Výroba panelu - zalití gravírovaných písmen barvou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hash
Příspěvky: 33
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

Výroba panelu - zalití gravírovaných písmen barvou

#1 Příspěvek od hash »

Pořídil jsem si panel na zesilovač z eloxovaného hliníku, ve kterém jsou vyfrézovány popisy. Profil písma je vyroben nástrojem R0,4mm do hloubky 0,4mm.
Můžete někdo poradit vyzkoušený postup, jak písmena zalít barvou? (Plocha panelu by měla zůstat bez barvy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Buď polít barvou celou plochu a tuhou gumovou stěrkou kopírující rovný povrch stáhnout barvu před zaschutím z rovného povrchu kolem nápisu = barva zůstane jen ve vygravírovaném reliéfu, doslova "v hloubce" - a tam ji nechat uschnout; nebo stejně jako v prvním případě polít barvou celou plochu, ale na rozdíl od první metody nechat barvu nejdřív kompletně uschnout a z roviny "nad nápisem" ji následně odstranit sbroušením nebo jinou mechanickou metodou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od renda15 »

Chce to kvalitní barvu, ideálně s tužidlem, protože nějaká obyčejná nitrobarva se po odpaření ředidla stává tak tenkou, že je vidět reliéf gravírování. Pokud máš jen tenká písmena je to jedno, vadí to hlavně u ploch. A vylití dělám injekční stříkačkou s jehlou, vylít jednotlivé kontury s tím, že když někde přeliješ nechám to jak to je a po cca 5 hodinách, když to je tak akorát, tak se tyhle přelití odstraní oříznutím nožem naplocho, popřípadě můžeš doladit hadříkem s nitroředidlem. Chce to cvik, ale není to nic složitého.

Uživatelský avatar
hash
Příspěvky: 33
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od hash »

Moc díky za tipy. Vyzkouším.

Uživatelský avatar
hash
Příspěvky: 33
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od hash »

Vyzkoušel jsem oba postupy:
Setřít povrch gumovou stěrkou se mi nedařilo.
Použil jsem druhý postup - injekční stříkačkou jsem naplnil jednotlivá písmena barvou ze spreje. Po zaschnutí, asi 10 minutách, jsem přebytečnou barvu seškrábal lámacím nožem. Vzhledem k tomu, že povrch panelu byl eloxovaný jsem nic nepoškrábal. Písmena sice nejsou naplněna úplně, ale líbí se mi to. Pěkný výsledek.
Ještě jednou děkuji za tip.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“