zkrat na zakladni desce/ PCIe slotu ?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

zkrat na zakladni desce/ PCIe slotu ?

#1 Příspěvek od pm_ »

Ahoj, skladam mini PC s thin ITX deskou Advantech AIMB-285, CPU i5 (35W) a GTX1060. Deska ma jen PCIe 4x a je napajena externi 220W/12V cihlou. Vim, ze slot 4x da jen standartnich 25W, takze se PCIe linka musi dokrmit z riseru.
Tak a ted problem: byl jsem netrpelivy a potreboval vyzkouset funkcnost graficke karty a protoze napajeny riser dorazi z Ciny az za mesic , zacal jsem bez hlubsi znalosti veci bastlit. Na obycejnem riseru 1x na 1x http://www.compuny.cz/images/riser_pci_ ... rtmu3a.jpg jsem prestrih 4x12V zily a 4xGND a napojil to na na tvrdo na adapter. Predtim nekolikrat promeril, pred zapojenim zkontroloval. Bezelo to, nabootovaly Winy, ale najednou povedomy smradek. Okamzite jsem cihlu odpojil, zadny kour, zadna spalenina na desce, jen mi prijde, ze smrdi PCIe slot. Prohledl desku, vyfoukal slot, peclive zkontroloval piny a zkousel merit eventualni zkrat na tech sousednich, ale nic jsem neobjevil. Risknul jsem jeste jeden boot, tentokrat bez karty a riseru, ale po vterine zase smradek, takze jsem to rychle vytah. Prijde mi, ze jsem pri prvnim spusteni nekde vyrobil zkrat a ted tam narusta teplota - proto ten pach spalenyho plastu. K prepaleni vodice, nebo zahoreni nejspis nedoslo - deska, zda se, ma snahu bootovat. Netusite nekdo, co jsem zpusobil, nebo kam zamerit pozornost?
Prikladam odkaz na desku plus schema toho zbastlenyho riseru:

https://www.advantech.com/products/68cc ... a62fd52657
Obrázek

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od PixelOrgy »

Predpokladam, ze jsi prerusil tech +12V do desky, a ext. zdroj pripojil jen ke karte. Nebo ne?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Chyba asi bylo to přerušení země, podle mě se tam nějakej proud uzavíral jinudy, než měl.

Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

#4 Příspěvek od pm_ »

PixelOrgy píše:Predpokladam, ze jsi prerusil tech +12V do desky, a ext. zdroj pripojil jen ke karte. Nebo ne?
Nevim jestli spravne rozumim, ale zkusim popsat komplet zapojeni. Ke zdroji jsem pridal rozboceni, z nehoz byla napajena deska (molex 4pin), riser i 6pin na karte. Vse je na 12V.
Naposledy upravil(a) pm_ dne 10 zář 2020, 17:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

#5 Příspěvek od pm_ »

forbidden píše:Chyba asi bylo to přerušení země, podle mě se tam nějakej proud uzavíral jinudy, než měl.
A neni to jedno? Vsechny "zeme" na desce, vcetne kovovych krytu konektoru, chladice CPU, a kdovi jeste ceho, jsou navzajem propojene, nebo?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Jsou, ale jestli jsem to dobře pochopil, tak zem z externího zdroje pro kartu byla napojená jen na ni skrz ten riser. Na MB už ne. Dotyk třeba záslepky na case nelze považovat za dobře vodivou cestu, je to jen "pro jistotu".

Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

#7 Příspěvek od pm_ »

Asi jsem to spatne vysvetlil, ze zdroje jde 12V i zem do 4pinu na desce i do 6pinu na karte. Vetsi cast 12V u PCIe linky jde z adaperu, jedna zila ze slotu, viz schema. Zeme jsou v PCIe lince/riseru taky deleny, cast sla primo do adapteru a cast pres slot.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#8 Příspěvek od dj_Paul »

já nechápu, proč jsi odpojoval těch 12V z pcie. Obzvlášť, když má grafika 6ti pin pro napájení. A ještě z toho samýho zdroje.

