Doporučte FM kapesní přijímač pro seniora

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Doporučte FM kapesní přijímač pro seniora

#1 Příspěvek od Hill »

Dostal se mi na stůl kaperní AM/FM přijímač Panasonic RF-P50D vyrobený v Indonézii. Problém - extrémně citlivý na vnitřní odpor baterií. Po asi 5 hodinách hraní na alkalinky přestane držet naladěnou stanici - s každou slabikou "ustřelí ladění" a chvíli trvá, než se k naladěné stanici vrátí, zjistil jsem, že kolísá napětí i na ladicím potenciometru. Moc toho uvnitř k opravě není. Máte s tímto modelem někdo podobnou zkušenost?

Případně dokážete poradit s nákupem nějakého tranzistoráku do kapsy s poctivým laděním otočným kondenzátorem, případně se syntezátorem, který má jednoduché a logické ovládání tlačítky, tím myslím ovládání maximálně omezující chybnou manipulaci?
Má sloužit seniorce, která velmi špatně vidí, takže ovládání ladění a hlasitosti by mělo být jednoduše nahmatatelné.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Hubert_79 »

Blaupunkt
Sencor
Dost možná v tom ale všem (i v tom Panasonicu) budou stejná střeva...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#3 Příspěvek od wlezley »

Z vlastní zkušenosti. Koupil jsem rodičům (76) tohle: https://1url.cz/TzhRp
Li-ion baterie (Nokia telefon) a neskutečně pěkný přednes. Kdo neslyšel, neuvěří. Používají dva roky k naprosté spokojenosti a co vím, pořídilo si ho pár jejich známých. U jednoho kusu reklamace, nešlo ladit zpět. Frekvence vždy skákaly dopředu :-)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

A co tam přidat stabilizaci napětí. Změřit minimální napětí, při kterém to hraje a na to stabilizovat baterie. Za stabilizaci s malým úbytkem napětí zařadit elyty, které zmenší vnitřní odpor zdroje. Nebude skákat ladění.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Vloni jsem potřeboval malý repráček. Rozhodl koupit za 90 korun tranzistorák na tržnici že ho demontují z něho. Překvapilo mě jak hraje a kolik stanic naladí a výdrž baterií. Teď už ho má otec (75) na chatě .

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Já jsem si před časem udělal radost, koupil jsem si XHDATA D-808
Ale to asi pro seniorku umí zbytečně moc věcí a podle toho je i vyšší cena

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

S elektrolytem jsem to vyzkoušel, místo bylo, k původnímu 100 µF jsem přidal ještě 220 µF, začne to s původními baterkami (naprázdno 1,4 V každá) škytat při vyšší hlasitosti. Větší kapacita by se tam taky vešla, ale nic moc to neřeší.
Nevím, jak dlouho to rádio brálo, nebo jen bylo se staženou hlasitostí dlouhodobě nevypnuté. Ale tyhle informace se těžko dolují a ven vylézá, že se to dosz dobře stát mohlo.
S tím stabilizátorem ze 3 V na 2,5 V by to taky byla konstrukce "přes ucho", jakkoli to vypadá, že tam nějaký stablík ladicího napětí je, a to na 2,45 V. Ovšem s baterkami v takovém stavu už na nich při přidání hlasitostz není ani tolik.
Teď se bude zkoušet, kolik hodin provozu v tom nové alkalinky vydrží, než to zase začne. Jestli to bude m=ně, než 20 hodin, půjdu po něčem s akumulátorem.
A díky za tipy.

Kde jsou ty časy, kdy jsme obyčejné zinkouhlíkové baterie, které sotva svítily v baterce, použili ještě k napájení T58, Miru, Mamba či samo domo reflexu, a za dva tři měsíce denního hraní je vyhodili chemicky rozložené a mokvající, přestože rádio ještě hrálo.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Hill píše:Kde jsou ty časy, kdy jsme obyčejné zinkouhlíkové baterie, které sotva svítily v baterce, použili ještě k napájení T58, Miru, Mamba či samo domo reflexu, a za dva tři měsíce denního hraní je vyhodili chemicky rozložené a mokvající, přestože rádio ještě hrálo.
Tam, kde už nejsou citlivé reproduktory, co jim stačilo pár desítek mW.
Tam, kde už nejsou béčkové Ge zesilovače s trafy, s účinností 70% a schopností pracovat i s polovičním napětím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Jsem rád, že jsem si totéž nemusel odpovědět sám.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

Moje babička má snad 8 let Sony ICF-304, ale to už se neprodává... Dá se ovládat klidně poslepu. Na dva AA články jede dlouho. Předpokládám ale, že podobné zapojení se použivá v malých rádiích Sony dodnes. Takže bych zkusil něco odtud... https://www.sony.cz/electronics/boombox ... ce/t/radia
Levné to není, ale mělo by to aspoň hrát normálně. Ergonomii nutno ověřit na prodejně. A docela je to běžně v prodeji...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Hill píše:Dostal se mi na stůl kaperní AM/FM přijímač Panasonic RF-P50D (...) s každou slabikou "ustřelí ladění" a chvíli trvá, než se k naladěné stanici vrátí, zjistil jsem, že kolísá napětí i na ladicím potenciometru. Moc toho uvnitř k opravě není. Máte s tímto modelem někdo podobnou zkušenost?
Divné, asi vadný kus, nevěřím, že by Panasonic dělal výrazně zfušované rádio. Tady si nikdo nestěžoval. https://radioprijimace-radiobudiky.heur ... e/#section

Jak moc kapesní rádio požadujete? Druhá babička má legendární model Panasonic RF-3500 asi z roku 2009. Je tam ladicí kondenzátor.
https://radioprijimace-radiobudiky.heur ... =6#reviews
Vyrábí se asi od roku 1995. https://www.radiomuseum.org/r/panasonic_rf_3500.html
Má teda i některé zbytečné vlnové rozsahy...

Nějaký Sangean asi taky poslouží, ale ceny jsou nemilé. https://radioprijimace-radiobudiky.heur ... 0/#section

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Koukal jsem se na schéma a tohle rádio je na bázi CXA1619. AFC tam fyzicky není. Kdyby tam bylo CXA1191, nebo podobný, tak jde dodělat propojením dvou vývodů odporem 100K. Možná by šlo dodělat.
Mezi nohu 21 a 6 zapoj ten odpor.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#13 Příspěvek od sr71 »

monterjirka píše:Já jsem si pøed èasem udìlal radost, koupil jsem si XHDATA D-808
a nevíš jaké kroky ladìní tento pøijímaè umožòuje v leteckém pásmu?

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#14 Příspěvek od stefan31 »

Minulého mesiaca som si kúpil SONY ICF-SW7600 - (od ruky -výmena všetkých elytov nutná), ale som spokojný ..... a tak sú na ceste ešte jeden 7600 a 7600GR.


Stefan31

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#15 Příspěvek od zouzel1 »

Souhlasím s Wlezley, kvalita reprodukce je až neuvěřitelná...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“