Zesilovač amp5z

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

Zesilovač amp5z

#1 Příspěvek od danhard »

Asi před 15-20 lety jsem navrhoval rychlé zesilovače.
Simulovaná odezva na obdélník je zde.
Zesilovač byl specifikován na výstup 40V, 10A. Napájení +/- 50V.
Přílohy
amp5z.png

Uživatelský avatar
JMD
Příspěvky: 120
Registrován: 02 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od JMD »

Tie priebehy sú ukážkové. Signál najvyššej úrovne v obrázku je už mierne v limitácii.

Obrázek

resp.zdroj informácii...

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 33#1044833

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#3 Příspěvek od danhard »

Dá se na tom demonstrovat a odměřit, jakým proudem musí být buzeny MOSFEty aby se dosáhlo nějaké přeběhové rychlosti a jaký použít budič, aby nedocházelo zbytečně k příčnému proudu.
Upozorňujii, že to nebyl audiozesilovač a že zamontovaná EC nebyla ve finálním návrhu použita. Zkreslení na tak nízké úrovni zákazníka nezajímalo.

Uživatelský avatar
JMD
Příspěvky: 120
Registrován: 02 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od JMD »

Nebol už niekto za tebou s komerčnou ponukou, že by si to prekopal pre účely audio pásma? Myslím, že by to stálo za vyskúšanie.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

S jakou zátěží je to zobrazený? Čistý odpor 4R?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#6 Příspěvek od danhard »

Ano, to je výstup zesilovače do čistých 4R.
Na odolnost na kapacitní zátěž tam bylo 200nH s tlumením 2R, realizované kabelem k výstupu.

Uživatelský avatar
JMD
Příspěvky: 120
Registrován: 02 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od JMD »

Prenesiem sem aj schému, nech je to po kope.

Obrázek
danhard píše:Je to jen simulační schema, které ukazuje, co bylo zapotřebí pro buzení MOSFETů na přeběhovou rychlost 400V/us, budicí proudy gate až 500mA.
Potom je lepší je nebudit budičem od výkonového napájení, ale budičem s plovoucím napájením, který jede v AB třídě a budicí proud je tam jen dynamicky, výkonově se tomu ještě pomůže, když se odbuzuje proti source.

Napájení EC tady bylo z jednoduchého spínaného plovoucího zdroje, protože to byl dc zesilovač. Pro audiozesilovč by stačilo bootstrapové napájení, nebo zdroje proudu z napájení, klidový odběr EC byl asi 30mA i s budičem.

Vazba D16, D17 byla jen na likvidaci saturace, zlepšení odtrhů při limitaci.

Zdroje V23, V24 jsou teplotně závislé a bylo to odvozeno od plovoucího napájení.

EC umožňovala nastavit malý klidový proud MOSFETů, protože dobře korigovala přechodové zkreslení.

Zákazník o minimalizované zkreslení nestál a tak byla EC vypuštěna, plovoucí budič MOSFETů tam ale zůstal :D

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

Problém je, že takový zesilovač s IRF na konci takovýchto vlastností dokáže navrhnout i chytrý dítě.

Jinak děkuji Bernardovi, Sionclairovi a ještě komusi, že usvědčili D. ze lži. A adminovi za lock. Tím pádem se vracím na ebastlírnu. Tímto taky žádám moderátory a adminy, aby laskavě:

1. Moderovali,
2. Začali používat mozek.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#9 Příspěvek od danhard »

jura80 píše:Problém je, že takový zesilovač s IRF na konci takovýchto vlastností dokáže navrhnout i chytrý dítě.
A že není web takovejch konců, co umí 400V/us plnej ? :lol:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

To bude Vašku tím, že věci, co mají aspoň nějaký minimální obchodní potenciál, se na web prostě nedávají.
Web je už doslova přeplněný sračkama, které člověka spíš zavedou do slepé díry, než že by mu pomohly.
A přebírat se těmi sračkami, nebo to po autorech kontrolovat/přepočítávat, je tak únavné, že už si můžu vypiplat vlastní a časově to vyjde nastejno.

Proto je web plný na jedné straně starých věcí, často zpizgřených laiky, co žádný obchodní potenciál neměly a nemají,

anebo na druhé straně čínskýma sračkama. Ve formě hotových smd modulů z mizerného materiálu, se kterými už principiálně laborovat nejde.
A pokud se o to laborování někdo pokusí /jako v případech zdrojů/, tak mu to zdechne pod rukama na ojebaný matriál.
Což zhusta bývá cílem čínských "obchodníků".
Naposledy upravil(a) sinclair dne 02 říj 2020, 13:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

To je jednoduchý, každý chytrý dítě si to podle Jura80 asi navrhne líp a nešmejdí po webu po inspiraci, jelikož asi žádnou nepotřebuje :D
Jen starej blbec jako Ty šmejdí po webu a opíše co se dá, zatím jsem od Tebe neviděl nic, co by už někdo někde nepoužil :roll:
Ovšem jak dovede takové přerostlé dítě jednoduchej zesilovač zprasit, bylo vidět v tom zamknutém vlákně.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Jestli ono to nebude tím, že vymýšlet v r. 2020 kolo, je poněkud..neproduktivní, nemyslíš?
Všechno důležité, podstatné a dobré už bylo vymyšleno, třebaže dodělávání kudrlinek se meze nekladou.
Ty jsi v těch kudrlinkách docela dobrý, proto jsem se Tě ptal na příklad, jak bys bambusový komplement zapojil Ty.
Je docela škoda, že místo kreslení jen pičuješ. To umím taky, dokonce současně :D

Za sebe - zakázal jsem si používání typicky spínacích tranzistorů v lineárních aplikacích, protože mi to vždycky ometlo držku.
Nejenom mně, taky třeba Krčmářovi, ale i vyhlášeným Japoncům, už v Pioneeru A-407R.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#13 Příspěvek od danhard »

sinclair píše: Ty jsi v těch kudrlinkách docela dobrý, proto jsem se Tě ptal na příklad, jak bys bambusový komplement zapojil Ty.
Je docela škoda, že místo kreslení jen pičuješ.
Tak to už jsem uváděl v diskuzi o TW140, jaké jsou další možnosti zapojení koncového stupně, z různého dobového materiálu a co jsem i použil.
Ty jsi na to plival, tak proč bych dával z fleku a honem informace takovému pomrdovi ?
Kdyby jsi to četl pořádně, tak by jsi se zajímavé informace dozvěděl.
A nepičuju, reaguju akorát na Vaše příspěvky.

Jaký problémy jsi měl s A-407R ?

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“