Nebo jsem to pochopil úplně blbě

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#9 Příspěvek od gepard »

Taky jsem se v tom ztratil. Nechápu též to napájení - přesně, jak píše dj_Paul.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

#10 Příspěvek od pm_ »

Asi to nebylo nejchytrejsi reseni, ale prislo mi to nejjednodussi. Jde o to, ze zily v paskovem vodici jsou dost blizko u sebe a v miste pripajeni k riseru bych asi nezvlad pridat dalsi vodice, tak jsem vyuzil ty stavajici. Prikon GTX1060 je rozdelem temer na pul. 60W z 6pinu a 60W z PCIe v loadu. 4x slot da ale jen 25W, takze potrebujes jeste 35W odjinud, nebo odjinud celych 60W. To byl muj pripad.
Tahle ta peknost vypada:
Obrázek
Naposledy upravil(a) pm_ dne 10 zář 2020, 22:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#11 Příspěvek od dj_Paul »

kde jsi k tomu přišel? na pcie x16 už žádný další napájení není. Těchhle 5 pinů s 12V je společných jak pro pcie x4 tak pro pcie x8 tak pro pcie x16

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#12 Příspěvek od gepard »

Už jen tohle mě zní jako pěkná hovadina: " ... takze se PCIe linka musi dokrmit z riseru." Jako proč? Standardní napájení grafárny je přes PCIe slot (kde je proudový odběr omezen) a popřípadě u výkonnější grafárny ještě přes konektor/y na grafárně (přídavné napájení, které právě umožní cucat potřebné větší proudy než standardně přes PCIe slot)... Tak mi nějak stále uniká proč jsi to udělal.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

#13 Příspěvek od pm_ »

gepard píše:Už jen tohle mě zní jako pěkná hovadina: " ... takze se PCIe linka musi dokrmit z riseru." Jako proč? Standardní napájení grafárny je přes PCIe slot (kde je proudový odběr omezen) a popřípadě u výkonnější grafárny ještě přes konektor/y na grafárně (přídavné napájení, které právě umožní cucat potřebné větší proudy než standardně přes PCIe slot)... Tak mi nějak stále uniká proč jsi to udělal.
Ano, prave ze je omezen. U slotu PCIe 4x na max 25W. Power manegement u GTX1060 ma prikon rozdelen zhruba pul na pul, pul ze slotu a pul z pridavneho napajeni. Takze v loadu z PCIe sosa i 60W. Proste to nefunguje tak, ze karta s prikonem 120W si vezme neco ze slotu a zbytek z 6/8pinu.

Uživatelský avatar
pm_
Příspěvky: 110
Registrován: 11 srp 2009, 02:00
Bydliště: praha

#14 Příspěvek od pm_ »

dj_Paul píše:kde jsi k tomu přišel? na pcie x16 už žádný další napájení není. Těchhle 5 pinů s 12V je společných jak pro pcie x4 tak pro pcie x8 tak pro pcie x16
Ano je to tak, napajeci cast je prvich 11 "paru" pinu a ty jsou pro vsechny verze shodne. Ostatni jsou datove a navysuji jen sirku pasma. Co ale stejne nebude, je sirka cest na desce, ktere budou dimenzovany podle specifikace slotu...

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#15 Příspěvek od gepard »

"Proste to nefunguje tak, ze karta s prikonem 120W si vezme neco ze slotu a zbytek z 6/8pinu." ... jsi vzal zase kde? Přídavný napájecí konektory GK jsou v současné době (herní GK) defakto hlavní napájecí větve, s tím konstruktéři počítají při návrhu. Zkoušel jsi tu GK zapojit standardně, ještě před tím zásahem? Jinak souhlas, u PCIe x4 má ofiko psáno max 25W. (PCIe x16 má 75W.)
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“