Clone systémového disku.

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Clone systémového disku.

#1 Příspěvek od Brozicek »

1.
Od nějaké doby nelze na mém starším PC s W10 v 32 bitové verzi vytvořit "Zálohu bitové kopie systému". Doporučuje se použít k vytvoření této zálohy program "třetí strany". Nějak se mi nechce jít touto cestou.

Vyzkoušel jsem a v praxi realizuji tento postup. Jednou za čas vytvořím Clone systémového disku C: programem "EaseUS Todo Backup Free 11.5" (novější verze jsou inteligentnější, ale bezplatně fungují jen 30 dní, takže jsem novější verzi po vyzkoušení zase odinstaloval a nainstaloval zpět verzi 11.5). Postupuji takto:
- Disk SATA pro Clone zálohu mám připojený přes převodník SATA-USB na USB port PC. Tento disk má 500 GB stejně jako zdrojový disk C. Zálohovací disk pro Clone nesmí mít žádnou Partition, musí být v režimu "Unalocated". Zkusil jsem také zálohu na disk 1 TB. Jde to také, jen se při Clone vytvoří oddíl 500 GB jako na zdrojovém C:, a na zbytku lze pak vytvořit další "partitions".
- Pokud nyní fyzicky odpojím originál systémový disk C a místo něj na SATA v PC připojím ten Clone vytvořený přes SATA-USB adaptér, tak systém normálně naběhne ve stavu, v jakém byl Clone vytvořen. Jen z nějakého důvodu při prvním nabíhání systému si W10 nějakou dobu "šrotí" (nevím proč) a pak W10 normálně naskočí. Při opakovaném spouštění již systém nabíhá zcela normálně.

Tuto Clone zálohu jsem již asi před 1/2 rokem úspěšně využil, když mi hardwerově odešel systémový disk v PC. Dodnes pracuji na tom klonovaném systému. Později jsem si vytvořil a funkčeně odzkoušel další Clone vytvořené stejným postupem.

Mám jen dotaz, zda tento postup neskrývá něco, co by nějak mohlo zasáhnout do systému a vést později k nějakým problémům. Zatím po 1/2 roce mi vše funguje na Clone normálně.

2.
U mého Notebooku 64 bitovém s vytvořením Bitové kopie systému z prostředí W10 není problém. Jen po vytvoření kopie se zobrazí dotaz, zda chci vytvořit "Disk (DVD) pro opravu systému". Ty DVD mám doma starší z předchozích záloh, tak nové DVD nevytvářím.

Druhý dotaz je, zda dříve vytvořené DVD pro opravu systému budou fungovat i pro poslední aktuální Zálohu bitové kopie, nebo zda bych neměl po vytvoření bitové kopie vytvořit vždy nové DVD.

Zatím jsem nikdy ve svém Notebooku neměl potřebu obnovit systém, tak s tím obnovením nemám praktické zkušenosti.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Děláš to normálně. Jinak ten DVD, co se vyrábí pro záhranu, tak je vlastně bootovací, v kterém je zvolíš odkudy se ti má naklonovaná záloha obnovit na stávající nebo nový disk. Můžeš samozřejmě používat jen ten naklovaný disk, měl by sis i tak vyrábět aktuální kopii, kdyby se ti ten aktuální zaviroval, zašifroval atd. Tu novou kopii ale nesmíš mít furt připojenou, jinak by neměla smysl z hlediska ochrany.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Bitová kopie se vytváří jako záloha, nikoliv aby se z ní spouštěl systém, ale aby se v případě potřeby nakopírovala na původní disk.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#4 Příspěvek od Rellik »

Kdysi jsem systémový disk zálohoval pomocí programu GHOST. Vytvořilo to bootovací CD/DVD s obrazem disku, který se pak jen nechal znovu zapsat na disk v PC. Nicméně to bylo v době WinXP, kdy se celý OS vlezl na obyčejné CD... Zda ten program je už mrtvý, nebo nějak pokračuje dál nevím. Nicméně to fungovalo parádně a bylo zdarma...

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

serviceman píše:Bitová kopie se vytváří jako záloha, nikoliv aby se z ní spouštěl systém, ale aby se v případě potřeby nakopírovala na původní disk.
Možná jsem to nenapsal dost srozumitelně. U W10 32 bitů už nelze z prostředí W10 vytvořit zálohu bitové kopie. Proto si vytvářím na druhý disk Clone systému, ze kterého mohu po připojení na SATA v PC přímo spouštět systém.

U notebooku mám W10 64 bitů, takže tam si vytvářím zálohu Bitové kopie. Při havárii systému pak přes bootovací DVD nakopíruji systém ze zálohy na původní nebo nový HDD.

Časově a jako jistota při havárii systémového HDD jsou oba postupy prakticky totožné.
- U PC musím vyndat havarovaný HDD a dát místo něj naklonovaný disk. Z něj se již systém přímo spustí.
- U Notebooku (nebo obecně v PC 64 bit) musím také vyměnit havarovaný HDD za jiný. Pak na něj nakopírovat systém ze zálohy a teprve pak po restartu systém spustit.
Z jistého pohledu je pak obnovení systému z Clone snadnější, než ze Zálohy bitové kopie, a to pro 32 i 64 bitové systémy.

Free program 11.5 pro vytvoření Clone je možno např. stáhnout zde
https://stahnu.cz/zalohovani-a-obnova-d ... download/6

Odpovědět

Zpět na „Software“