Gas Detector JL268A žije, na zemní plyn nereaguje-VYŘEŠENO

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pepep
Příspěvky: 40
Registrován: 31 led 2016, 01:00
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

Gas Detector JL268A žije, na zemní plyn nereaguje-VYŘEŠENO

#1 Příspěvek od Pepep »

Zdravím,
předmětný detektor (orientační měřicí přístroj!!! Tedy žádný revizácký!!!) příteli spadnul asi ze dvou metrů, patrně zapnutý. Stál okolo 5000,- tak mě poprosil, abych kouknul, zda není uvnitř něco utrženého, nebo zlomený tišťák a tak. Není, vše pod lupou sčíhnuto. Je patrně americké provenience (ta fortelnost provedení na mě takový dojem zkrátka dělá), byť byl prý italský.
-----------------------------
Když se zapne (nabitý), spořádaně projede všech 10 diod, následně u všech mění barvičky od zelené, přes oranžovou až k červené a pak spokojeně zapípá (IMHO se tedy chová mravně) a je připraven na práci.

Ale když ho vestavěným potenciometrem nastavím do standby pozice (svítí jedna, základní dioda) a dám mu čuchnout plynu ze sporáku (zemní plyn, CH4 - metan; na který je stavěný), nic se neděje. Přítele jsem tedy zpravil, že ho může oplakat, což on holt přijal.

Pak mi to ale nedalo. Od dalšího navýsost důvěryhodného přítele s třicetiletou praxí revizního technika vyhrazených tlakových zařízení (=> plynové parní kotelny a tak) jsem nasdílel následující:
V samotném čuchacím čidle (jenž je na konci ohebné spirálové kovové trubky alá sprchovací hadice, ale ø asi 7mm) je prý pouze teplotně závislý odporový drátek, jenž dostává malé napětí a částečně se prohřívá. Při ofuku plynem se díky němu (asi) ohřívá víc a rozdíl se měří; je to vlastně primitivní.

Tak jsem přístroj znova otevřel, a čidlo má opravdu tři vodiče - GND černý, V+ červený (napájení) a S žlutý (výstup z onoho teplotně závislého odporu).
Napájecí napětí čidla je nikoli 5,08V (vstup z akumulátorů), ale jen 4,98V. Mezi GND a S je ve vypnutém stavu 0,973Ω, když přístroj zapnu, dám COM svého multimetru FLUKE na GND detektoru a "živý" (červený) měřáku na S detektoru, měřák naměří 1,44kΩ.
Pokud měřák "nakalibruju" tak, aby svítila jen ta jedna základní dioda a přiložím měřák (jenž ukáže těch 1,44kΩ), rozsvítí se další tři diody - motheboard detektoru tedy reaguje.

Usuzuju z toho, že je vadné to čuchací čidlo v konci sondy.

To čuchací čidlo se jmenuje D18493.

Google na mé dotazy mlčí - jednak téměř úplně na ten detektor (on bude kapánek postarší), ale naprosto úplně na ono čidlo.

Takže - babo raď.

Předem díky, přátelé bastlíři.

Pep
Naposledy upravil(a) Pepep dne 26 srp 2020, 19:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejspíš to tak jednoduchý nebude, tyhle čidla fungují na principu topného "drátku" a polovodiče (takže čtyřdrát), co mění svůj odpor v závislosti na přítomnosti plynu.

Jak to tak čtu, topení vydrželo, tenký polovodič odešel (praskl).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#3 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Dej tam prostě něco jako MQ-2.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Pepep
Příspěvky: 40
Registrován: 31 led 2016, 01:00
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

#5 Příspěvek od Pepep »

Díky za reakce - tak že je to Čína, tak tohle dělali bez omezení ceny zadavatelem = mysleli to opravdu vážně (což je problém čínského zboží a našeho vztahu k němu).

Počet pinů u doporučeného kolegou linuxákem mě přiměl k odďoubání tavné hmoty, která byla ze spodní strany čidla s tím označením D18493
(jedu po Mandrivě a Megeie na Fedoře - patnáct let Linux/KDE only; těší mě, že si člověk tyká s ex-redhaťákem v Europarlamentu Marcelem Kolajou).

No a při ďoubání mě trrklo označení TGS2611, takže klíčový prvek je nakonec:
https://cz.rs-online.com/web/p/snimace- ... u/1346647/

S RS-online mám dobrou zkušenost, objednávám

Micro$oft je zločinecká organizace, Widlows je ztělesněné obecné ohrožení :lol:

Díky přátelé, dám vědět jak to dopadlo!

Pep

Uživatelský avatar
Pepep
Příspěvky: 40
Registrován: 31 led 2016, 01:00
Bydliště: Praha, Příkrá, dřevěný domeček

#6 Příspěvek od Pepep »

Takže, milí přátelé:

čidlo nakonec v Rs-components už neměli, bylo na Conrad-u, byť asi o dvě stovky dražší. Ale chtělo to mikropájení, klasická pistolovka musela jen odpočívat na kraji stolu.
Jo - ten tišťák, ke kterému je čidlo přiletované, má propojené dva vývody čidla, proti světlu se to provalilo.

Nic - výsledek je krajně uspokojivý, čidlo maká jak z praku!

Opravdu děkuju, bez vás už by bylo dávno v popelnici!

Ať se daří nač sáhnete, pevné zdraví!

Pep

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“