Nerozumiem tomu-Anténa

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

Nerozumiem tomu-Anténa

#1 Příspěvek od Alino »

Zdravím čítajúcich.Na chalupe by som si chcel postaviť KV anténu ako na obrázku.Kedže máme sedlovú strechu a nepríjemných susedov čo im všetko vadí tak som si vybral túto anténu ktorá mi dobre s rezervou vojde na povalu
teda na pújd.Návod je jednoduchý ale nerozumiem poslednému riadku USE čo je asi použiť.Viem čo je direktor,reflektor,radial.Ale ako to súvisí s návodom? Treba niečo inak zapojiť alebo prepojiť?Ešte by so chcel vedieť či je potrebný balun 1:1.Nie som skúsený antenár tak sa ospravedlnujem.Prosím o radu.Ďakujem
Přílohy
linearload.jpg
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Ahoj. On to nevysvětluje ani autor. Není jasné, o kterou část antény se jedná. Možná to vedení vyrobené z dvoulinky. A podle frekvence to přebírá označenou funkci. On má i ty kmitočty zvolené zvláštně, kdy do ama pásma vycházejí jen tři a jedno pod CB.

Jinak je to jednopásmová anténa, takže balunem 1:1 nic nepokazíš. Pokud by ses snažil tu anténu ladit i na jiných pásmech pomocí tuneru, s balunem 1:1 to možná vyladíš, ale účinnost bude prachbídná. Pak bych na experimenty doporučil na koaxiál těsně pod anténou nacvakat několik naklapávacích feritů a balun vynechat.

Případně proudový balun vyrobit několika závity koaxu také těsně pod anténou. A nebo existují proudové baluny, které jsou vlasně dvě samostatné cívky na jednom toroidu a každé rameno dipólu je zapojeno přes jednu cívku. V těchto případech ale pozor na statickou elektřinu, která bude vznikat na "živém" rameni. Já jsem to na dipólu vyřešil propojením ramen vinutým drátovým odporem řádově desítky ohmů ve funkci vf tlumivky a další tentýž odpor jsem zapojil mezi stínění koaxu a stožár. Tuto věc, kterou jsem nazval "nullbalun" jsem umístil do malé elektroinstalační krabice.

Doma najdu foto a případně doplním.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

tento náčrt antény je dost nevěrohodný . . .
je potřeba si uvědomit, že zkrácená anténa bude vždy kompromisem mezi skutečnou délkou a účinností.
Navíc čím je anténa kratší tím bude užší a velice záleží na přesnosti naladění na používaný pracovní kmitočet.

napiš rozměry chalupy a střechy, třeba ti pomůžeme navrhnout něco lepšího . . .
a napiš jaká pásma chceš vlastně používat.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Kdesi jsem krom zdrcující kritiky návrhu této antény četl o teoretické možnosti - spíše nutnosti - přepínat napájecí kabel na jednotlivé svorky. Jenže celá teorie víceprvkových antén takovouto sestavu nebere. Vzdálenosti direktorů, dipólů a reflektorů je něco jiného, než autor daného zapojení uvádí.
Pokud se skutečně nenajde místo na dipól - ani na vinutý - pak se budou muset hledat jiné varianty. Od jednoduchých a složitých drátovek napájených na konci až po nějakou variantu vertikálu.
Záleží na požadovaných pásmech, a co se dá v daném prostoru vytvořit. Není žádná hanba ohnout drátovku třeba i o devadesát stupňů, jen aby se dosáhlo potřebných vlastností. Já třeba mám z prostorových důvodů drátový dipól se středem asi 15 m nad zemí a s jedním ramenem 8 m a s druhým 3 m nad zemí. A funguje slušně od 1,8 do 28 MHz, samozřejmě s laděným anténním členem na svorkách antény.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#5 Příspěvek od Alino »

Ďakujem za ochotu.Takže rozmery na povale sú: 11m dlžka šírka ktorú môžem využiť je 3m.Nejako sa neviem trafiť do dobrej antény.Chcel by som ju prednostne pre pásmo 14MHz SSB.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

Alino píše:rozmery na povale sú: 11m dlžka šírka ktorú môžem využiť je 3m.Nejako sa neviem trafiť do dobrej antény.
to se ani nedivím, tohle je fakt málo prostoru . . .
jaká je výška půdy ?
a jaká je krytina ?

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#7 Příspěvek od jirkati »

Zkus se podívat po tzv. trapovaných anténách. Chtělo by to některý anténní emulátor a v něm experimentovat s trapy, rozměry a s útlumem od krytiny. Zkus se taky podívat na zkrácenou G5RV. Plno informací se dá vyčíst i u antény W5Gi.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#8 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Na 14 MHz na lambda/2 by mal dobre vychádzať aj dipól. Jeho impedancia je 73Ohm +j.xx v rezonancii, čo je blízke 75Ohm koaxu. Na prispôsobenie určite nájdete nejakú jednoduchú fintu.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#9 Příspěvek od Alino »

No Výška krovu je asi 3,5m nad povalou a ak by sa sa natiahla nejaká anténa pozdlžne tých 11m bola by nad zemou asi 7m.No viem že to nie je nič moc no ale čo už,nemám inú možnosť.Krytina je bežná škridla.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#10 Příspěvek od microlan »

na 14 MHz, tj 20m pásmo znamená 10m pro půlvlnný dipól. Navíc do toho vysílat nebude, tak jen symetrizační smyčku a nebo natvrdo koax a není co řešit. Měl jsem takovou anténu na půdě ze dvou 5m hliníkových trubek Ø 8mm. S prodlužovací cívkou to chodilo i na 80ti metrech.

Tady to mám vyfocený, jak to tam bylo i s tou cívkou.

http://forum.elektrotest.cz/viewtopic.php?pid=123#p123

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#11 Příspěvek od Alino »

Aby som to doplnil nejedná sa len o príjem ale aj o vysielanie,na chalupe mám FT 817.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

podle výše napsaných rozměrů půdy udělej smyčku s délkou dohromady 2085 cm a naproti napájení nech místo, kde to budeš moct i rozpojit.
pak ti to bude fungovat na 14 Mhz jako celovlnná smyčka a když to rozpojíš, změní se to na půlvlnný dipol pro pásmo 7 Mhz . . .
tak si uděláš dvoupásmovou plnohodnotnou anténu.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#13 Příspěvek od microlan »

Aha, to jsem si domyslel, že je to jen na příjem. Vysílal jsem do toho 100W a byl problém, že se to indukovalo do všeho možného, vzhledem k umístění. Ale 10W z 817ky bude o něčem jiném.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#14 Příspěvek od Alino »

To ok1gha.Ďakujem za námet.Priznám sa že smyčkovú antenu som ešte neskúšal.Mám dostatok hrubšieho trocha tušieho autokáblu.Tak to skúsim urobiť z toho.Ešte otázka,ako ju treba naviazat pre pripojeni koaxu.Bude stačit navliect amidonové toroidné jadro,naktoré sa navine niekolko závitov (kolko asi) pre pripojenie koaxu?
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

jak bude dlouhý koax mezi rádiem a anténou ?
jaký koax bude použit ?
asi bych to dal napřímo a neřešil to . . .
zkus to a uvidíš.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“