Proč odrušovací kondenzátory explodují?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MikeIZT
Příspěvky: 59
Registrován: 12 kvě 2020, 02:00
Bydliště: Olomoucký Kraj

Proč odrušovací kondenzátory explodují?

#1 Příspěvek od MikeIZT »

Zdravím,
už po druhé se mi stalo že mi explodoval odrušovací kondenzátor. Zajímalo by mě co to způsobuje. Co se uvnitř kondenzátoru stane že exploduje. Po prvé se mi to stalo u starého vysavače ETA 409, 300W, rok výroby: 1970. Při vysávání garáže motor změnil tón, a z vysavače se začalo kouřit. Tak jsem ho rychle vypnul, a poté ten odrušovací kondenzátor explodoval. Viz fotka "Poškozený Odrušovací Kondenzátor 1". Typ odrušovacího kondenzátoru: Tesla TC290, rok výroby: 1987.

Po druhé se mi to stalo u vysavače ESA DV54, 250W, rok výroby: 1957. Tentokrát žádná exploze nebyla. Pouze se z vysavače začalo kouřit a potom to vyhodilo pojistky. Viz fotka "Poškozený Odrušovací Kondenzátor 2". Předem děkuji za vaše odpovědi. Přeji pěkný den.
Naposledy upravil(a) MikeIZT dne 08 zář 2020, 16:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Chytne svod nebo zkrat a vyvíjející plyny jej otevřou.
Co bys taky chtěl po těch letech.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#3 Příspěvek od hop »

všichni stárneme a schneme. Dříve na 220V -nyní v síti cca 240V

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#4 Příspěvek od GeXeS »

Jojo, předevčírem jsme s otcem měnili TC259 ve vrtačce. Vrtala mi hlavou přesně stejná otázka.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Ondra2 »

Uvolní ze sebe za léta nahromaděné rušení.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#6 Příspěvek od tatramacek »

Pokud se mi dostane do rukou starší spotřebič, vysavač, mixér....
Vždy se snažím kondenzátor nahradit novým.

PS: můžeš mi nafotit detailněji ten vysavač ESA ?
Zajímá mne tvar motoru a jeho celkové provedení. Moc díky.
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

GeXeS píše:Jojo, předevčírem jsme s otcem měnili TC259 ve vrtačce. Vrtala mi hlavou přesně stejná otázka.
S životností odrušováků to je čím dál horší. Ve vrtačce Bosch jsem ho měnil dřív než uhlíky asi po 8 letech. Podruhý vydržel už jen 3 roky. Třetí kousek tam je cca 2 roky, čekám každou chvílí výbuch následovanej nahazováním všech jističů až k hlavnímu u elektroměru jako minule.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MikeIZT
Příspěvky: 59
Registrován: 12 kvě 2020, 02:00
Bydliště: Olomoucký Kraj

#8 Příspěvek od MikeIZT »

Děkuji všem za odpovědi. :)
tatramacek píše:Pokud se mi dostane do rukou starší spotřebič, vysavač, mixér....
Vždy se snažím kondenzátor nahradit novým.

PS: můžeš mi nafotit detailněji ten vysavač ESA ?
Zajímá mne tvar motoru a jeho celkové provedení. Moc díky.
Posílám soukromou zprávu. :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Nejhorší je ten smrad, co se z toho uvolní, ten je často opravdu příšerný.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#10 Příspěvek od Vlafig »

Jednou mi bouchl odrušovací kondenzátor u pračky Blomberg (Beko), stáří cca 5 let. Stalo se to po delším odstavení z provozu a opětovném připojení k síti. Když si představím, že se toto může stát prakticky kdykoliv, je totiž zařazený ještě před síťovým vypínačem a málokdo vytahuje pračku ze zásuvky, jímá mě hrůza. Tolik smradu a kouře jsem dlouho neviděl a jistič to nevyhodilo. V malém panelákovém bytě by to musel být pořádný mazec.

