Láhve na PB a vše kolem toho

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

Láhve na PB a vše kolem toho

#1 Příspěvek od Radimosso »

Zdar všem,
jsem poměrně nově domečkář a tak stále zjišťuju, co vše by se doma mohlo hodit.
Mám střechu z IPY a porřeboval jsem udělat i novou na hospodářském domečku.

Půjčil jsem si láhev i hořák, ale raději bych měl svůj....

Ale nemám úplnou jistotu, co vše budu potřebovat.

Chci jen 2kg láhev (tahat 10kg na střechu je zbytečné .... s 2 x 2kg jsem vklidu udělal 20m2 střechy a ještě zbylo) a na tu asi není potřebný regulátor že ?

Na 10kg už jo ?

Takže potřebuju jen ventil na bombu , hadici požadované délky a hořák , podle toho jaký mi vyhovuje ? (spíš menší než plamenomet...)

A ještě teoretický dotaz.... Láhve se dají plnit jedině na výměnu?

Nebo je třeba umí plnit i u pumpy s LPG pomocí nějaké redukce ?

Když si vezmu , že u pumpy stojí 12Kč/kg a 2kg láhev na výměnu 110Kč ....

Tím myslím spíše na kolegu, který na 10kg vaří a docela to leze do peněz...

dík za rady :)

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#2 Příspěvek od mojza »

Co vím, tak jedině na výměnu a 2kg není třeba regulátor, měl by to zvládnout ventil na bombě.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Na IPU potřebuješ pořádnej plamenomet. Nezapoměň že IPA se musí nahřívat do tekuteho stavu a nejmíň 10cm širokej pás.

Lahev je jen na výměnu. LPG do ni nepatří, je to jinej plyn. Na LPG se jezdí na na PB se vaří.
U pumpy je plyn vždy nejdražší. Já kupuju 10kg za 295,-

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#4 Příspěvek od Radimosso »

Tu IPU jsem nahříval hořákem s průměrem 6cm a 2kg bombou a nejel jsem na max a tekl pěkně ..... takže stačí 2kg bomba , ventil , hadice a libovolný hořák...

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#5 Příspěvek od Olchor »

Plyn je v bombě tekutý a při odpařování se ochlazuje. Velký hořák sežere hodně plynu a může se stát, že vlivem ochlazení klesne tlak. Stačí chvíli počkat, bomba se ohřeje a pokračovat.
Jinak - domnívám se, že LPG a domácí PB je tentýž plyn. ( maximálně se může trochu lišit poměr propanu a butanu). Ovšem přepouštění zakazují bezpečnostní předpisy.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Olchor píše:Plyn je v bombě tekutý a při odpařování se ochlazuje. Velký hořák sežere hodně plynu a může se stát, že vlivem ochlazení klesne tlak. Stačí chvíli počkat, bomba se ohřeje a pokračovat.
Stalo se mi jak jsem izoloval balkon. Stačí dát do kýble s teplou vodou a pokračujem až do vyčerpání láhve.
A co když jsem nový spotřebitel a tu flašku nemám na výměnu? Kde sehnat?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Jsou i 5kg flašky, není problém tahat na střechu - váží cca 11kg s náplní. Doporučuju regulátor 2.5bar, udrží stálý tlak do hořáku a nežere to tak šíleně plyn.

Teď jsem dělal střechu, hořákem CFH ST1000 pr.60mm. Ničím menším to nemá smysl. 2kg flašku jsem rovnou zavrhnul, bez regulátoru je to velký odběr, hned to zamrzne a tlak klesne. To jsem si prvně odzkoušel nasucho. Takže 5kg flašku (primárně velikost pro grill), regulátor a jedem.

PB a LPG je v podstatně to samé, jen LPG by mělo být čistší a pokud možno naprosto minimální obsah síry v příměsích. Pořád je to směs Propanu a Butanu 60/40 (zimní) a nebo 40/60 (letní).

Kámoš do výhně používal čistý Propan, má větší výhřevnost než směs PB. Ale z důvodu ceny začal používat PB(LPG) - nicméně tankuje si ho do na čerpačce do LPG nádrže :D vyjde to levněji než vratné PB flašky.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Nakadah »

MiraSt píše:
Olchor píše: A co když jsem nový spotřebitel a tu flašku nemám na výměnu? Kde sehnat?
Koupíš vč. zálohy na láhev.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

MiraSt píše:A co když jsem nový spotřebitel a tu flašku nemám na výměnu? Kde sehnat?
Na prodejních místech dodavatelů plynu, nejbližší najdeš na internetu. Nebo v bazarech apod, občas někdo prodává nepotřebnou. Třeba zde - PB lahev 2 kg

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

2kg láve mám a jsou mi k ničemu. Kdyby někdo chtěl, tak se zastavte.
Reaguji jen na SZ!

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#11 Příspěvek od Radimosso »

přijde mi zbytečné investovat do regulátoru , proto 2kg

Použiju jednou do roka a kdoví jestli....

Nevím proč by to s regulátorem mělo žrát míň ?
Na hořáku je snad taky ventil a nastavím si plamen dle potřeby ....

Snad ta 5kg vyjde levněji v poměru na 2kg ,
ale nikde jsem je neviděl.... novou kupovat je nesmysl ,
stačí sehnat starý šrot a vyměnit....

A to plnění na LPG pumpě je reálné nebo to prostě nejde plnit do přenosné láhve....

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

A kolikrát do roka budeš dělat střechy z IPA lepenky? Nestačí to jen vypůjčit?
Stejně to pak bude někde roky ležet, zteří Ti hadice a pak si málem podpálíš barák pod prdelí, jako tiktak.
Dtto opravy IPA - jednou za X let a taky to stačí půjčit, nebo na tu opravu někoho pozvat. Často to vyjde i levněji, než všechno potřebné pořizovat a lepit to sám.
Při shánění flašek pozor na platnost zkoušek.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#13 Příspěvek od Olchor »

Nikdo ti to nenaplní, riskoval by mastnou pokutu. Jedině kamoš načerno...
Platnost atestu je vyražena na bombě, už se mi stalo, že ji nevzali.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#14 Příspěvek od Sandal »

Radimosso píše:Tu IPU jsem nahříval hořákem s průměrem 6cm a 2kg bombou a nejel jsem na max a tekl pěkně .....
Vždyť jo. 6cm hořák je tak akorát. Myslel jsem takový ty malý jak vyráběla v sadě firma Meva. Ty jsou na to malý.

OT: Olchor: LPG=Liquid Propane Gas=kapalný propan. Není to směs propanu a butanu jako v lahvích na vaření.
Dále třeba CNG=Compressed Natural Gas=stlačený zemní plyn(není kapalný jako LPG nebo PB)
Pak ještě LNG=Liquid Natural Gas=kapalný zemní plyn, který není stlačený a přepravuje se zmrazený v neuzavřených nádobách na nákladních lodích.
To jen tak mimochodem :lol:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

O jakém potřebném regulátoru se tady bavíte? Nač regulátor?
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“