KC147

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

KC147

#1 Příspěvek od termit256 »

Vcera jsem opravoval jakesi stare zarizeni a tak mi vrta hlavou z jakych pohnutek soudruzi vyrabeli tranzistory jako KC147 v tom podivnem pouzdre s vyvody ze zelezneho plechu? Bylo to podle sovetskeho vzoru, nebo nekde pokoutne schrastili vyrazenou linku na vyrobu takovych bazmeku, nebo proc vlastne?

Uživatelský avatar
Ondras_Ch
Příspěvky: 171
Registrován: 04 bře 2017, 01:00
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Ondras_Ch »


Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#3 Příspěvek od danhard »

Ne, bylo to po vzoru soudruha Siemense :D

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#4 Příspěvek od Osmdesat »

Aby měl konstruktér z čeho vybírat, ne asi?

Stejně tak KC237/8/9 má vzor v BC237/8/9 a KC507/8/9 má vzor v BC107/8/9. Obšlehnout BC547/8/9 už asi nestihli. Proč teda soudruh kapitalista vyráběl identické tranzistory v různých pouzdrech?

Kurňik, stěžujete si, že za bolševika byl malý výběr a když náhodou byl něčeho výběr velký, stěžujete si taky :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Tohle pouzdro se líp strojově osazovalo než rozježený KC507, ne?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Výrobní cena? To pouzdření do plastu sálo asi zlomek ceny jiných provedení.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Tehdy se ještě dlouho neosazovalo strojově, i když se už používala nepájivá maska a pájení stojatou vlnou.
Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let jsme byli rádi, že některý z tranzistorů KC147 - 149 nebo 507 - 509 se dal vůbec koupit. A bylo nám jedno, v jakém pouzdru, pokud se nešlo do maximální výkonové ztráty, ba pro napájení do 20 V nezáleželo ani tolik na tom, jestli označení končí sedmičkou, osmičkou nebo devítkou, snad jen pro citlivé mikrofonní vstupy se vybíraly KC509 na šum.
Několik borců, kteří z nich opravdu dokázali vymačkat to nejlepší, co se dalo, a ani po létech to pokrok zase kdovíjak výrazně nepřekonal, mezi námi ještě běhá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Osmdesat píše:Kuròik, stìžujete si, že za bolševika byl malý výbìr a když náhodou byl nìèeho výbìr velký, stìžujete si taky :D
Vyber bol velky len v katalogu. V obchode z toho mali nakoniec jeden druh, pripadne ziadny :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

V tom regulatoru co jsem opravoval byly na spouste techto tranzistoru studenaky a vubec na ten ocelovy plech neslo pajet. Nejspis byly spatne pokovene. Po vymene za KC507 to zase chodi.
Osobne mi je celkem jedno do ceho to pouzdrili, jen mne zajimalo proc zvolili trovna tohle nesikovne pouzdro a ne neco na zpusob TO90.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#10 Příspěvek od renda15 »

Ještě bych dodal že řada KC14x byla oproti KC50x podstatně levnější, takže jsem jako chudý student touto řadou nahrazoval pro mě hůře finančně dostupné KC50x. Ale to dnes asi nikdo nepochopí.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

termit256 píše:Osobne mi je celkem jedno do ceho to pouzdrili, jen mne zajimalo proc zvolili trovna tohle nesikovne pouzdro a ne neco na zpusob TO90.
Protože v tý době jiný plastový pouzdra nebyly, nebylo z čeho opisovat :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Hlavní účel byl snížit cenu do "spotřební elektroniky" = pro normální bytovou techniku. Tranzistory v kovovým futrálu byly vždycky jasně dražší a proto se za komárů s nima počítalo jen do průmyslový, vojenský a investiční techniky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

byl to malý test zručnosti: připájet na vývody KC147-8-9 tenký Cu drát a zasunout do otvorů DPS určených pro plechová pouzdra...svůj první gramo preamp korekčák jsem postavil podle Jandy z podkladů TW40 junior našlo uplatnění i zde, ovšem, plastové verze byly levnější jo a pamatujte že pájecí mikrotužky tenkrát (u nás) neexistovaly
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#14 Příspěvek od Osmdesat »

Přechod od kovu k plastu je "normální" vývoj ve všech odvětvích i ideologiích.
To pouzdro KC14x je normálně normalizované, označované jako SOT-25. Mně přišlo celkem v pohodě a pokud s nimi layout DPS počítal, i montáž byla intuitivní, pro strojové osazování jako stvořené. Jenom jsou zbytečně veliké a mají krátké vývody, takže nelze docílit tak stísněné montáže jako s TO-92, které lze na dlouhých nohách různě ohýbat a přizpůsobovat "terénu" pro max. využití prostoru.
Můj transiwatt junior je ostatně vybaven KC149/8.

Jinak ohledně toho zmiňovaného "nedostatku všeho" mi spíš připadá, že ono se toho vyrábělo dost, jen to někdo někam syslil. Jak jinak by bylo možné, že v 90. letech byly najednou plné sklady již nevyráběných součástek Tesly a i dnes je lze jako novo staré koupit. Musely to syslit podniky, organizace i jednotlivci s kontakty na velkoobchod nebo přímo na výrobce, vykupovat téměř veškerou produkci, takže do maloobchodní sítě se dostalo jen minimum.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

No syslili, protoze se nevyrabelo v dobe kdy bylo zbozi potreba, ale tehdy kdy to nejaky pitomy soudruh napsal do planu, coz bylo vetsinou naprosto vzdalene realite. A aby fabriky mohly vyrabet vyrobky ktere jim zase jiny soudruh naplanoval, museli mit nasysleno, protoze jinak by kvuli pitome soucastce ktera se bude vyrabet az v dalsi petiletce nesplnili plan, coz by byl tezkej pruser. O co byl ve skutecnosti mezi spotrebiteli zajem v cele saskarne vubec nehralo roli, hlavni bylo splneni a pokud mozno prekroceni toho jejich planu...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“