Fet tranzistory

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pucka
Příspěvky: 26
Registrován: 17 led 2016, 01:00

Fet tranzistory

#1 Příspěvek od pucka »

Dobrý den,
mám tranzistory IXFX64N50Q3. Chtěl bych je použít do střídače z 12V na 220V.
Na Gate bude přiveden střídavý signál 5,78 V. VGs tranzistoru je 3,5 - 6,5 V.
Mezi signálem a tranzistorem ,bude odporový dělič, jde mi o to, na jakou hodnotu to mám spočítat, zda se držet středu, nebo se tlačit k 6,5 V.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Maximální napětí gatu Ug-s je +/-30V, takže neřeš (respektive můžeš použít 9, nebo 12V, dál už to nemá smysl). Při těch 6.5V nemusí bejt tranzistor úplně otevřenej, může mít vyšší odpor D-S, takže bude mít větší ztráty.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Nezapomen taky na ne zrovna malou kapacitu gate. Pri vyssich frekvencich a buzeni malym proudem ti bude hrat jak prase, protoze bude diky pomalym hranam spoustu casu v oblasti kdy je otevren jen z casti.

Uživatelský avatar
pucka
Příspěvky: 26
Registrován: 17 led 2016, 01:00

#4 Příspěvek od pucka »

Tak že, ovládání tranzistoru je uděláno z EGS002. Kde je výstup IR2113 st. 5.8V. Tedy ,mohu výstup připojit přímo na gate tranistoru, bez odporového děliče ? Tedy problém nastane, pokud se plně neotevře, tak může být problém s chlazením. Dobře.
Řeším problém s ledničkou, po čase mi vždy zničí tranzistory v měniči. Myslím ,že to není o silnějších tranzistorech, ale o jejich ochraně. Proto jsem si sehnal diody RHRP 1560 a 3060, které bych dal na ochranu D+S tranzistoru. Na výstup 220V ještě C104 / 1KW.Ale nevím zda to pomůže.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Lednička ti bude ničit tranzistory vždy, pokud tam nedáš filtr - indukčnost a kondenzátor.

Nevýhoda je, že to zvětšuje rozměry měniče.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

1. Pozri sa v datasheete na graf zevislosti prudu na VGS. Musis tam mat minimalne 7V aby sa tranzistor otvoril naplno. Ak ho neotvoris naplno , moze sa nadprudom odpalit aj hned, nemusi velmi hriat. Takze nechapem co riesis nejaky delic z odporov.
2. Pises tu blbosti. Nemas tam 6V ale tolko kolkymi je napajany budic IR2113. Ten rozhodne nejde od 6V. Tych 6V je namerana stredna hodnota obycajnym merakom, nic nehovoriaca o realnom maxime ktorym budes otvarat fet. Mas osciloskop? Mozes pozriet kolko tam realne mas.
Medzi budic a G fetu sa samozrejme dava odpor na znizenie rychlosti otvarania / zatvarania fetu a tiez aby si neprekrocil max povoleny prud do G a tiez max prud budica , pri nabijani a vybijani kapacity G.
PS 12-15V sa bezne pouziva na vsetky fety, dokonca logic level znasaju do 20V.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

A mezi drainem horního a sourcem spodního tranzistoru v polomostu to chce mít kvalitní kondík s co nejkratšíma přívodama co nejblíž u tranzistorů, aby pobíral rekuperovanou energii z induktivní zátěže a bránil před přepětím. Kondík někde v ss meziobvodu 10cm daleko je k prdu.

Uživatelský avatar
pucka
Příspěvky: 26
Registrován: 17 led 2016, 01:00

#8 Příspěvek od pucka »

Jsem si toho vědom, že mi lednice po nějakém čase zničí tranzistory. Už se mi to dvakrát stalo. Určitě by tento problém zajímalo víc lidí. Pokud může někdo poradit, byl bych rád. Jak spočítat filtr, nebo kondenzátory, tak aby při vypnutí lednice, filtr zabránil indukci od kompresoru. Vím že to není jednoduchá záležitost. Mezi D a S tranzistoru zapojím velmi rychlé diody, ale s těmi kondíky si nevím rady. Mám strach ,aby to neovlivnilo délku jejich otevření, nebo zavření. Je mnoho střídačů na YOUTUBE, každý se tam chlubí svou prací.
Jenže ty měniče nemají žádnou ochranu, pokud to někdo zkouší na vrtačce, tak dobře, vypínáš přívod. U ledničky je to jinak, lednička se vypne, a motor je pořád připojen na střídač, a vyšle indukci po vodiči. A je hotovo. Přemýšlel jsem o doutnavkách, varistorech a různých blbostech, vše jsem zavrhl, je to pomalé.
Můžete mi někdo poradit, nasměrovat, nebo poslat schéma či odkaz?
Děkuji

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#9 Příspěvek od samponek »

Dej tam filtr, stejně jako tady (reproduktor je lednice )

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=95206

Odpovědět

Zpět na „Poradna“