jak demontovat prahy

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

jak demontovat prahy

#1 Příspěvek od Crifodo »

Potřebuju sundat bukové prahy kvůli renovaci, něco jde odšroubovat, ale někde jsou vruty s půlčočkovou hlavou cca Ø 6 mm, nějaký blbec je zatloukl kladivem. Drážka je rozpláclá, tu jsem prořízl kotoučkem v dremelu, ale vršek vrutu je už moc ztenčený pro úspěšné vytočení. Vruty jsem shora prolil benzímem s olejem, stejně tam drží. Co s tím, bez většího poškození prahu?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Odvrtat.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Možná by pomohla souprava pro zalomený šrouby, navrtat hlavu a přiměřeně malým nástrojem to vyšroubovat.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Ondra2 »

a o ty prahy ještě chceš zachránit? Pokud ano, nejak mi tam neštymuje ten benzín s olejem.
Nicméně osvědčená automechanická metoda: najdi co nejširší podložku s vnitřní dírou akorát na vrut, polož na vrut, aby chránila dřevo v okolí vrutu, přilož kousek kulatiny/jiného šroubu/čehokoliv ocelového na hlavu vrutu a bodni to k vrutu COčkem. Pak to vytočíš.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Skúsiť prah mierne podpáčiť, potom späť zaťlsť. Hlavička šruby možno ostane vonku, vytočiť kliešťami.
Alebo vypáčiť komplet. Potom navŕtať dierky vedľa a pôvodné zatmeliť.
-ST-

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Problém je v tom, že závit šroubu je "roztemovaný" tím, jak se po prahu chodí a čím víc se práh houpe, tím je to horší.
Když jsem potřeboval vyměnit práh. tak jsem rozbruškou šrouby uřezal a ve spodní části futer udělal vedle nový závit.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Odvrtat hlavy max.3,5mm vrtákem (průměr dříku vrutů), vyndat práh a trčící zbytky vrutů vytočit.
:wink:

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#8 Příspěvek od dred »

To musia byť véľmi vzácne prahy, keď sa ti s tým oplatí babrať... buková stovka je v OBI za 3,32€

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Taky jsem s tim zapasil. Problem je ze ty vruty jsou ve futrech zarezle. Vyresil jsem to vylomenim a zrusenim prahu. Aspon o ne nezakopavam.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Pokud budeš opravdu prahy renovovat, tak hlavně nedoporučuji to, co jsem jednou osobně z blbosti zkusil, práh jsem ohobloval na hoblovce. Vygenerovalo to slušný ohňostroj a nože byly na přebrus. Množství zašlapaného písku je překvapivě velké.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

Interierové prahy sú prežitok dôb dávno minulých.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

samec píše:Interierové prahy sú prežitok dôb dávno minulých.
Asi tak, zbavil bych se jich. Na rozhraní se v nouzi dá dát jen taková plochá lišta, když je třeba.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Bez prahů, na které doléhá těsnění, bych měl pod dveřmi 2 cm spáry a táhlo by z nevytápěných místností. Jednoduché a levné řešení, nic lepšího nepotřebuju vymýšlet.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#14 Příspěvek od mihal »

jezevec píše:...závit šroubu je "roztemovaný"...
Jak to myslíš, to máš narezaný metrický v spodnom plechu zárubne?
Obyčajne býva spodok postavený na drevenom hranolčeku, a do toho idú vruty, ktoré sa teda v dreve neroztemujú. Prípadne ak je to rovno v betóne tak hmoždiny, ale tie tiež vrutom neublížia.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#15 Příspěvek od Ruprecht »

Jestli jsou ty prahy nějak vzácné nebo památkově chráněné a nejde to shora, tak nezbyde než na to jít zdola - majzlík/kladivo a práh podsekat, bez poškození vyndat a jámu dobetonovat zpátky do roviny :)
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“