Harddisk-RAMdisk

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Harddisk-RAMdisk

#1 Příspěvek od kulikus »

Je k sehnání volatilní USB disk - RAMdisk? Kapacita stačí 4-8 GB.
Má nahradit harddisk na pracovní data pro jednodeskáč, ale nemusí držet data po vypnutí napájení.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »


Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#3 Příspěvek od mluno »

Proč to honit přes USB, je spousta programů na využití RAMky počítače pro tento účel, některé jsou i zadarmo. Já mám takto už roky v hlavním domácím počítači definovaný ramdisk 8GB (bylo to zamýšlené, aby se na něj vešlo dvouvrstvé DVD pro vypálení), který je nafukovací, takže když je prázdný, nezabírá místo.
Program se jmenuje nějak jako imdisk, umí toho celkem víc (např. připojovat soubory obrazů jako disky) a je zadarmo.
Blbý je, když chce paměť disk i počítač, nestává se to často (mám 16 GB, strop home verze windows 7), ale o to blbějc se z toho dá vybruslit bez toho, aby to končilo kolapsem systému a nutným restartem.
Teda jeden důvod mě napadá, jsou programy, které odmítají udělat si temp na ramdisku (i když je na něm víc jak dost místa) a dělají si ho, kde je napadne. Je otázkou, jak se bude chovat usb ramdisk, jestli se taky nebude hlásit jako ramdisk.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Nechce to k PC - staci si poriadne precitat povodny prispevok.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pocitujlasku »

p32: on nechce usb disk, ak to spravne chapem, tak tam bude asi vela zapisov/citani, preto chce nieco ako usb ram - docasny priestor, ktoremu nevadi vela zapisov.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od lesana87 »

Gigabyte dělal I-RAM do PCI, některý jednodeskáče jeden PCI slot mají. Do USB se to asi dělat nebude, když vezmeme, jaká je velikost 8GB RAM modulu.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

to pocitujlasku: to jsem pochopil taky, ale rozepsat se musí on. RAMdisk 8 GB? Jak ho bude číst a když to půjde, tak tam může vrazit cokoliv. Nebo by to chtělo svěřit se s potřebnou rychlostí zápisu, čtení apod. Stejnou funkci na USB mu udělá i HDD 8 GB (mám tu volnou Toshibu), ale jestli to ten jednodeskáč bude mít ošetřené přes to USB. Normálně bych dal paměť někde na sběrnici pro RAMdisk.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

p32: podla mna to chce ako usb disk, ale taky, ktory zvlada vela zapisov. Ja ho chapem, na raspberry pripojeny usb flash, alebo mikrosd karta vydrzi par mesiacov, a klasicky disk mozno nemoze kvoli miestu a spotrebe.
Ja som si napr. na raspberry dal 2,5 disk cez usb redukciu a bootujem priamo z neho, bez karty. Lebo si neviem predstavit mat databazu na flash, ked tam neustale su pristupy a prepisy. pripadne este logovanie.
No vidis, a tak si sa bal

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

No, tak si rozumíme. Prostě tam musí připojit klasický disk o dané velikosti (nějak napájený) a přes propojku SATA/EIDE na USB.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

alebo tam dat nieco male, velkosti usb flash, ktory ma namiesto flash pamate ram. predpokladam, ze problem bude velkost a spotreba, preto hlada nieco male.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

Ten jednodeskáč (Raspberry) NEMÁ rozšiřitelnou paměť, má však USB porty. Potřebuji krátkodobě přijímat a zpracovávat soubor o velikosti do 8GB. Nelze proudově, musí ho lokálně uložit. Není třeba ho uchovávat. Hledám emulaci malého harrdisku na USB, který má místo ploten RAMku. RAM je rychlejší, nestárne jako HD nebo SSD - má neomezený počet zápisů. Jde o životnost v aplikaci.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Nebude jednodušší tam dát kvalitnější SSD? Rychlost je stejně omezena tím USB a pokud použiješ větší velikost, zvýšíš tím životnost, protože ta data SSD pošle pokaždé jinam.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“