Jak provést externí flash BIOSu

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

Jak provést externí flash BIOSu

#1 Příspěvek od Standa33 »

Zdravím.
Po nepovedeném upgrade BIOSu desky Abit AN-M2HD, bych chtěl zkusit externí naprogramování.

Chip lze vyjmout(PM49LF004), naprogramovaný čip bych mohl koupit na (http://www.bios-chip24.com/Abit-AN-M2HD/en), ale chtěl bych si to zkusit naprogramovat sám.

Našel jsem tento programátor:
(https://www.ebay.co.uk/itm/NANO-USB-Pro ... 1313593344), ale nejsem si jistý, zda jde tímto zapsat *.bin soubor nebo je to jen pro kopírování. Ze stránek výrobce desky jsem stáhl několik verzí BIOSu, tak bych mohl vyzkoušet, která půjde.

Případně jakým programátorem se dá ten čip naprogramovat, nebo jestli máte někdo s externím programováním BIOS čipů zkušenost?

Děkuji

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Zdar
taxi vzpomínám, že jsem to dělal docela brutálním fuj způsobem
1-vzít desku se stejným broukem pro BIOS
2-nechat desku naběhnout
3-vyškubnout brouka s BIOSem
4-napchat na jeho místo brouka kterého potřebuju naprogramovat
5-a spustit programování....

taxemsi přečetl další reakce a nejsem sám čuňetem štětinatým....
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 20 říj 2020, 23:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Standa33 »

Tohle jsem kdysi taky udělal, byl jsem u toho zpocený až na p*****, bohužel stejnou desku nemám.

Jen bych si, než tu desku vyhodím, chtěl vyzkoušet externí flash BIOSu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Za předpokladu, že seženeš adekvátní náplň do flashky, tak ji prostě nahraješ v programátoru, vložíš do MB a zapneš. Problém je, že zdaleka ne vždy najdeš tu adekvátní náplň, doba, kdy ji měla flashovací utilita přiloženou přesně v podobě, jako pro externí programátor, je dávno pryč. Dnes mají desky běžně ve flashi recovery utilitu, vlastní bios a třeba ještě jednou vlastní bios pro recovery. Takže nahrát to jde, ale často je třeba zjistit, co vlastně a od jaké adresy. Obvykle pomůže dumpnout původní zbořený obsah a hledat. Mezi jednotlivými částmi bývá dost prázdného prostoru, takže to často jde odhadnout. Stejně je nezřídka potřeba zkusit víc pokusů. Když pak deska naběhne, je obvykle vyhráno.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

A recovery režim nefunguje? Dnes to má skoro každá doska, stačí mať súbor s BIOSom na USB (kedysi na diskete), držať nejakú kombináciu kláves (napríklad Ctrl+Home) a ono sa to flešne samo. Treba pohľadať.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Thales »

Kdysi jsem to dělal stejně jako tady psal Jarda. Deska nemusí být identická, stačí pokud má stejnou patici. Někdy bylo nutné použít ne originální flashovací program, ale nějaký univerzální, který nezkoumá co je to za desku, ale prostě to tam narve.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Standa33 »

Tak deska asi úplně mrtvá, po zapnutí zdroje probliknou ledky na klávesnici.
Po sepnutí tlačítka PW s kombinací kláves (CTRL+ ESC nebo CTRL+HOME) nedělá nic.
Jen se rozběhne ventilátor CPU(CPU i RAM jsem vyzkoušel v jiné desce a jsou OK), FDD ani nemrkne, ale už se přidržením tlačítka nevypne a nereaguje ani na reset.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Mam na to stary programator Willem 4.0 - ten ma priamo na doske podporu DIP32, klasicke PLCC32 a LPC/FWH PLCC32. A postupne som si dokupil a dorobil redukcie na rozne TSOP flash.

Ci nahodny cinsky programator podporuje PM49LF004, to sa pytaj jeho predajcu...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Niektoré tieto Flash pamäte majú dva spôsoby komunikácie, a síce klasickú paralelnú, a potom ešte serial, čiže SPI, rovnako ako čipy 25xx. Takže klasická CH341 by sa hádam tiež dala použiť.

S tým recovery, ono to zvyčajne nič robiť ani nemá. Teda skoro nič, ide to bez obrazu, iba to poslepu číta z diskety alebo z flash disku. Počas flešovania niektoré dosky občas pípnu. Ale činnosť na disketovej mechanike by mala byť vidieť. Pokiaľ to má PS/2 pre klávesnicu, treba to skúsiť s ňou, USB nemusí fungovať. Tiež možno záleží kde sa pripojí USB kľúč, ono to určite neprehľadáva všetky poty. A súbor s biosom musí byť nejako špecificky pomenovaný, teraz si nespomínam ako. Je tam AWARD BIOS? Lebo AMI BIOS má recovery zasa robený inak, musím pozrieť, nikde to mám. Niečo je tu.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

U takhle staré desky bych čekal rescue přes disketu. Je potřeba se podívat, co to pro rescue přesně chce. U některých stačil jen bin s biosem se správným jménem, u jiných musela být bootovací disketa a v autoexecu spouštěný flash se jménem souboru. Mělo by to být někde v manuálu.

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#11 Příspěvek od PC-maniak »

uz si nevzpomenu co to bylo za desku ale byl v tom AMD Athlon 1700(+?)

a ta mela rescue tak ze musela byt bootovaci DOS disketa a pri bootu z diskety se rozjel i monitor.. takze se normalne dalo pracovat v dosu a zachranit to ..

ale POZOR deska si sahla na disketovku (A!) jen jednou za 30sec! takze je potreba vyckat ..

treba budes mit kliku a bude to u tebe fungovat stejne
Tomáš

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Ked ma zniceny bootblock (resp. prepisany kodom pre inu dosku), tak nepojde nic.

Inak na mnohych doskach je bootblock nefunkcny. Bud uplne alebo ciastocne - napriklad na niektorych neinicializoval super I/O, takze nedokazal citat z diskety - ked mala doska ISA slot, tak tam stacilo vrazit ISA radic FDD.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Kdybys byl z Brna, tak na to mám programátor, mám i dva čipy Pm49FL004T-33JCE i redukci z PLCC32.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od lesana87 »

Jak může z diskety nabootovat DOS, ve chvíli, kdy deska nemá funkční BIOS?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Blbě, ale když mu to nikdo neřekne, tak se co? :lol:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“