3D tlac plastov na stary notebook?

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

3D tlac plastov na stary notebook?

#1 Příspěvek od rnbw »

Je dnes mozne vytlacit na 3D tlaciarni plastove casti notebooku, ktore nieco vydrzia?
Chcel by som dat dokopy moj prvy notebook (rok vyroby asi 1997/1998) - funguje, ale plasty skrehli a rozlamali sa.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Ne, povrchy nic moc a taky se ti to za chvíli rozláme. Já mám ze stejnýho roku Compaq Armada a je jak novej. Jen disk a baterka je v kopru. Tenkrát snad plasty tolik neokrádali recyklátem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Povrchy by sa snad nejako vyriesit dali (prebrusit, plnic, lak?), ale ked to nevydrzi...

Toto je "neznackovy" DTK a plasty sa velmi nevydarili - je to biele a striekane na cierno. Uz ked som ho kupoval za liter nefunkcny niekedy v roku 2001, tak boli v jednom rohu polamane (asi niekomu spadol). Nejako som ho dal dokopy a celu vysoku skolu vydrzal, na konci uz praskol plast pri pante.

Potom uz viac menej len lezal na stole a teraz ked som ho otvoril, tak mi zostal displej v ruke. Uchytenie pantov na spodnej casti sa ulomilo a vobec to nevyzadovalo velku silu :(

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

No jestli máš v čem vymodelovat STL soubory, tak to na nějakým namáhaným dílu vyzkoušej a uvidíš sám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Praveze nemam - preto som sa pytal, ci sa tym mam vobec zaoberat.
Kedze som sa dozvedel, ze to zmysel nema, tak to skusat ani nebudem.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Autodesk Fusion 360 je pro kutily na rok zdarma.
Ale tyhle díly bych modelovat nechtěl. Nejdřív to totiž musí někdo zaměřit, tzn. vyrobit klasické 2D výkresy, pak to překreslit do Fusionu (tak, aby to bylo možné vytisknout), pak to vyexportuješ do "v g-kódu", vytiskneš a zjistíš, že to úplně nesedí. Tak to zase úpravíš ve Fusionu a kolečko se opakuje. Jen ten Fusion má mezi rozměry mnoho vazeb, takže když něco úpravíš, tak se něco jiného posune. Trochu pakárna a když s tím nepočítáš od začátku, tak při opravě výkresu strávíš mnoho hodin.
Být tebou, na 3D tisk těchto dílů bych zapomněl.

PF

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od FHonza »

Přijde mi, že je jednodušší "strojní" díly modelovat ve SketchUp. Ve Fusion je to poměrně složitější (ale zas má mnohem více možností). Volnou licenci pro kutily je možné po roce opět obnovit.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#8 Příspěvek od danhard »

Nechceš na hraní nějakej jinej ?

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#9 Příspěvek od PC-maniak »

360 je zdarma naporad pokud ho nebudes pouzivat komerecne ... nebo se pletu ? a jsem vyvoleny ze ho mam uz 2 roky a k tomu par stovek reklam se slevama na komerecni upgrade :D

EDIT : presne jak rika FHonza

jinak 3D tisk jde ale je s tim hrozne srani musis ty lidi "osolit" .. solny pudr do ktereho ten dil das ten pudr upechujes a zahrejes na tolik a tolik a dil se stane celistvej bez deformace .. uz jsem to zkousel a funguje tady kdyztak video jak to dela capek


https://www.youtube.com/watch?v=nRLJ4ylGTFc

ale to se ti snad vyplati jen kdyz si to budes delat sam :lol:
Tomáš

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Pokud to neni jen nejaka krytka apod. tak na to zapomen. Oddeluje se to predevsim po vrstvach. Pokud neni puvodni dil naddimenzovany (coz u notebooku rozhodne neni), drzet to nebude.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#11 Příspěvek od Radim »

Podel mne záleží, jak pevný (a drahý) plast, respektive materiál filamentu zvolíš. Pokud zvolíš levný, bude se to lámat, pokud zvolíš dražší, který dná tiskárna ještě dokáže zpracovat může to vydržet a pokud zvolíš třeba plast plněný uhlíkem, můžeš třeba využít celou pracovní plochu a tím ten díl vytiskneš třeba celý nebo z méně kusů, které nebudeš muset tolik lepit. Ale rozhodně to vyjde poměrně draho a bude to slušná piplačka.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Rozhodně to nebude z 3D-printru nikdy tak pevný, jako plně v celým průřezu tlakově odstříknutej díl. Problém je v soudržnosti vrstev - pokud by se tisklo tak, aby se jednotlivý vrstvy plně protavily a spojily s vrstvama předcházejícíma, respektive kdyby byly vrstvy propojený nějakou vnitřní pevnější armaturou, která by byla schopná roznášet lomový síly při ohybech, pak by to možná bylo reálný, pokud se ale ty jednotlivý vrstvy jsou schopný po tisku a vychladnutí podél nanášecích hranic vrstev dělit a štěpit, bude takovej 3D díl na hojno. Reálnější by to bylo třeba v případě "printrů", který pracujou s laserem natavovaným práškem nebo s UV vytvrzovanou kapalinou - u těch nevznikají tak výrazný hraniční vrstvy mezi jednotlivýma nánosama hmoty
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Zaujimave je to, co napisal PC-maniak - upiect diel v solnom prasku. Vrstvy sa zleju dokopy a pevnost by sa mala vyrazne zlepsit.

Tu je k tomu viac:
https://hackaday.com/2020/09/23/reformi ... -and-heat/

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Kde se da koupit ta jemne mleta sul?
Mne ted napadlo, nezkousel nekdo pouzit na tohle kovovy prasek ze ktereho tisknou SLS tiskarny? Prasek neni uplne levny, ale jeho spotreba by byla minimalni a jako bonus by byl zodolnely povrch proti opotrebeni, kdyz by se do plastu zapekl kovovy prasek. Tolik teorie.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

termit256 píše:Kde se da koupit ta jemne mleta sul?
Autor si ji namlel v kafemlejnku.

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“