Jaký jistč pro zásuvky v paneláku.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vladik36
Příspěvky: 39
Registrován: 17 úno 2019, 01:00

Jaký jistč pro zásuvky v paneláku.

#1 Příspěvek od Vladik36 »

Bydlím v panelovém domě,kde je instalace v panelech hlinikovou dvojlinkou.Mám zásuvky jištěny 10A jističem.Zásuvky jsou všechny původní a mě začal padat 10A jistič je to víc zatížené.Otázka zní mohu 10A jistič vyměnit za 16A ?Děkuji

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pokud to dovolí průřez kabelu a hlavní jistič, tak ano. Ale pochybuji :oops:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PotPalo »

Ja by som nechal tých 10A a skontroloval by som dotiahnutie skrutiek káblov na ističi. Tiež nám kedysi padali ističe, ale nezmyselne. Boli povolené skrutky na ističoch, prechodový odpor spôsoboval teplo, a to vybavovalo tepelnú spúšť ističa. Po dotiahnutí nieje žiadny problém.

Pokiaľ padá istič pri zapnutí viacerých spínaných zdrojov naraz, je to normálne. Zdroje treba zapínať postupne, alebo si zapojiť zásuvku s oneskorením.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Přesně tak, zkontroluj šroubky nejen na jističi, ale ve všech zásuvkách.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

Vladik36 píše:v panelovém domě,kde je instalace v panelech hlinikovou dvojlinkou.Mám zásuvky jištěny 10A jističem.Zásuvky jsou všechny původní a mě začal padat 10A jistič je to víc zatížené.
jestli je ten 10A jistič stejně starý jako ty hliníkový rozvody, tak se ani nedivím . . .
nám to dělalo před léty taky a zjistil jsem, že ten starý jistič byl asi po těch létech unavený, padal už při 5ti ampérách . . .
vyměnil jsem ho za stejný, ale nový 10A jistič a od té doby je pokoj.
(samozřejmě, že se zároveň udělala kontrola celého stávajícího rozvodu)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Hliníková dvojlinka je široký pojem.
Bylo by dobrý, napsat průřez /vypočítáš z průměru žíly/ a kolik zásuvek na tom okruhu je.
Pokud je to AGY 2x4mm², jako měla dcerka na zásuvkách "Brusel" v činžáku ze začátku 60.let, tak po kontrole a dotažení celého rozvodu by to 16A jistič sneslo.
4mm² hliník odpovídá 2,5mm² mědi za toho předpokladu, že je hliník ve správném typu utažených svorek.
Pokud to ale bude AGY 2x2,5mm², plus maličké čtvercové, bakelitové krabičky, tobě se nechce nic dotahovat a kontrolovat, tak na 16A jistič radši zapomeň.

Vyměň stejný typ jističe za nepoužitý, zachovalý kus a bude dobře.
I starší jističe se pořád dají sehnat, pokud to nespěchá. Ušetříš si tím dost otravných, mechanických úprav na nový model.
Pokud je v rozvodné skříňce i jiný 10A jistič, zkus je prohodit mezi sebou. Pokud to přestane padat, tak je to jasný - předtím padající je vyhřátý.
Podle mě - ta desítka je za ta léta jenom vyhřátá.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#7 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ještě bych zjistil zda kabel není tahány smyčkově (v paneláku se tak tahaly běžně). Z jističe veden jeden , nebo dva?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Možná by tam mohl vyhovět jistič 13A.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Ak si vymenil v kuchyni starý plynový sporák za nový s elektrickou rúrou, alebo si namontoval umývačku riadu, tak budeš musieť natiahnúť nový kábel.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#10 Příspěvek od vicious »

Vladik36: v momente vypnutia ističa je ten okruh zaťažený ako? prípadne aj po akej dobe istič vypne?
Ono aj 10A istič udrží prúd 15A po dobu 1 hodiny, kým vypne tepelná spúšť, preto by bolo dobré vedieť, či je obvod preťažený a istič funguje správne, alebo vypína skôr. Ak vypína skôr, tak potom nasleduje postup so zámenou ističov popísaný sinclairom .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Musíš si vypočítať skratový prúd a podla toho určiť či použitý istič dokáže vypnúť do 0,4s. Ak áno tak ho môžeš použiť.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Vzhledem ke stáří instalace bych tam nechal 10 A, ať už je tam AL 4 mm² nebo smyčkovaná 2,5 mm². Vím jak to po letech vypadá. Vypínací proudy IJV viz tabulka.
Přílohy
Jističe IJ, IT.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Tiez to vidim na vadny istic. Mal som takto vadny 16A, postupne vypadaval viac a viac, az raz uz nesiel natiahnut. Prepojil som vsetko na vedlajsi 10A a ten nevypadaval vobec az do vymeny vsetkych.

Uživatelský avatar
Vladik36
Příspěvky: 39
Registrován: 17 úno 2019, 01:00

#14 Příspěvek od Vladik36 »

Kamarád bývalý elektrikář mi říkal že je tam hliník 2,5 průřez.ale že na zásvky se měla dávat 4.Co je na tom pravdy

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

A není ta 2,5 tahaná smyčkově?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“