někdo jekej má ten bulhar výkon. Dík

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Jednoduché směrové antény jsou typu Yagi. Měla by stačit tříprvková, možná by stačila úprava antény na staré pásmo VKV I.
Směrovou anténu budeš muset nějak natáčet, ať už ručně, nebo dálkově.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

GP

#3 Příspěvek od jasin »

Hochu, hochu. Ten bulhar má dost velký výkon na to abys dostal mastnou pokutu od ČTÚ. A bulhara zabaví.
Ovšem, pokud chceš anténu na příjem, tak si udělej všesměrovou, nejlépe GP. Jak by si tu směrvou natáčel, máš rotátor?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Já bych taky použil nějakou OIRT starou na VKV jak píše Radix ale zároveň má pravdu i jasin BACHA!!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Velbloud
Příspěvky: 12
Registrován: 24 bře 2007, 01:00

Re: Anténa na 80Mhz

#5 Příspěvek od Velbloud »

Nazdar, s tím výkonem, který má bulhar ti stačí GPčko, ale koukni na net
je tam spousta programů na výpočet yagi antén.

Pozor na povolovací podmínky, co pamatuji naposledy tak musela být stanice homologovaná do 1W a nesměla být stacionární pouze ručka.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od honza637 »

Sice odpovídám dost pozdě ale přece.... Toho výkonu který je cca 10-15W dle kusu bych se nebál. CTU podle mých 6ti letých zkušeností zcela kašle. Jedině že by tě udal soused že mu s tím rušíš televizi .. to by bylo horší. Jinak co antenu tak bych doporučil HB9CV, je na stavbu jednoduchá a chodí dobře. Mám ji vyzkoušenou. Pokud bys chtěl nějaký součástky na bulhara, klidně ti jich dám tašku :)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Velbloud
Příspěvky: 12
Registrován: 24 bře 2007, 01:00

#7 Příspěvek od Velbloud »

Honzo jestli si pamatuješ tak vybraly dva specilalisty v ČB, sice si o to koledovaly, protoze vysílaly hned vedle ctu.
S GP jsem obsáhl okruh zhruba 120 km.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#8 Příspěvek od Radix »

Tak to se divím, ženy obvykle načerno nevysílají, nějak na to nemají povahu.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od honza637 »

No tak oni je vybrali ale tehdy šlo podle toho co se v odstupu času tradovalo kvůli rušení Policie, prý tam používali i zesilovače a lezli z toho harmoniky. Každopádně tehdy to byl tuším Eda od Budvaru a to byl udavač a díky němu zlikvidovali toho víc. Mimo jiné i opakovač na Kramolíně.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#10 Příspěvek od Radix »

A co udělali s těmi děvčaty? Skončily v Pardubicích?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

KU*VA, chlapi, naučte se konečně pořádně česky a pište -i- nebo -y-, jak se má - pak nebude místo pro blbý vtípky o Pardubický ženský base - mimochodem už není ženská, je jen vazební...
Viz Honza 637 - harmoniky lezli - a já i jiní z něho lezem po zdi!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od honza637 »

To svýho času všichni.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jef111 »

Pokud se s tím nechceš moc párat tak použij tu starou VKV Yagi. Ale jinak vřele doporučuju HB9CV, je to paráda.
A k tomu výkonu - ČTÚ na to celkem kašle, pokud nebudeš někoho rušit nebo nějaký samozvaný strážce pořádku tě neudá.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

VKV yagi postavená na vertikál je už celkem velká potvora, navíc musí vyhodit feritovej symetrák a dát tam smyčku. A ještě to natáčet :?

Já mám na osmdesátku čtvrtku -"ypsilonu" a pohoda. Co se týká výkonu, čtu jde většinou opravdu na udání.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Jenže YAGA, aby měla jakýs - takýs zisk a směrovost, měla by být minimálně 3el neboli 3prvková - 1x zářič + 1x direktor na lepší směřování vyzařovacího diagramu + 1x reflektor pro omezení zpětného příjmu/vyzařování. Pro ještě lepší vlastnosti se reflektor dělá 2el nebo 3el a direktorová řada se natahuje až na x-el. To je na 80metr nesmysl, takové monstrum by nikdo neustabilizoval, nemluvě o natáčení. Prostorový požadavek pak je z oblasti sci-fi. Naproti tomu už výše zmíněná HB9CV se vzhledem ke svému principu 2 sfázovaných zářičů, kdy při rezonanci ten zadní funguje jako aktivní reflektor jeví velmi výhodným řešením. Dlouhá léta jsem ji používal jako otočnou směrovku na VKV/FM2, kdy jsem přijímal Vídeň nebo Maďarsko sice pouze v mono kvalitě, ale ve srozumitelném rozlišení v lokalitě v údolí asi 4km jižně od Ústí nad Orlicí. Oproti originálnímu provedení jsem ji měl pouze vybavenou 3el direktorovou řadou ke zlepšení směrovosti v žádaném směru. Samozřejmě byla doplněná zesilovačem s KF910, později upgradovaným na provedení s KF981 s řízením zisku. Dnes mi podobné aktivity znemožňuje zaplnění pásma tuzemskými stanicemi, navíc už bydlím někde jinde a tak jsem anténu i s rotátorem snesl a uložil k odpočinku... Tento typ antény tedy mohu jen vřele doporučit. Pro vážného zájemce bych dost možná ještě někde vyhrabal plánek pro to direktorové "doplnění" ke zúžení hlavního laloku vyzařovacího diagramu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“