Uživatelský avatar
MikeIZT
Příspěvky: 59
Registrován: 12 kvě 2020, 02:00
Bydliště: Olomoucký Kraj

#11 Příspěvek od MikeIZT »

Vlafig píše:Jednou mi bouchl odrušovací kondenzátor u pračky Blomberg (Beko), stáří cca 5 let. Stalo se to po delším odstavení z provozu a opětovném připojení k síti. Když si představím, že se toto může stát prakticky kdykoliv, je totiž zařazený ještě před síťovým vypínačem a málokdo vytahuje pračku ze zásuvky, jímá mě hrůza. Tolik smradu a kouře jsem dlouho neviděl a jistič to nevyhodilo. V malém panelákovém bytě by to musel být pořádný mazec.
Přesně to se mi stalo u té ETY 409 300W. Zakouřilo to celou mojí garáž a kondenzátor explodoval. Smrad strašný. Pojistky to ale nevyhodilo. Stalo se mi to na chalupě kde jsou ještě staré šroubovací bakelitové pojistky. U toho vysavače ESA DV54 250W mi ten kondenzátor odešel doma kde mám nové pojistky. Ty to vyhodilo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Tak jsem se stal dalším členem klubu bouchalů odrušováků. Minulej týden přišel synátor, že by potřeboval help s poličkou ke kompu, já vytáhnul ze skříně Narexku šukalku EPL 75, nasadil jsem plátek, upnul kus lamina ke stolu, nasadil jsem na řez, jedu jedu a v pilce najednou BÁC, všude smrad a modrej dým, pojistky nevyletěly, ale motorek měl najednou divnej zvuk, spíš to připomínalo svářecí elektrodu ... Samozřejmě následovalo okamžitý vyškubnutí kabelu z prodlužky a pohotovost utopit celou šukalku ve vodě. Po demontáži zjištěnej vystřelenej odrušovací kondík TESKA TSK 25 (2vývodovej), 250n (X2) 250V∿, pomalu půl dne mi trvalo, než jsem zjistil, kde mi ho prodají, protože běžný elektrokrámy to nevedou, Elkov (rozvodová elektrotechnika) taky ne, jedinej servis elektronářadí v širokým dalekým okolí už taky skončil a nepremáva (OPEN Tondy Königa), nakonec jsem musel do Lanškrouna ke Kučerovi, kde mě stál novej kondík 95,- i s DPH - plus samozřejmě cesta. Takže pilka už zase pilkuje, ale ten pocit, když to práskne přímo pod rukou v rukojeti ... fujtajbl !!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#13 Příspěvek od JirkaZ »

Ondra2 píše:Uvolní ze sebe za léta nahromaděné rušení.
Přesně tak.

Málokdo ví, že odrušovací kondenzátor je pohlcovačem rušení, podobně jako světelné zdroje jsou pohlcovačem tmy.

V tom článku jsou zpátečnicky a kontrarevolučně zmiňovány jakési žárovky, ale pochopitelně to platí i pro LED zdroje od čínských soudruhů.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Může obsah svitkového kondenzátoru (je součásti pasívního PFC) explodovat takovým způsobem, že z něj vyjde směs hořlavých plynů, kdy pak exploduje celý kontejner, kde je umístěno zařízení s těma PFC kondama?
Kondenzátor je velký jako hokejový puk, má 1.25uF/3000V a zařízení jich obsahuje 6ks - z toho 3 kusy explodovaly. Na obou stranách kontejneru jsou dveře. Jedny jsou vydutý a druhý zmizely - zbyly jen závesy. Kontejner je velký přibližně 0.7m X 3m x 2m (velice hrubý odhad)
Jediný viditelně poškozený jsou dveře, vylámaný lopatky malých ventilátoků na modulech střídačů a vydutý kryt pod skupinou kondenzátorů, co vybuchly.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#15 Příspěvek od JirkaZ »

Nehrál si spíš někdo třeba s tímto?

Zkus uvést přesný typ toho kondenzátoru.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“