Windows XP, aky prehliadac?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

Windows XP, aky prehliadac?

#1 Příspěvek od Mek7 »

Mam tu jeden stary PC s procesorom "Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2,2 GHz Socket AM2" a kedze je stavany pre windows XP (na novsi nie su ovladace), tak som ho tam nainstaloval. Samozrejme, neda sa aktivovat, lebo M$ vypol aktivacne servery, aj ked legalnu licenciu mam. Dal som tam 32-bitovu verziu, lebo na 64 nemam licenciu.
No nahodil som nejaku poslednu verziu Chrome, ktora este podporovala XP, ale problem je, ze https stranky vyhadzuju chybu zabezpecenia a daju sa nacitat len odsuhlasenim vynimky. To je problem, lebo valna vacsina webu dnes funguje na https. Evidentne ten prehliadac nepodporuje dnesne sifrovacie protokoly, ktore sa na tych strankach pouzivaju, resp. nema dobre certifikaty. A ked uz sa stranku nacitat podari, tak je rozsypana.
Urcite tu niekto este XP aspon z casu na cas pouzivate. Chcem sa opytat, ci by ste mi poradili nejaky prehliadac, ktory este na XP bezi, a poradi si aj s dnesnymi webovymi strankami a protokolmi.
Ak neexistuje - fajn - aj to je odpoved...
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Neexistuje. Su nejake forky Firefoxu, ale napriklad Jitsi Meet som nerozchodil v ziadnom. V Linuxe na tom istom PC vo Firefoxe to funguje.

Mas tam VIA chipset s integrovanou grafikou, ze tam nejdu novsie Windows?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Starý PC bych na sběrném dvoře vyměnil za novější, dnes se běžně vyhazují PC s CORE2 DUO, QUAD atp.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Vždyť na ten Athlon X2 bez problémů jde dát Win7 a pak není s prohlížečem problém. Ovladače na to mají wokna přímo v sobě. Ve své době to byl přímý konkurent C2D, i když o něco slabší, takže s C2D by si zas tolik nepomohl.
Ale jinak ano, tyhle šunky jsou pak při používání k vzteku. Když jde za 2500-3000 koupit i5 Sandy, Ivy. I s licencí woken....

XP jsem aktivoval poměrně nedávno, kdy to měli vypnout?

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#5 Příspěvek od maxijaroslav »

U Win XP 32 bit na HP/Compaq nc4400 mi jede Mozilla Firefox 52.9.0 jako poslední verze pro XP a jede celkem v pohodě. Mám ho jen jako záložní, takže lepší OS instalovat nebudu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Je to tak, Firefox vydržel s podporou nejdéle, takže většina věcí v něm jde. Ale i tak už je to 2 roky, co podpora skončila.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#7 Příspěvek od GeXeS »

Na XP mi opravdu dobře funguje Maxthon (ačkoli třeba podle téhle zprávy bych ho asi měl přestat používat...) A jinak myslím fungoval K-Meleon. Prostě hledej mezi alternativními prohlížeči; těm velkým už to nestojí za námahu.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Thales »

Na Chromajzla se vykašli, zkus MyPal. Je to fork PaleoMoon. Funguje velmi dobře, existuje do něj cz uživatelské prostředí, cz slovník na kontrolu levopisu, funguje tam blokace reklam (jako plugin). Existuje ve 32bit i 64bit verzi.


Nějak se mi nezdá že by na té původní konfiguraci nejely sedmičky. Napiš co tam máš přesně za desku a grafiku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

To su vsetko tie nekonecne forky stareho Firefoxu. Niektore veci tam idu, ale nie vsetky a ako bonus to pada.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

hlavny problem je, ze uz su neplatne CA root certifikaty - teda toho, kto ti certifikaty vydava a preto vela stranok hlasi problem. Dalsia vec je sifrovanie. Ak surne nepotrebujes windows, tak skus na bezne surfovanie linux, ten dokaze ist svizne aj na starsom hw a na bezne stranky postacuje.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Tie forky Firefoxu maju certifikaty aktualne. Ale nemaju podporu vselijakych k***tin, ktore niektore weby vyzaduju.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#12 Příspěvek od mluno »

Pokud nějaký existuje, taky si nechám poradit. A nejen pro XP ale i pro vistu. Když to sesumíruju: IE nefunguje už dávno, ale ten nikomu nechybí, dlouho jsem náhradou za něj používal safari (nebylo tak náročné jako furefox a fungovalo v něm třeba aukro v době jeho bourání líp než v čemkoliv jiném), to už ani pro windows neexistuje, natož, aby bylo pro XP, dobře fungovala opera, ale po ní už je také (nové verze jsou klonem chromu a na XP taky už dávno nejdou). Nadějně vypadal midori, ale tento projekt se už léta nevyvíjí. Když se v něm ale změní agent (to jak se hlásí webům, myslím, že se musí hlásit jako safari, když tak ověřím, ale to se dá vyzkoušet, ty možnosti jsou asi 4 nepočítám-li uživatelskou), tak v něm ještě některé stránky fungují. Já to ale beru tak, že v naprosté většině případů jsou to provozovatelé webu, kteří chtějí mít návštěvnost a ne já, kdo chce weby navštěvovat. Pokud o mě nestojí, jejich chyba.
Ono s tím linuxem to taky neni bez problémů, je sice daleko skromnější než visty a další, ale chtějí víc paměti (XP chtělo 64MB, linux aspoň 512) a sehnat 32 bitovou distribuci je skoro nemožné (můj pravěký počítač 64 bitů nerozdýchá a to mu bude teprve 12 let). To že běží hodně pomalu přičítám tomu, že jsem ho spouštěl z CD, protože jsem nenašel vhodnou flešku na vymazání a nahrání linuxu na ni.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Jak psal Thales - PaleMoon nebo Mypal jsou pro XP vhodné alternativy, dostupné i v portable verzích a stále updatované na nové poměry.
PaleMoon používám asi 6 let po ukončení Opery. Je jen velmi málo webů, se kterými si neumí poradit.
:wink:

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

Windows XP sa používa na iné veci, nie na surfovanie.

Na https potrebuješ nový procesor s HW podporou šifrovania. Na starom hoc 4GHz procesore je https utrpenie.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hubert_79 »

Sedmičky by na tom neměl být problém. XP 64bit jsou spíš hokus pokus, než něco seriózně použitelného a ovladač se na to teprve nesežene. Jádro to má stejné jako 2003 Server (5.2.3790, normální XP jsou 5.1.2600) a cokoli s tím dělat je ztráta času.
Ten komp by možná utahal i 32bit desítky. Na C2D ze stejné doby normálně fungujou, i 64 bit.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“